Hubertus, zwany też Hubertowinami, to wyjątkowy dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników, obchodzony corocznie 3 listopada. Tego dnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Huberta – patrona myśliwych.
Obchody rozpoczynają się od uroczystej Mszy Świętej, często odprawianej na świeżym powietrzu przy leśnych kapliczkach, w której uczestniczą nie tylko ludzie, ale również psy, konie i sokoły. Jest to czas modlitwy za przyrodę i środowisko naturalne.
Po Mszy Świętej tradycją jest symboliczne polowanie oraz wręczanie odznaczeń najlepszym myśliwym, w tym tytułów króla strzelców i króla pudlarzy. Uroczystości kończą się biesiadą przy ognisku, podczas której myśliwi i uczestnicy celebrują ten szczególny dzień.
Ważnym elementem święta jest także wyścig jeździecki – gonitwa za „lisem”, czyli lisią kitą przyczepioną do ramienia jednego z jeźdźców. Gonitwa Hubertus jest symboliczna i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród jeźdźców i publiczności.
Obecnie Polski Związek Łowiecki zrzesza ponad 100 tysięcy członków w 2503 kołach łowieckich na terenie kraju. Myśliwi w Polsce zajmują się nie tylko polowaniem, ale również dbają o równowagę w przyrodzie, dokarmiają zwierzęta, prowadzą spisy zwierzyny i monitorują ich liczebność.
0 0
Życzę im żeby się wypchali