Sala Królewska w Akademii Rycerskiej obchodzi właśnie swoje 121. urodziny. Przez ponad sto lat pełniła różne role – była miejscem niemieckiej, rosyjskiej i polskiej działalności. Od dziewięciu lat, po zakończeniu gruntownej renowacji, pełni funkcję reprezentacyjną, będąc jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych Legnicy.
Sala Królewska, obiekt o powierzchni 367 metrów kwadratowych, zdobiona jest bogatą dekoracją stiukową w stylu późnego baroku. Na ścianach, suficie oraz oknach można zauważyć neobarokowe ornamenty przedstawiające motywy roślinne, gałązki winorośli, kwiaty i owoce. Na sklepieniu znajdują się putta, które symbolizują cztery pory roku, dni (dzień, noc, poranek oraz zmierzch) oraz alegorie sztuki i nauki. Projekt i wykonanie dekoracji przypisuje się znanemu berlińskiemu rzeźbiarzowi i sztukatorowi Albertowi Kretzschmarowi.
Głównym elementem wystroju był portret cesarza Wilhelma II umieszczony w bogatej stiukowej ramie. Nad portretem znajduje się cesarska korona podtrzymywana przez putta, a poniżej monogram władcy. XVIII-wieczny kominek na przeciwległej ścianie zyskał monumentalną oprawę – ozdobiony herbem Legnicy oraz brązową płytą z przedstawieniem św. Jerzego walczącego ze smokiem. Nad kominkiem umieszczono cesarską koronę i kartusz z monogramem RA (skrót od Ritter Akademie – Akademia Rycerska). Po obu stronach znalazły się tarcze herbu Hohenzollernów oraz hrabiego Kospotha.
Sala Królewska była ofiarą zniszczeń w latach 1945-1978, gdy obiekt był okupowany przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej. W tym czasie zniknęły mosiężne żyrandole, witraże zostały rozbite, a nad kominkiem usunięto brązową płaskorzeźbę. Całkowita renowacja zakończona w 2015 roku pozwoliła przywrócić sali jej dawny blask. Dziś Akademia Rycerska pełni ważną rolę w dziedzictwie kulturalnym regionu i służy legniczanom.
Od dziewięciu lat Sala Królewska gości wykonawców Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat oraz Legnickiego Conversatorium Organowego. W ostatnich latach miały tu miejsce niezapomniane koncerty, jak muzyka Patrycjusza Gruszeckiego, utwory Bilsego grane przez West Side Sinfoniettę czy koncert chopinowski w wykonaniu Zespołu Szkół Muzycznych. Sala była również świadkiem wyjątkowych wydarzeń, takich jak tradycyjna Wigilia Narodów oraz spotkania z wybitnymi osobowościami, jak Szewach Weiss czy Krzysztof Zanussi.
0 0
Najważniejsze że renowacja tego budynku trwała zaledwie świetlną chwilkę
1 0
Prezydent Krzakowski przywrócił na piedestał króla pruskiego, którego chore ambicje polityczne doprowadziły do I wojny światowej i śmierci dziesiątek milionów ludzi. Jest pierwszym zbrodniarzem XX wieku, bo jest odpowiedzialny za ludobójstwo plemion Herero i Nama popełnione przez Niemców w latach 1904-1907 w dzisiejszej Namibii. To ludobójstwo jest uznane za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Po zakończeniu I wojny uciekł do Holandii, bo Niemcy chcieli go postawić przed sądem za popełnione zbrodnie. Władze holenderskie nie zgodziły się na ekstradycję, mimo, że jednym z punktów Traktatu Wersalskiego było postawienia pruskiego króla przed sądem. W 1940 r. wysłał telegram do Hitlera gratulując zajęcia Paryża. Zmarł i został pochowany w Holandii. Na pogrzeb króla pruskiego Hitler wysłał kompanię reprezentacyjną Wermachtu. Takiemu człowiekowi Krzakowski postawił w Legnicy Pomnik. Hańba dla Krzakowskiego. Hańba dla Legnicy
0 0
Warto dodać że to polacy dokonali tych zniszczeń, zresztą jak wszystkie w powojennej Legnicy i całym Dolnym Śląsku. Ten chaniebny czyn polonusów trwa do dziś, co można obserwować w takich miejscach jak Browar, Radziecki szpital w Lasku Zlotoryjskim, na Cmentarzu Żydowskim i wielu wielu innych opuszczonych obiektach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz