Kościół Mariacki, znany również jako Kościół Panny Marii lub „Niski” (Niederkirche), to jedna z najstarszych świątyń na Śląsku, której początki sięgają XII wieku. Już w 1192 r. wzniesiono tutaj murowany kościół z piaskowca, zastępując wcześniejszą, drewnianą świątynię z czasów Bolesława Wysokiego
W 1241 r. książę Henryk II Pobożny modlił się przed wyprawą na bitwę pod Legnicą właśnie tutaj – kronikarz Jan Długosz wspomina wydarzenie „mszy w kościele Mariackim”
Niestety, kolejne wieki przyniosły zniszczenia: pożar w 1338 r. strawił świątynię całkowicie. Jednak już w latach 1362–1386 odbudowano ją jako znacznie większy, trójnawowy kościół-hala. W XV w. dobudowano chóry i podwyższono południową wieżę, nadając budowli charakter bazyliki. Kolejne nieszczęścia – pożar piorunem w 1822 r. – doprowadziły do kolejnych odbudów, co dało jej obecny kształt: kościół-hala z dwiema równymi wieżami zachodnimi .
[FOTORELACJA]22414[/FOTORELACJA]
Od czasów reformacji aż do dziś Kościół Mariacki funkcjonuje nieprzerwanie jako świątynia ewangelicko-augsburska – co czyni go wyjątkowym na mapie Legnicy. Pierwsze kazanie ewangelickie wygłoszono tu już w 1522 r. Na przestrzeni wieków znajdował się tu szpital wojenny (1813 r.) i obiekt kultu religijnego.
W latach 2011–2014 przeprowadzono zaawansowane prace zabezpieczające fundamenty, wieże, galerię widokową i wnętrze – prowadzono konserwację organów, odbudowę skrzydeł wież, ochronę schodów i zbrojenie sklepień. Finansowanie pochodziło m.in. z Ministerstwa Kultury i fundacji Polska Miedź .
📸 Zdjęcia do materiału pochodzą z programu Młody Fotograf realizowanego przez portal LCA.pl.
Legnickie kościoły w obiektywie” to fotograficzny cykl prezentujący najpiękniejsze i najważniejsze świątynie miasta. Zdjęcia wykonują uczestnicy projektu Młody Fotograf portalu LCA.pl, ukazując sakralną architekturę oczami młodego pokolenia
Celsus21:24, 13.07.2025
Kościół ewangelicko-augsburski należy do rodziny kościołów luterańskich, które powstały w 1517 roku po wystąpieniu Lutra na znak protestu przeciwko sprzedaży odpustów oraz szeroko występującym nadużyciom w Kościele katolickim. Luter swoim wystąpieniem rozpoczął okres Reformacji. Odpowiedzią Kościoła katolickiego na reformację była haniebna w dziejach Polski kontrreformacja. Rozpoczęły się pogromy wyznaniowe, a w 1668 roku sejm zabronił , pod karą śmierci, odstępstwa od katolicyzmu.
21 lat później na Rynku Starego Miasta w Warszawie uroczyście i w katolickim obrządku odrąbano głowę Kazimierzowi Łyszczyńskiemu - filozofowi i prawnikowi, który nie wierzył w istnienie Boga. Do czasów Oświecenia nad Polską zapanowała kontrreformacyjna noc.
x08:43, 14.07.2025
To bardziej normalny kościół od katolickiego, który jest skrajnie prawicową partią polityczną. Taką zawsze był, tylko się bardziej kamuflował.
Kolejny powrót! Makar zagra w Siódemce Miedź
Na koniec sezonu prezes sztab będą świętować spadek z ligi ?
On
15:48, 2025-07-20
Gdzie po lek w niedzielę? Zmiana apteki dyżurnej
Zanim się napisae lepiej się doinformować, zawsze tak była otwarta, nawet do 18, a apteka w Kauflandzie jest czynna codziennie od 8 do 21, również w niedziele i święta, i to nie od teraz...
Xy
15:42, 2025-07-20
Szalony mecz w Tychach. Miedź wraca bez punktów
Dobry mecz. Otwarta gra Miedzi. Szkoda stuprocentowych niewykorzystanych sytuacji. Kiedy nareszcie wyrzucą tego szweda? Trzeba poprawić defensywę. Ogólnie na plus MIEDŹ.
asd
13:30, 2025-07-20
Szalony mecz w Tychach. Miedź wraca bez punktów
Honor to rzecz nadrzędna. Patusy z trybuny C nie zrozumieją.
Skarpeta ÓML
13:27, 2025-07-20