Zamknij

Chleb, śledź i grosz św. Jadwigi. W Legnicy znów rozdano jałmużnę, jak przed wiekami, ku pamięci i dla potrzebujących

Lilla SadowskaLilla Sadowska 14:59, 18.04.2025 Aktualizacja: 07:29, 19.04.2025
Skomentuj Bochenek, śledź i grosz pod legnicką katedrą (Wojciech Obremski lca.pl) Bochenek, śledź i grosz pod legnicką katedrą (Wojciech Obremski lca.pl)

W Wielki Piątek w centrum Legnicy Kobiety Europy rozdawały bochenki okrągłego chleba, postne śledzie oraz pamiątkowe monety wybite specjalnie na tę okazję. Już po raz 23. w centrum miasta odbyła się tradycyjna wielkopostna jałmużna.

 

 

Symboliczna jałmużna, przygotowywana przez członkinie Stowarzyszenia Kobiety Europy we współpracy z Urzędem Miasta Legnicy, nawiązuje do liczącej ponad pięć wieków tradycji, według której w Wielki Piątek obdarowywano ubogich chlebem, śledziem i groszem. Tradycja wywodzi się z XV wieku, kiedy to fundacja księżnej Jadwigi wybiła specjalnie na tę okazję grosze. Od tamtej pory rozdawano je wraz z chlebem i śledziem. Stowarzyszenie Kobiety Europy kontynuuje tę tradycję, która jest unikatowa w skali kraju. – Nigdzie nie ma takiego Wielkiego Piątku jak u nas w Legnicy – powiedziała Elżbieta Chucholska ze Stowarzyszenia Kobiety Europy.

[FOTORELACJA]21965[/FOTORELACJA]

Legnicka jałmużna wielkopostna, zwana także Hedwigsstiftung, została ustanowiona w 1469 roku przez Jadwigę, księżną legnicką, żonę Jana I lubińskiego. Przez kolejne stulecia książęta legniccy rozdawali ubogim bochenki chleba o wadze około 0,7 kg, postne śledzie i drobne monety — tak zwane grosze św. Jadwigi, którym przypisywano moc chronienia przed złem i nieszczęściem. Śledzie, podobnie jak za dawnych czasów, również dziś są pokarmem postnym o symbolicznym znaczeniu, utrwalonym w nazwie renesansowych kamieniczek w Rynku, zwanych „śledziówkami”.

 

Jak co roku chleb i śledzie poświęcił Andrzej Siemieniewski, Biskup Diecezji Legnickiej. Po raz pierwszy w tradycyjnej wielkopostnej jałmużnie uczestniczyli nowi włodarze miasta — prezydent Maciej Kupaj, jego pierwsza zastępczyni Aleksandra Krzeszewska i zastępca Jacek Baszczyk. Prezydent podziękował Kobietom Europy za organizację wydarzenia.

 

Dzisiaj dzielimy się z państwem pokarmem w Wielki Piątek, dzień przed Wielkanocą, a już w niedzielę siądziecie państwo wszyscy razem do stołu ze swoimi rodzinami. Z tej okazji chciałem państwu, a także państwa rodzinom, oczywiście wszystkim legniczanom, złożyć serdeczne życzenia, żeby te święta były rodzinne i żeby tego pokarmu, który będziecie spożywać w Wielkanoc, nigdy państwu nie zabrakło. Wesołych świąt – zwrócił się do zebranych w centrum miasta Maciej Kupaj.

 

Legnicka jałmużna nie jest tylko folklorem czy rekonstrukcją historyczną. To żywy obyczaj, który przypomina o roli miłosierdzia i wsparcia dla potrzebujących. W Wielki Piątek przed katedrą spotykają się ci, którzy chcą pielęgnować pamięć o dawnych książętach, ale też ci, którzy po prostu potrzebują odrobiny dobra na wielkanocnym stole.

 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

XioncXionc

2 8

3, 2, 1!!! Komuchy i POmioty wyyyyć! Wesołych Świąt! Fajnie mieć poniedziałek wolny przez kościelne święto? Czy tyracie w kołchozie? Ha ha ha!

15:03, 18.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NnNn

2 0

Najbardziej ty wyjesz dyżurny hejterze.

16:09, 18.04.2025

OkejOkej

3 1

Jeszcze tylko micha ryżu by się przydała.

15:45, 18.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BngggBnggg

4 1

A biskup coś dał ?

16:22, 18.04.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SrojtyłaSrojtyła

2 2

Faje do possania wikaremu lub jakiemuś dziecku

16:53, 18.04.2025

FrasynieukFrasynieuk

0 2

Pewno twojemu dał.

17:43, 18.04.2025

CelsusCelsus

3 0

Klechy dzielą się ochłapami, choć od baranów i owieczek ściągają duże kwoty.
W średniowieczu rządził Kościół i zdzierał z chłopów różne daniny: dziesięcinę (1/10 uzyskanych plonów),poradlne (podatek gruntowy) i na rzecz papiestwa świętopietrze. Kiedyś tę ostatnią daninę płacili władcy, ale od XI wieku płaciła ludność. Transfer pieniędzy w ramach świętopietrza z Polski do Watykanu trwa do dzisiaj.

16:35, 18.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Religia to syf Religia to syf

2 2

XV wiek w polin po dziś dzień trwa w najlepsze. Trzeba mieć zryty łeb aby czcić zmyślonego frajera z chmur, fejkowego Jezusa oraz jego starą która była taką samą dziewicą jak dziewczyny przy A4. Dodatkowo się pcha kasę p3dofilom w sukienkach.

19:26, 18.04.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Owsik z milicjąOwsik z milicją

1 3

Syfem to są wszelkiej maści rzyto tusko komunistyczne matoły, żyjące i pasożydujące na pracującej tkance narodu Polskiego.

20:08, 18.04.2025

NnNn

0 0

Ofsik tłuku pisowski do szkoły.

12:25, 19.04.2025


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%