Zamknij

Ślady do Betlejem zespołu ROTA

20:22, 27.01.2013
Skomentuj

Zespół ROTA wystąpił z programem "Ślady do Betlejem" w kościele Świętej Rodziny w Legnicy.

Zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy „ROTA”, powstał jesienią 2008 roku jako Zespół Parafialny parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi z inicjatywy ks. Przemysława Tura - wikariusza oraz Urszuli Regulskiej - emerytowanej nauczycielki historii Zespołu Szkół Zawodowych. Ksiądz proboszcz, Stanisław Śmigielski, pomysł chętnie zaaprobował i czekał na dalszy rozwój wypadków, życzliwie się przyglądając. Pani Urszula wspomina, że wszystko zaczęło się od wyjazdu jej syna, Maćka (perkusisty) i księdza Przemysława na Zaduszki Jazzowe organizowane przez Jana Budziaszka w Krakowie. Perkusista „Skaldów” od lat jest inicjatorem pięknych koncertów listopadowych poświęconych muzykom, którzy już odeszli.

Na początku elegancję śpiewających panów podkreślały garnitury. Obecnie członkowie zespołu występują w mundurach. Wszak nazwa „ROTA” do czegoś zobowiązuje. Można rzec, że zespół się niejako na dobre ukonstytuował od momentu określenia jego żołnierskiego charakteru. Umundurowanie i piękne rogatywki panowie zyskali dzięki pomocy komendanta Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi, pana Jana Kuska.

Zespół tworzą obecnie dwie śpiewające panie Monika Słaby i Honorata Waleńska oraz jedenastu panów: Jerzy Bałtrukiewicz (śpiew), Jerzy Bucha (gitara i śpiew), Stanisław Furtan (śpiew), Władysław Grocki (akordeon i śpiew), Stanisław Kubicz (śpiew), Andrzej Miller (gitara i aranżacje muzyczne), Andrzej Mrzyk (śpiew), Marcin Porębski (klawisze), Maciej Regulski (perkusja), Franciszek Słaby (śpiew), Mariusz Waleński (śpiew), Wojciech Wiącek (gitara i śpiew) i Rafał Zaczkowski (bas). Scenariusze koncertów przygotowuje Urszula Regulska, prezentacje multimedialne Joanna Bandyk a wizerunek sceniczny zespołu Jan Kusek.

Jaki jest przekaz występów „ROTY”? Członkowie zespołu mówią, że wydźwięk ich programów, na który składają się pieśni i ważne dla Polski teksty, ma być głównie patriotyczny i religijny. Smutno im, że wielu wspaniałych bohaterów jest zapomnianych, wiele ważnych tematów pomija się milczeniem. Przesłanie jest takie aby pamiętać o wielkich ludziach, wielkich wydarzeniach. Ponieważ teksty są głębokie, refleksyjne, autorstwa uznanych autorytetów, takich jak papież Jan Paweł II, ks. Jan Twardowski, a pieśni typowo żołnierskie, patriotyczne lub kolędy i pastorałki, których reklamować nie trzeba. Koncerty: „By nie zginęli Ci co polegli" - w hołdzie żołnierzom wyklętym, "Dopomóż Boże byśmy sami siebie nie zgubili" - wiek walki o wolną Polskę, "Gloria Victis" - w rocznicę września i ofiar II wojny światowej, "Jan Paweł II - orędownik wolnośći", "Z Maryją Królową Polski przez wieki", „Ofiarom Smoleńska", ”13 grudnia - rocznica stanu wojennego" oraz „Ślady do Betlejem” - kolędy i pastorałki - gromadzą za każdym razem dużą liczbę publiczności.[FOTORELACJA]5785[/FOTORELACJA]

Źródło: http://rotazlotoryja.pl/
 

(red(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%