Prokuratura Okręgowa w Legnicy podsumowała rok 2024. Ze statystyk wynika, że legnicka prokuratura rejonowa, zaraz po lubińskiej, jest najbardziej obciążona pracą. Prokurator Adam Kurzydło zwrócił też uwagę na wzrost przestępczości zorganizowanej związanej z handlem i obrotem narkotykami.
Po blisko dziewięciu latach przerwy w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy odbyła się podsumowująca miniony rok konferencja prasowa, na której Adam Kurzydło, Prokurator Okręgowy, przedstawił działalność wszystkich podległych mu prokuratur. W minionym roku śledztwami zajmowało się łącznie 70 orzeczników, czyli prokuratorów i asesorów. Do prokuratury wpłynęło 16 511 spraw, co daje średnio 1367 spraw rocznie na każdą z pięciu prokuratur rejonowych.
Miesięcznie każda z nich prowadziła średnio 321 postępowań. W tym czasie sporządzono 3923 akty oskarżenia i dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę blisko 14 mln zł. Sądy na wniosek prokuratur osądziły 5218 osób, z czego tylko 95 oskarżonych nie usłyszało wyroków skazujących.
W 2024 roku prokuratury w regionie odnotowały znaczący wzrost liczby wszczynanych śledztw, łącznie 1515, w tym 73 śledztwa własne prokuratora. Wobec 347 osób złożono wnioski o tymczasowe aresztowanie, a ich skuteczność sięgnęła ponad 91 proc. W minionym roku prowadzono sprawy dotyczące najcięższych przestępstw, w tym 13 zabójstw, 536 bójek i pobić, 122 rozbojów, 77 zgwałceń oraz 124 czynów seksualnych wobec nieletnich. Niepokojący jest pięciokrotny wzrost przestępczości zorganizowanej z 4 przypadków w 2023 roku do 18 w 2024. Większość tych przestępstw związana była z handlem i obrotem narkotykami, co stanowi poważne wyzwanie dla organów ścigania - podkreślił Adam Kurzydło, Prokurator Okręgowy w Legnicy.
Legnicka prokuratura, będąca po lubińskiej najbardziej obciążona, przyjęła średnio 358 spraw miesięcznie. Nad ich rozpatrzeniem pracowało 13 prokuratorów, z których każdy zajmował się średnio 28 sprawami w ciągu miesiąca.
Statystyki za 2024 rok pokazują, że prokuratury w regionie legnickim są niezwykle obciążone pracą, a mimo to utrzymują wysoką skuteczność w ściganiu przestępstw. Wskaźnik skuteczności wniosków o tymczasowe aresztowanie na poziomie 91 proc. oraz liczba skazanych - 5218 osób, świadczą o efektywności działań prokuratorów.
Przestępcy nie mają powodów do radości, mimo ogromnego obciążenia pracą, prokuratury będą kontynuować intensywne działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Priorytetem pozostaje walka z przestępczością zorganizowaną oraz przeciwdziałanie najcięższym przestępstwom, takim jak zabójstwa, rozboje czy przestępstwa na tle seksualnym.
Hu vbnjjmbg12:48, 22.01.2025
1 0
80 procent to scierwa banderowskie
Nn13:15, 22.01.2025
1 0
Kiedy rozliczenie ziobrowych karierowiczów i przebierańców w togach?
tak po prostu14:07, 22.01.2025
1 0
Nie ma co się dziwić jeśli obywatele wiedzą że nieuchronnie dostaną najniższe kary. Przecież nie ma limitów w nałożeniu tysiąca dożywotnich zakazów jazdy. Każdy wie że to tylko zakaz i jedzie dalej. Dobrze mówią politycy że sądy powinny sięgać po wyższe kary. A teraz sięgnijmy do sedna sprawy. Poprzednia władza zrobiła z Legnicy miasto robotnicze. Ludzie wykształceni w pryzmacie niskich wynagrodzeń opuszczali masowo miasto bo niczego tu nie oferowano prócz etatów dla robotników niewykwalifikowanych. Brak ludzi wykształconych po najlepszych uniwersytetach to największy problem naszego społeczeństwa. Legnica dziś i tak radzi sobie lepiej niż Wałbrzych ale daleko jej do Wrocławia. W każdym aspekcie życia pojawiają sie emocje i tak jak napisali powyżej bójki i rozboje. Zdrady i mataczenia dla jakiegoś zysku. Statystyka zwykle zawiera tylko cyferki jednak to My jako społeczność. Nie bójmy sie odpowiedzialności. Podejmujmy trafne decyzje a wymiar sprawiedliwości dokończy każdą sprawę.