Dawno Akademia Rycerska nie gościła tylu znakomitych Legniczan. Na zaproszenie Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego odpowiedzieli zasłużeni dla nauki, politycy, biznesmeni, dziennikarze. Wsród gości byli między innymi: Wiceminist
zaszczytne wyróżnienie za wybitny wkład w wszechstronny rozwój miasta oraz zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wręczane są także wyróżnienia dla "Filantropa Roku 2003 Regionu Legnickiego"
Przybyłych gości witali osobiście w drzwiach sali Prezydent Legnicy z zastępcami Jadwigą Zienkiewicz, Dorotą Purgal, i Ryszardem Białkiem. Rozpoczynając galę Tadeusz Krzakowski przywitał zgromadzonych gości, złożył życzenia noworoczne oraz przekazał głos Przewodniczącemu Rady Miasta Czesławowi Kozakowi. Pan Przewodniczący zarządził powstanie z miejsc i wprowadzenie Pocztu Sztandarowego przy dźwiękach hymnu – zaczynając w ten sposób sesję. Wraz z Prezydentem przystąpili do odznaczania zasłużonych. W roku 2003 Rada Miasta doceniła działalność następujących osób:
EUGENIUSZ HASIUK, BARBAR JUJECZKA, MIROSŁAW BIELACHOWICZ, ZDZISŁAW KISIEL, KRYSTYNA KSENICZ, CELINA LISICKA, BOGUMIŁA SŁOMCZYŃSKA.
Następnie został rozstrzygnięty konkurs na „Filantropa Roku 2003 Regionu Legnickiego” Laureat otrzymywał Rzeźbę "Filantrop Roku 2003 Regionu Legnickiego" zaprojektowaną i wykonaną przez legnickiego artystę plastyka Pana Grzegorza Niemyjskiego zaś nominacje na miedzi z wizerunkiem rzeźby filantropa wykonał legnicki grawer Pan Grzegorz Baldys. Do konkursu wpłynęły 34 wnioski : 13 wniosków nominujących firmy, 4 wnioski nominujące instytucje i 17 wniosków nominujących osoby fizyczne. Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Pana Tadeusza Krzakowskiego wyłoniła nominatów na "Filantropa Roku 2003 Regionu Legnickiego"
W kategorii „firma” zostało wyróznione Przedsiębiorstwo Meblowe "BASTER" Teresa Banach w Legnicy.
Przedsiębiorstwo "BASTER" współpracuje z Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym w Legnicy, wspierając go finansowo i rzeczowo. Pomaga w umeblowaniu sal lekcyjnych i wyposaża w pomoce dydaktyczne. Właściciele firmy z własnej inicjatywy systematycznie od 10 lat opłacają obiady dla znacznej grupy uczniów ośrodka pochodzących z najuboższych rodzin i wymagających dożywiania.
Za działalność filantropijną w kategorii „osoba fizyczna” została wyróżniona Pani BARBARA JUJECZKA. Pani Barbara Jujeczka od kilku lat prowadzi działania na rzecz osób samotnych i bezradnych życiowo, wymagających wsparcia psychologicznego i rzeczowego. Pani Jujeczka prowadzi zbiórki między innymi: ubrań, środków czystości, książek i zabawek dla dzieci. Organizowane przez Panią Barbarę Jujeczkę kwesty, umożliwiają odbywanie spotkań Wielkanocnych i Wigilijnych osobom samotnym i bezdomnym. Od wielu lat Pani Barbara Jujeczka poświęca swój czas także na współpracę z Parafią pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, która prowadzi jadłodajnię dla bezdomnych i ubogich.
Jako pedagog i wychowawca w II LO zaszczepiła wśród uczniów potrzebę użyczania siebie innym ludziom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wychowała już grupę zaangażowanych w tę ideę wolontariuszy.
W kategorii „instytucja” Kapituła Konkursu "Filantrop Roku 2003 Regionu Legnickiego" nie dokonała wyboru laureata, żadna z nominacji nie uzyskała wymaganej większości głosów.
Po zamknięciu obrad Rady Miasta głos zabrał ponownie Prezydent, wzniósł toast oraz podsumował mijający rok uznając go za udany dla inwestycji miejskich, zakończona budowa sali sportowej przy V Liceum Ogólnokształcącym, także inwestycja przy Szkole Podstawowej nr 20, oddanie do użytku obwodnicy - wyliczał prezydent – Legnica rozwija się także jako ośrodek akademicki, staje się także coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów.
