[FOTORELACJA]22478[/FOTORELACJA]
Przed Galerią Piastów w Legnicy zaparkował Wąsobus – mobilny punkt badań profilaktycznych dla mężczyzn, który umożliwia wykonanie bezpłatnego testu PSA. Sobotnia akcja skierowana jest do mężczyzn w wieku 50–69 lat. Zainteresowanie badaniami było ogromne. Pierwsi chętni panowie pojawili się już o godzinie 9:00, co potwierdza, jak potrzebne są tego typu inicjatywy.
To element projektu PRAISE-U („Prostate cancer Awareness and Initiatives for Screening in the European Union”), realizowanego przez 25 instytucji z 11 krajów Unii Europejskiej. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu jest jedynym ośrodkiem z Polski biorącym udział w tym prestiżowym przedsięwzięciu jako placówka pilotażowa.
Panowie, niestety, nie korzystają z profilaktyki w takim stopniu jak kobiety, dlatego musimy robić wszystko, aby eliminować zagrożenia już na wczesnym etapie. Profilaktyka jest nie tylko tańsza niż późniejsze leczenie, ale przede wszystkim ratuje zdrowie i życie. Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z miastem Legnica i DCOPiH możemy tu realizować tak ważną inicjatywę. Ten samochód, będący mobilnym laboratorium i gabinetem, został zakupiony z pieniędzy województwa dolnośląskiego i jak widać, doskonale służy mieszkańcom - powiedział Jarosław Rabczenko, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny między innymi z a sektor służby zdrowia.
Aleksandra Krzeszewska wyraziła wdzięczność dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz miejskich wydziałów zdrowia i promocji za współorganizację wydarzenia.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zorganizować wyjątkową akcję, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Widzimy, jak rośnie liczba zachorowań na raka prostaty, dlatego wczesna profilaktyka ma ogromne znaczenie. Jako miasto deklarujemy, że to nie była jednorazowa akcja. Planujemy kolejne działania profilaktyczne i będziemy o nich na bieżąco informować – zapewniła Aleksandra Krzeszewska, zastępczyni prezydenta Legnicy.
Profesor Krzysztof Tupikowski zaznaczył, że rak prostaty to obecnie najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn, a także kluczowe wyzwanie onkologiczne. Wyjaśnił, że to właśnie z tego powodu DCOPiH zaangażowało się w międzynarodowy projekt, który ma wypracować pierwszą skuteczną i kompleksową ścieżkę profilaktyki nowotworu prostaty. Dodał, że dzięki wsparciu unijnemu w wysokości miliona euro, udało się uzyskać dodatkowe środki, co pozwoliło zwiększyć skalę działań. Do końca roku planowane są badania nawet u 4 tysięcy mężczyzn z Dolnego Śląska.
Jak podkreślił dr Paweł Zawadzki, badanie PSA to dopiero początek. Jeśli wynik przekracza normę, pacjent kierowany jest na dalszą konsultację urologiczną, rezonans magnetyczny, a w razie potrzeby na leczenie operacyjne. Zwrócił uwagę, że projekt ma na celu ograniczenie liczby inwazyjnych zabiegów na rzecz aktywnej obserwacji tam, gdzie to możliwe, i szybkiej pomocy tam, gdzie to konieczne. Dodał również, że panowie coraz częściej wykazują świadomość i odwagę, by poddawać się badaniom.
Jesteśmy z nich dumni, bo panowie są trudniejszymi pacjentami niż kobiety. Ale mobilna obecność Wąsobusa i bezpośredni kontakt z personelem medycznym sprawiają, że coraz więcej z nich decyduje się sprawdzić swój stan zdrowia. A nawet jeśli wykryjemy coś niepokojącego, możemy szybko zareagować i pomóc wrócić do zdrowia i życia rodzinnego – podkreślił dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH.
Choć wielu mężczyzn wciąż odkłada badania profilaktyczne na później, warto pamiętać, że test PSA to naprawdę nic strasznego. Wystarczy wypełnić krótką ankietę i oddać próbkę krwi, to tylko jedno małe ukłucie, które może zdziałać bardzo wiele. Wczesna diagnoza to szansa na zdrowie, a czasem nawet na życie. Wąsobus do Legnicy jeszcze wróci.
czytaj kwity20:02, 19.07.2025
przecież to CYTOBUS tylko na jednej stronie miał naklejone plakaty WĄSOBUS
julka22:04, 19.07.2025
Inicjatywa super, dobrze skorzystać z takiego [programu bez proszenia lekarza rodzinnego o skierowanie , ale niestety było to żle zorganizowane, bo w kolejce trzeba było stać 4 godziny w słońcu, myślę że powinno być jak w busie na Ostooporozę, że rejestracja na telefon i konkretną godzinę, a przynajmniej w przedziale godz., bo kolejka szła powoli , dużo wypełniania w/g mnie bzdurnej ankiety kilku stronnej, jest to spostrzeżenie żony, która namówiła męża na takie badanie
Szalony mecz w Tychach. Miedź wraca bez punktów
Zły początek. Niestety z całą sympatią do Wojtka ten projekt nie wypali
Tomasz Sxuk
01:39, 2025-07-20
Szalony mecz w Tychach. Miedź wraca bez punktów
Fajny mecz, szkoda że wracamy bez punktów. Niestety całą drużyną zagraliśmy bardzo słabo w defensywie. Na plus Antonik, Stanclik i Mancfeld (mam nadzieję, że w kolejnych meczach Marcel będzie grał z przodu obok Stanclika, a nie ten nasz Ibrahimović :) Szkoda, że mamy przed sobą jeszcze kilka wyjazdów, bo bilans punktowy po nich może być słaby. Oby nie było po nich pomysłów zmiany trenera.
Peka
00:29, 2025-07-20
Szalony mecz w Tychach. Miedź wraca bez punktów
Ostatnio pisałem do trenera Olszewskiego żeby postawić na Sydorenko, już 4 są na koncie to ile będzie na koniec rundy, obrona swoje gra radosny futbol,młody Rezacz o ile cały mecz poprawnie to krycie przy czwartej bramce zawalone, dlaczego Kościelny obrońca nie grał od początku a jest jeszcze Kwiecień, i na koniec jakbym nie masz biedny Antonik to byłyby baty 4-1,o Engvallu nie piszę podobno nie odszedł do Darmsztad bo chce coś kibicom udowodnić,tylko dalej nie wiem co.Reasumując w tym sezonie gramy o miejsca 8-11 w tabeli i to jeszcze przy odrobinie szczęścia.
swkm
22:55, 2025-07-19
Szalony mecz w Tychach. Miedź wraca bez punktów
Po co te inwestycje w oświetlenie ...nie szkoda na to pieniędzy
Elekryk
22:49, 2025-07-19