19 kwietnia 2025 roku, przypada 82. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim — pierwszego miejskiego zrywu zbrojnego w okupowanej Europie i symbolu heroicznego oporu Żydów przeciwko niemieckiej eksterminacji.
Główne uroczystości w Warszawie
Centralne obchody odbyły się o godz. 12:00 przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej, kombatanci, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dyplomaci oraz mieszkańcy stolicy.
W samo południe zawyły syreny alarmowe, oddając hołd poległym powstańcom. Następnie uczestnicy wzięli udział w Marszu Pamięci, który prowadził przez miejsca pamięci związane z powstaniem, takie jak Pomnik Żegoty, płyta Szmula Zygielbojma, Bunkier Anielewicza oraz Umschlagplatz.
Uroczystości w Legnicy
Legnica uczciła, 18 kwietnia, 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim przed obeliskiem upamiętniającym bohaterów powstańczego zrywu. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele gminy żydowskiej, władz miasta, uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego i mieszkańcy.
Akcja Żonkile 2025
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny zorganizowało ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Wolontariusze rozdawali symboliczne papierowe żonkile — znak pamięci o powstańcach i cywilach ukrywających się w ruinach getta. Tegoroczna edycja akcji poświęcona była różnym obliczom odwagi — zarówno tej codziennej, jak i tej podejmowanej w walce bez perspektyw na ocalenie.
Powstanie w Getcie Warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku, pozostaje jednym z najważniejszych symboli walki o godność i człowieczeństwo w obliczu Zagłady. Dzisiejsze obchody przypominają o bohaterstwie powstańców i potrzebie pielęgnowania pamięci historycznej.
1 0
wymordowanie 51 000 Palestyńczyków w Gazie , na jaki kwiat pamięci zasługują ??? co ?