Zamknij

Przedszkolaki dają mamom cytologiczne laurki

14:34, 24.05.2013
Skomentuj

Badajcie się Drogie Mamy, bo my Dzieci Was kochamy – pod takim hasłem już po raz czwarty odbywa się kampania Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przeciwko rakowi szyjki macicy.

Tym razem, przedstawiciele NFZ spotkali się z mamami i dziećmi w Przedszkolu nr 2 w Legnicy. Tam zachęcali młode kobiety do regularnych badań cytologicznych. Maluchy przygotowały krótki program artystyczny, a później wręczyły swoich ukochanym mamom laurki z zaproszeniem na profilaktyczne badania. [FOTORELACJA]6410[/FOTORELACJA]

Wioletta Niemiec, dyrektorka Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przypomina, że profilaktyczna akcja na Dzień Matki odbywa się już po raz czwarty. - Wspólnie z przedszkolakami zachęcamy wszystkie mamy do badań cytologicznych – wyjaśnia. - Legnica wypada najlepiej na Dolnym Śląsku pod względem profilaktycznych badań cytologicznych. Co trzecia z kobiet regularnie się bada, więc chwalimy legniczanki i zachęcamy pozostałe, by włączyły się w naszą akcję.

Z bezpłatnych badań cytologicznych może skorzystać każda kobieta w wieku od 25 do 59 lat, która ma ubezpieczenie zdrowotne. Cytologia wykonywana jest w 230 placówkach medycznych na terenie Dolnego Śląska. - Staramy się dotrzeć do kobiet na wszelkie możliwe sposoby, wysyłamy im zaproszenia, ale część z nich „ląduje” w koszu – dodaje Jolanta Kotowska z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. - Okazuje się, że akcje w przedszkolu z okazji Dnia Matki i laurki z prośbą o badania, przynoszą oczekiwane skutki. Trudno odmówić dziecku, a mamy mają przecież dla kogo żyć, więc muszą o siebie dbać.

W Legnicy statystyki wyglądają całkiem dobrze. W naszym mieście bada się regularnie, czyli minimum raz na trzy lata 30 proc. kobiet. W Strzelinie jest już dużo gorzej, tam bada się tylko 16 proc. pań.

W Finlandii udało się całkowicie wyeliminować problem raka szyjki macicy. - Na początku kobiety przymuszano do badań, łamiąc ich prawa, ale później panie same się badały i tym sposobem można było zapobiec chorobie – zaznacza Kotowska. - Lekarze z Finlandii przyjeżdżają do Polski, żeby zobaczyć jak wygląda rak szyjki macicy – kontynuuje wątek Wioletta Niemiec.

Na Dolnym Śląsku przedszkolaki rozdadzą swoim mamom aż 60 tys. laurek z okazji Dnia Matki. Do każdej z nich będzie dołączona prośba o wykonanie bezpłatnych badań cytologicznych. W ciągu miesiąca przekonamy się, czy mamy posłuchały swoich maluchów i poszły się przebadać. - Prowadzimy statystyczny program on-line, w którym znajdują się informacje o dacie ostatnich badań cytologicznych i ich wyniku – podsumowuje Kotowska.

Rokrocznie na Dolnym Śląsku odnotowuje się około 500 nowych zachorowań na raka szyjki macicy. Pięćdziesiąt procent zdiagnozowanych kobiet umiera, bo choroby nie da się już zatrzymać. - Podczas regularnych badań, co 3 lata, lekarz jest w stanie zauważyć nawet niewielki stan zapalny szyjki macicy, który nieleczony doprowadza do rozwoju raka. Nowotwór rozwija się od 8 do 15 lat.

Co roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na bezpłatne badania cytologiczne ok. 4,2 mln zł, a na badania mammograficzne aż 9 mln zł.  

(MB (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

35. lat temu legniczanie wybrali radnych

No i jak ta legnica wyglada to właśnie wszystko pięknie widać,no ale dalej idziemy w tym właściwym kierunku,dlaczego !? Bo otake my polskie walczyli.

Tia

09:42, 2025-05-28

Wypowiedzi trenerów po meczu Wisła Płock - Miedź

O czym wy piszecie, kibice Miedzi byli głównymi akcji nie wpuszczania wisły, licząc na wpuszczenie osmieszli klub. Nie istotne że okularnik na podpuchę wyraża zgodę na początku.

kibic

09:38, 2025-05-28

Galeria Piastów zmieni się w świat z Minecrafta

Można będzie pójść i coś zajumac dla mojej starej, która leży po dykcie i ciężkiej nocce na zakaczawiu. Niech żyje nasz prezydent alfons batyr.

Ofsik tłuk pisowski

09:36, 2025-05-28

2 czerwca rusza nabór projektów do LBO 2026

Ależ to będzie piękna porażka. Tylko i wyłącznie chęć odróżnienia się od poprzednika i wprowadzenie zmian dla samych ich wprowadzania nie może skończyć się inaczej. Mała lekcja historii, bo niektórzy zamiast ją pamiętać jeszcze niedawno chodzili na lekcje, historii również. Nie będę sięgała roku 2013, kiedy to LBO pojawiło się w Legnicy. Pomówmy może o 2018 roku, może to już nie prehistoria. Ceny materiałów budowlanych, usług i kosztów pracy były przynajmniej o połowę niższe, a i tak zdarzało się nie zrealizować zadań inwestycyjnych z powodu ofert przekraczających zabezpieczone środki. Wtedy to pewien opozycyjny radny o miedzianej czuprynie, wtedy ją jeszcze miał, rozdzierał szaty i podnosił alarm o braku profesjonalizmu, niekompetencji, konieczności audytów i ewaluacji. Upłynęło trochę wody w Kaczawie, role się pozmieniały, a niektórzy zamiast uczyć się historii zaczęli ją tworzyć. A podobnie jak nieznajomość prawa nie usprawiedliwia, tak nieodrobienie lekcji z poprzednich lat, tak od jakiegoś czasu zadania domowe są nieobowiązkowe, może zrobić więcej szkód niż pożytku. Reasumując. Już teraz kupuję paczkę popcornu, rezerwuję sobie czas na seans obrad RML w grudniu 2026 roku. Już słyszę te wszystkie argumenty rozpisane na role i głosy, że niezrealizowane projekty LBO są niezależne od władzy. Wspomnicie moje słowa. Ale cóż, uśmiechnijcie się. Jak sobie wybraliśmy, tak mamy. A tym czasem ocena z zajęć praktycznych rokuje. Moim zdaniem mocne dwa minus.

Uczycielka Historii

09:19, 2025-05-28

0%