REKLAMA
Lca.pl » Moto » Porady

2024-08-06 07:34:23 - Autor: WP(lca.pl)
Jak radzić sobie z poślizgiem? Praktyczne porady dla kierowców w trudnych warunkach drogowych
Trudne warunki na drogach jesienią i zimną stanowią dla wielu kierowców niemałe wyzwanie. Dotyczy to zwłaszcza kierowców mniej doświadczonych, ale nie tylko. Wystarczy chwila nieuwagi, aby auto wpadło w poślizg. Nierzadko przyczyną wpadnięcia samochodu w poślizg jest także zbyt rutynowe prowadzenie pojazdu. Utrata przyczepności i brak kontroli nad autem to bardzo niebezpieczna sytuacja. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, na czym dokładnie polega poślizg samochodu, jakie są jego przyczyny i najważniejsze, jak z poślizgu skutecznie wyjść.
REKLAMA

Czym jest poślizg samochodu?

Każdy kierowca ma wiele obowiązków. Jednym z nich jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej. Mogą być to choćby ubezpieczenia OC od Warta.pl. Poza tym kierowcy mają obowiązek posiadania praktycznej wiedzy dotyczącej prowadzenia pojazdu. Wszystko po to, aby unikać niebezpiecznych sytuacji na drogach, jak choćby możliwość wpadnięcia w poślizg. Zanim przejdzie się do praktycznych porad dotyczących skutecznego wyjścia z poślizgu, warto wcześniej wyjaśnić, na czym taki poślizg polega. O jego wystąpieniu mówić można w sytuacji, w której koła samochodu (jedno lub więcej) tracą przyczepność z nawierzchnią. Wyróżnić można dwa rodzaje poślizgu samochodowego. 


Jak radzić sobie z poślizgiem
Foto: WP(lca.pl)

  1. Podsterowność. Taki rodzaj poślizgu występuje w momencie, kiedy przyczepność z nawierzchnią traci przednia oś, a auto wyjeżdża przodem na zewnętrzną stronę zakrętu. W takiej sytuacji samochód w żaden sposób nie reaguje na ruchy kierownicą i cały czasu porusza się na wzrost.
  2. Nadsterowność. Mam miejsce wówczas, kiedy to tylna oś traci przyczepność z nawierzchnią. W takiej sytuacji tył pojazdu próbuje wyprzedzić jego przód.

Jakie są częste przyczyny poślizgu samochodu?

Na możliwość wpadnięcia w poślizg wpływają różne czynniki. Na część z nich kierowca może mieć wpływ, na część niestety nie. Ryzyko wpadnięcia w poślizg na pewno zwiększa niewłaściwy styl jazdy kierowcy. Mowa tu w szczególności o niedostosowaniu prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Często jest to także zbyt duże zaufanie do własnych umiejętności. Pamiętać trzeba, że im większa prędkość jazdy, tym większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ryzyko wpadnięcia w poślizg zwiększają także złe warunki drogowe. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego. Śnieg, lód czy mokre liście na drodze w znaczący sposób utrudniają prowadzenie samochodu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w takich warunkach koniecznie zrezygnować z agresywnego stylu prowadzenia pojazdu. Nie powinno się wówczas gwałtownie przyspieszać i hamować. Istotne jest również, aby pamiętać o zmianie ogumienia na zimowe.

Oczywiście w poślizg wpaść można również wiosną i latem. Takie ryzyko występuje choćby w trakcie jazdy w deszczu. Jeśli przed czołem koła zaczyna zbierać się większa ilość wody, niż bieżnik może odprowadzić, wówczas tworzy się klin oddzielający koło od nawierzchni. W konsekwencji traci się przyczepność i sterowność nad samochodem. Jakie jeszcze czynniki wpływają na wzrost ryzyka wpadnięcia w poślizg? Na pewno takim czynnikiem jest zły stan techniczny samochodu. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść choćby wówczas, kiedy amortyzatory zaczynają wykazywać oznaki zużycia. Poza tym ryzyko wpadnięcia w poślizg zwiększa zły stan ogumienia, zużyty bieżnik, uszkodzona konstrukcja wewnętrzna, a także niewłaściwe ciśnienie w oponach.

Jak skutecznie wyjść z poślizgu?

Przede wszystkim podkreślić trzeba, że wychodzenie samochodem z poślizgu nie jest łatwe. To, w jaki sposób to zrobić zależy w dużej mierze od tego, która oś utraciła przyczepność z nawierzchnią. Najważniejsze jest jednak, aby zawsze być opanowanym i zachować spokój. W momencie wpadnięcia w poślizg koniecznie pamiętać trzeba o tym, aby gwałtownie nie hamować. Taki manewr może bowiem doprowadzić do całkowitej utraty kontroli nad pojazdem. W takiej sytuacji należy dążyć do zmniejszenia prędkości bez użycia hamulca. Istotne jest przy tym, aby ręce cały czas znajdowały się na kierownicy. Pozwoli to na odpowiednio szybką reakcję.


Jak radzić sobie z poślizgiem
Foto: WP(lca.pl)
Jak się zachować w przypadku wystąpienia podsterowności? W pierwszej kolejności należy zdjąć nogę z gazu. W ten sposób zmniejsza się dociążenie przedniej osi, a także wytrąca prędkość samochodu. Ważne jest, aby nie pogłębiać skrętu kierownicą. Jedyne co powinno się w takiej sytuacji zrobić, to delikatnie wyprostować koła. Jak się zachować w przypadku wystąpienia poślizgu nadsterownego? W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie kierownicą kontry w tym samym kierunku, w którym ucieka tył pojazdu. Zapobiegnie się w ten sposób obróceniu się auta wokół własnej osi. W momencie, w którym samochód zacznie wracać na właściwy tor, należy wyprostować koła. Istotne jest także, aby przez cały czas utrzymywać odpowiedni poziom gazu. Jak wspomniano, wychodzenie z poślizgu nie jest łatwe i nie zawsze może się to udać. Taka sytuacja może skończyć się uszkodzeniem auta. Warto się dodatkowo zabezpieczyć na taką ewentualność. Dobrym rozwiązaniem będzie tu dodatkowe ubezpieczenie AC.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
POLECAMY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Czy radni uchwalą kolejną podwyżkę?
Legnica -
Jak przygotować samochód do długiej podróży? Kompleksowy poradnik
Legnica -
Nowe odcinkowe pomiary prędkości na A4
Legnica -
Dobra ewidencja czasu pracy kierowcy, to połowa sukcesu firmy transportowej
REKLAMA
Legnica -
Poszukiwany skradziony w Legnicy rower
Legnica -
Do obowiązkowej wymiany tachografów w autach ciężarowych nie pozostało już dużo czasu
Legnica -
Jak zabezpieczyć części samochodowe w magazynie?
Legnica -
Specyfikacje Samochodów GCC i USA: Kluczowe Różnice
Legnica -
Lokalizatory e-toll GPS: jak usprawnić rozliczanie opłat drogowych i monitorować przejazdy
Legnica -
Jakie opony rolnicze najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach polowych?
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl