Od nowego roku szkolnego przestanie istnieć Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i III Liceum Ogólnokształcące. Powód? Niż demograficzny i szukanie budżetowych oszczędności.
CKZiU to formalnie nowy twór, który 1 września przejmie majątek dzisiejszego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego (powstał dwa lata temu po połączeniu CKU i Zespołu Szkół Medycznych) i Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.
Ale to nie koniec zmian. Z nowym rokiem szkolnym rozpocznie się wygaszanie III Liceum Ogólnokształcącego działające w ramach Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Szkoła nie będzie prowadzić już naboru i ostatecznie zniknie za dwa lata. Zlikwidowane zostanie też funkcjonujące w „Henrykówce” Technikum Ochrony Środowiska.
Kształcenie w tym kierunku zostanie przeniesione do Technikum numer 3. W szkole tej uruchomione będą nowe kierunki takie jak: technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik reklamy. W ramach ZSTiO powstanie Zasadnicza Szkoła Zawodowa numer 4, w której będzie można wyuczyć się zawodu ślusarza.
Urzędnicy tłumaczą, że reforma spowodowana jest też niżem demograficznym. – W tym roku szkolnym w gimnazjach uczy się około 800 osób. To jest ponad 40 procent mniej niż dziesięć lat temu – wylicza Spendowski.
Ratusz liczy również na oszczędności. Dzięki reformie w budżecie, którego wydatki na oświatę w 2013 roku sięgają aż 40 procent, ma zostać około 0,5 mln zł rocznie. Miasto liczy też, że zarobi na sprzedaży lub wynajmie gmachu po spożywczaku przy ul. Wrocławskiej. O ile znajdzie nabywcę, bo budynek po medyku przy Witelona stoi wciąż pusty.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz