Urząd miasta pochwalił się centrum zarządzania ruchem drogowym. Mieści się ono w budynku przy Mickiewicza 2. Wiemy już kiedy system za prawie 20 mln zacznie służyć kierowcom.
Na konferencji pojawili się przedstawiciele wykonawcy, czyli konsorcjum firm: Integrated Solutions oraz Orange Polska i Koma Nord. Adam Tracz i Leszek Białobrzeski długo tłumaczyli się z opóźnień. Przypomnijmy, że inwestycja powinna zostać zakończona do 1 września. Winę zrzucili na "ogromny zakres prac" oraz "niespodziewane trudności".
- Wszystkie prace budowlane i infrastrukturalne na skrzyżowaniach zakończą się w tym roku. Pozostanie kwestia wdrożenia do końca inteligentnych elementów systemu. Obecnie pracujemy nad kalibracją i zestrojeniem w całość systemów detekcji. System, żeby zaczął działać w pełni efektywnie, musi zebrać dane. Potrwa do około trzy miesiące. Na koniec marca będzie działać w 100 procentach - wyjaśniał Adam Tracz.
- Złożyliśmy obszerne wyjaśnienia na temat przyczyn opóźnień. Czekamy na stanowisko prezydenta - ucięli temat. Przypomnijmy, że na dziś kwota odszkodowania dla miasta wynosi około 3 mln zł.
Jak z grubsza będzie działał system? Do centrum zarządzania ruchem trafiać będą dane z terenu całego miasta dotyczące ruchu i zdarzeń drogowych. Zapewnić ma to większą płynność ruchu pojazdów, zwiększenie przepustowości poszczególnych odcinków ulic oraz prędkości podróży i skrócenie czasu przemieszczania się samochodami i autobusami MPK.
Częścią systemu będą tablice elektroniczne na przystankach oraz podsystem informacji o warunkach atmosferycznych. Obecnie wszystkie autobusy MPK są już wyposażone w autokomputery do komunikowania się z centrum.
Co ciekawe, dane z systemu będą dostępne także dla mieszkańców. W tym celu powstaną dwa portale: its.legnica.eu oraz autobusy.legnica.eu. Będzie również dostępna bezpłatna wersja aplikacji na smartfony. Dzięki tym rozwiązaniom będzie można szybko dowiedzieć się np., jaka jest aktualnie sytuacja na miejskich drogach lub kiedy podjedzie autobus MPK na dowolnie wybrany przystanek.
Koszt budowy całego systemu to 19,6 mln zł. 85 proc. kosztów inwestycji pokryje unijna dotacja. W Centrum Unijnych Projektów Transportowych miasto musi ją rozliczyć do końca marca przyszłego roku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ustawa o ochronie ludności wchodzi w życie
Nie strasz, nie strasz bo sie zes...!Sami sie szykujcie na te wojne PoPaprancy!
Czesio
22:16, 2025-05-14
Ustawa o ochronie ludności wchodzi w życie
Lepiej chyba wyjechać na czas wojny do jakiegoś spokojnego kraju. W tych jakby schronach nie ma wc, wody pitnej oraz systemów wentylacji. Nie ma też łózek i krzeseł. Ratusz powinien budować nowe schrony i dodatkowo je w 100 % doposażyć a następnie wysłać mieszkańcom informacje gdzie mają przygotowane miejsca.
budujcie nowe
20:26, 2025-05-14
Stosunek do uchodźców i migrantów
Nowy prezydent powinien nakazać budowę centrów dla uchodźców w każdym mieście i każdej wsi. Liczymy na to Panie Karolu.
głosuje na Karola
20:22, 2025-05-14
Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej
Ciekawe ZNOWU Kunice
Bagiet
20:17, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz