Zamknij

Pochówek martwo urodzonych dzieci w Legnicy – po raz pierwszy z Mszą Świętą

Wojciech ObremskiWojciech Obremski 11:59, 07.04.2025
Skomentuj Pochówek martwo urodzonych dzieci (JR) Pochówek martwo urodzonych dzieci (JR)

W poniedziałek odbyła się wyjątkowa ceremonia pochówku ciał dzieci martwo urodzonych i poronionych, połączona z Mszą Świętą. Wydarzenie miało miejsce w kaplicy na cmentarzu w Jaszkowie. Modlitwa, która poprzedzała obrzęd pochówku, była skierowana w intencji rodzin, które straciły swoje dzieci.

Msza Święta, której przewodniczył ks. Józef Borowski, dziekan dekanatu Legnica Wschód, była szczególnym momentem modlitwy za rodziny przeżywające ból po utracie dziecka. Przy ołtarzu obecni byli również ks. Stanisław Araszczuk (dziekan dekanatu Legnica Zachód), ks. Marian Zieja oraz ks. Roman Raczak, który w homilii podkreślił, że życie poczęte jest święte, a modlitwa za rodziny cierpiące z powodu utraty dziecka jest odpowiedzią na jego doświadczenie kapłańskiego posługiwania w szpitalu. Ks. Raczak zwrócił uwagę na ból, tęsknotę, gniew i rozpacz, które wielokrotnie wyrażały matki w rozmowach z nim, dlatego tego rodzaju modlitwy mają na celu umocnienie ich wiary w Boże miłosierdzie.

W ceremonii uczestniczyło kilkanaście osób. Ks. Raczak podziękował obecnym, zaznaczając, że przez ostatnie kilkanaście lat w obrzędzie uczestniczył on oraz przedstawiciel Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Dzięki zaangażowaniu kilku osób udało się nie tylko nagłośnić wydarzenie, ale także ustalić stałe terminy pochówków i wprowadzić możliwość odprawienia Mszy Świętej.

Agata Szymkowiak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, podkreśliła, jak ważne jest, aby takie ceremonie miały miejsce regularnie. Zwróciła uwagę, że wielu rodziców nie ma świadomości, że mają prawo odebrać ciało dziecka ze szpitala i pochować je. Często w trudnych emocjonalnie chwilach brakuje im informacji, a szczątki dzieci pozostają w szpitalu i są skremowane, po czym przekazywane do zarządcy cmentarza, czyli Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które organizuje pochówek raz na kwartał.

Obecność na tej liturgii może być okazją, aby po raz pierwszy, po wielu latach, ktoś, kto przeżył stratę, mógł symbolicznie pochować swoje utracone dziecko. Przez niemożliwość pożegnania i pochówku powstawała pustka i ból. Takie ceremonie stanowią istotny element procesu przeżywania żałoby po utraconym dziecku” – mówiła Agata Szymkowiak.

W diecezji legnickiej raz w roku organizowane są również rekolekcje dla osób po stracie dziecka, które odbywają się w trzeci weekend września. Rekolekcje te są skierowane do wszystkich osób, które straciły dziecko, niezależnie od momentu utraty – przed narodzinami, w trakcie porodu, czy w wieku dorosłym.

Kolejny pochówek martwo urodzonych dzieci odbędzie się w lipcu br. Podobne ceremonie mają również miejsce w innych miastach, m.in. w Lubinie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

ZibiZibi

1 0

Jeśli zmarło dziecko nieochrzczone to czy może być zbawione?

13:17, 07.04.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DD

0 1

Swojej starej zapytaj.

15:56, 07.04.2025

KurupapuruKurupapuru

0 0

Dziecko nie ochrzczone też święte jest , ochrzcić się powinno dopiero jak się różnie ten sakrament..

17:08, 07.04.2025

KrrtKrrt

1 0

Każda okazja dobra żeby zarobić.

13:51, 07.04.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

XioncXionc

1 1

A ty musisz tyrać, zawistny robolu.

15:55, 07.04.2025

Krrt Krrt

0 0

Zmień płytę czubku.

16:29, 07.04.2025

KomoruskiKomoruski

0 0

A ty zmień pracę i weź kredyt. Emigracja też nie dramat, robotniku. Szparagi wilkommen!

17:54, 07.04.2025

KASKAS

2 0

to po ile?

16:50, 07.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%