Następnie Prezydent przeszedł do części nie oficjalnej: loterii noworocznej prezentów dla zaproszonych gości oraz do występu gwiazdy wieczoru Grzegorza Turnau. Występ to może nieodpowiednie słowo Turnau przez cały czas wciągał publiczność w dialog bawiąc się fortepianem i czarując publiczność muzyką i poezją. – Artysta nie powinien przekraczać sceny, nie powinien spoufalać się, Nie wiem, czemu sam zawsze o tym zapominam... – Rozmawiał z publicznością wzbudzając owacje. W trakcie koncertu zauważył ze słuchacze są w lepszej sytuacji, ponieważ siedzą sobie spokojnie przy lampce szampana. W odpowiedzi na scenie się pojawił kelner z poczęstunkiem, Grzegorz Turnau skorzystał z okazji żeby wznieść toast wspólnie z Prezydentem. W czasie koncertu przypomniał swoje starsze kompozycje zarówno te znane jak i mniej znane często improwizując i się bawiąc z publicznością. Na zakończenie wszyscy oczekiwali jednego z najbardziej znanych utworów „Cichoszy” i gdy na zakończenie wszyscy byli absolutnie pewni, że zabrzmi ten utwór, Grzegorz Turnau siadł przy fortepianie i zaintonował „Yesterday” bawiąc się z publicznością przeszedł płynnie do oczekiwanej „Cichoszy”. Po zakończeniu recitalu, część gości pozostała do późna przy stolikach dzieliła się wrażeniami z upływającego wieczoru.
SYLWETKI OSÓB KTÓRYM RADA MIASTA PRZYZNAŁA ODZNAKĘ „ZASŁUŻONY DLA LEGNICY”
Pan EUGENIUSZ HASIUK – działacz społeczny, menadżer, współzałożyciel Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, radny Rady Miejskiej Legnicy w kadencji 1998-2002, przewodniczący Komisji Ekologii Zdrowia i Polityki Socjalnej - zgłoszony przez Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Pani BARBARA JUJECZKA - nauczycielka języka francuskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy. Zaangażowana w pracę dydaktyczną, społeczną i charytatywną. Od 14 lat utrzymuje stale kontakty ze szkołą w Gap ( Francja),wymienia doświadczenia z zakresu dydaktyki i metodyki języka francuskiego, prowadzi wymianę młodzieży pomiędzy szkołą polską i francuską. Otrzymała medal Honorowego Obywatela Miasta Gap. W roku 1999 wprowadziła II Liceum Ogólnokształcące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół w UNESCO. Udziela się charytatywnie w: Świetlicy Terapeutycznej nr 1 w Legnicy, Schronisku dla bezdomnych, Zakładzie Karnym dla Kobiet w Krzywańcu, Domu dziecka w Ścinawie i Golance Dolnej, – zgłoszona przez Dyrekcję II Liceum Ogólnokształcącego, Komisję Zakładową NSZZ “Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania przy II LO w Legnicy.
Pan MIROSŁAW BIELACHOWICZ –W Szkole Podstawowej Nr 16 pracuje od 1990 r. na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Zorganizował od podstaw bibliotekę w szkole, zgromadził obszerny księgozbiór z zakresem informacji bibliotekoznawstwa i metodyki pracy biblioteki szkolnej, inspirator wielu spotkań z legnickimi twórcami, kombatantami i ciekawymi ludźmi kultury. Organizator licznych konkursów czytelniczych, popularyzator historii i piękna Dolnego Śląska, organizator rajdów i pieszych wycieczek dla młodzieży szkolnej o poza szkolnej . Działacz PTTK, posiada uprawnienia przewodnika sudeckiego i dolnośląskiego. Pan Mirosław Bielachowicz posiada 37 letni staż pracy. – Zgłoszony przez dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 16.
Pan ZDZISŁAW KISIEL – nauczyciel matematyki z 42 letnim stażem pracy pedagogicznej, do 2002 r. pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych, inicjator dziesięcioletniej współpracy ze szkołą we Francji, otwarty na współpracę z zakładami pracy, ośrodkami pedagogicznymi, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, szkołami i innymi instytucjami. Działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego i żeglarstwa polskiego. Nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi oraz wielokrotnie nagradzany i wyróżniany nagrodami i odznaczeniami resortowymi - zgłoszony przez dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Pani KRYSTYNA KSENICZ – posiada 15 letni staż pracy pedagogicznej, pracuje z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Inicjatorka i organizatorka imprez szkolnych i regionalnych. Pełni funkcję prezesa Towarzystwa Społeczno-Sportowego “Sprawni razem”, opracowała i złożyła wniosek do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie programu integracyjnego “ Festiwal Nauki” w ramach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Odznaczona Brązową Odznaką “Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” – zgłoszona przez dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Legnicy i Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Ogniska.
Pani CELINA LISICKA – zatrudniona w Młodzieżowym Centrum Kultury, posiada 35 letni staż pracy pedagogicznej . Jest nauczycielem plastyki i kierownikiem pracowni plastycznej w Młodzieżowym Centrum Kultury. Zajmuje się organizacją konkursów i wystaw po konkursowych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, organizatorka indywidualnych wystaw swoich podopiecznych w Centrum Sztuki Teatr Dramatyczny i Galerii Sztuki w Legnicy. Wielokrotnie nagradzana nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Kuratora i Dyrektora Szkoły - zgłoszona przez dyrektora Młodzieżowego Centrum Kultury.
Pani BOGUMIŁA SŁOMCZYŃSKA – 32 lata stażu pracy pedagogicznej, polonistka, najbardziej ceniony nauczyciel w szkole. Wykazuje się wyjątkową efektywnością i zdolnościami organizatorskimi, uzyskuje wyróżniające rezultaty w przygotowaniu uczniów do egzaminu dojrzałości i na wyższe uczelnie. Współorganizator i juror licznych konkursów i festiwali. Wielokrotnie indywidualnie nagradzana w konkursach. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, uhonorowana licznymi odznaczeniami resortowymi – zgłoszona przez dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy.
NOMINOWANI DO KONKURSU „FILANTROP ROKU 2003 REGIONU LEGNICKIEGO:
KATEGORIA „FIRMA”
Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie Inspektorat w Legnicy. Dyr. Adam Wszołek
PZU wspiera działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej "Jutrzenka", dofinansowuje zakup materiałów do terapii, uczestniczy w aukcjach charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki pomocy PZU Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizowało w 2003 roku ośrodek wycieczkowy dla dzieci wsi powiatu legnickiego. Firma dofinansowuje też imprezy na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych w Legnicy organizowane przez stowarzyszenia: Legnicki Dzień Integracji, Festyn z okazji Dnia Dziecka i Olimpiadę "Sprawni Inaczej".
Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Vitbis” w Złotoryi Prezes Janusz Prus
Przedsiębiorstwo od czterech lat przekazuje ozdoby świąteczne i farby do ich pomalowania Warsztatowi Terapii Zajęciowej "Jutrzenka" w Legnicy. Dzięki tej darowiźnie osoby niepełnosprawne mogą doświadczać wrażeń estetycznych, a pomalowane samodzielnie ozdoby sprzedają na kiermaszach przedświątecznych i pozyskują dodatkowe pieniądze na zakup materiałów do terapii.
Przedsiębiorstwo Meblowe BASTER" Teresa Banach w Legnicy
Przedsiębiorstwo "Baster" współpracuje z Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym w Legnicy, wspierając go finansowo i rzeczowo. Pomaga w umeblowaniu sal lekcyjnych i wyposaża w pomoce dydaktyczne. Właściciele firmy z własnej inicjatywy systematycznie od 10 lat opłacają obiady dla znacznej grupy uczniów ośrodka pochodzących z najuboższych rodzin i wymagających dożywiania.
KATEGORIA „INSTYTUCJE”
Dom Kultury "Atrium" dyr. Lucyna, Zubiel
"Atrium" od wielu lat wspiera działalność Stowarzyszenia "Nadzieja". Dzięki bezpłatnemu udostępnianiu pomieszczeń" członkowie stowarzyszenia mają możliwość spotkań i organizowania okolicznościowych imprez, jak np. spotkania Wielkanocne i Wigilijne. Dom Kultury "Atrium" służy pomocą i radą osobom niepełnosprawnym.
Galeria Sztuki w Legnicy dyr. Zbigniew Kraska
Galeria jest od trzech lat zaangażowana działania. na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie w Legnicy. Pomaga w organizowaniu corocznych aukcji charytatywnych na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "Jutrzenka". Uzyskane z aukcji pieniądze umożliwiają dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla kilkunastu osób niepełnosprawnych
z opiekunami. Galeria promuje osoby niepełnosprawne w społeczności lokalnej, a to wpływa na likwidację barier psychologicznych i środowiskowych, które są często większą przeszkodą w życiu osób niepełnosprawnych niż bariery funkcjonalne.
KATEGORIA „OSOBA FIZYCZNA”
Pani Barbara Jujeczka
Pani Barbara Jujeczka od kilku lat prowadzi działania na rzecz osób samotnych i bezradnych życiowo, wymagających wsparcia psychologicznego i rzeczowego. Pani Jujeczka prowadzi zbiórki między innymi: ubrań, środków czystości, książek i zabawek dla dzieci. Organizowane przez Panią Barbarę Jujeczkę kwesty, umożliwiają odbywanie spotkań Wielkanocnych i Wigilijnych osobom samotnym i bezdomnym. Od wielu lat Pani Barbara Jujeczka poświęca swój czas także na współpracę z Parafią pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, która prowadzi jadłodajnię dla bezdomnych i ubogich.
Jako pedagog i wychowawca w II LO zaszczepiła wśród uczniów potrzebę użyczania siebie innym ludziom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wychowała już grupę zaangażowanych w tę ideę wolontariuszy.
Pani Jolanta Moralewicz
Pani Jolanta Moralewicz pomaga jedenastu legnickim rodzinom, które są w trudnej sytuacji materialnej, a jednocześnie wychowują dzieci niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo. Pani doktor przekazuje tym rodzinom dary rzeczowe oraz służy im medycznymi poradami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz