120 lat liczy sobie Sala Królewska Akademii. W czasie swojej ponad stuletniej historii pozostawała w rękach Niemców, Rosjan i Polaków. Od ośmiu lat, po generalnym remoncie pełni funkcję reprezentacyjną.
Głównym elementem jej wystroju był portret jej patrona cesarza Wilhelma II, który umieszczono w stiukowej ramie o bogatej dekoracji z monogramem władcy oraz cesarską koronę podtrzymywaną przez dwa putta na górze. XVIII-wieczny kominek na przeciwległej ścianie otrzymał również nową, monumentalną oprawę.
Obramowanie wnęki paleniska ozdobił herb Legnicy. Ponad nim umieszczono brązową płytę z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz inskrypcję fundacyjną. Całość zwieńczyła cesarska korona oraz kartusz z monogramem RA (skrót od Ritter Akademie – Akademia Rycerska). Po obu jego stronach ulokowano dwie tarcze z herbem Hohenzollernów oraz kuratora, hrabiego Kospotha. Salę zdobią trzy żyrandole wyposażone w „świece elektryczne”. W szesnastu oknach znalazły się witraże z herbami szlacheckich rodów, których synowie uczyli się w Akademii Rycerskiej. Witraże powstały w pracowni słynnego Fritza Geigesa (1853-1934) we Fryburgu Bryzgowijskim.
W latach 1945-1978 Akademia Rycerska była zajęta przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej. W tym czasie z Sali Królewskiej zniknęły mosiężne żyrandole, rozbito witraże, a znad kominka zniknęła brązowa płaskorzeźba św. Jerzego. Całkowicie zdewastowana doczekała się zakończonej w 2015 roku renowacji. Tym samym jedna z najpiękniejszych sal Legnicy odzyskała utracony blask, a Akademia Rycerska, obiekt o wspaniałej historii i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego regionu służy legniczanom.
Od 8 lat Sala Królewska gości wykonawców Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat oraz Legnickiego Conversatorium Organowego. W zeszłym roku pięknie zabrzmiała tu w ciemnościach muzyka Patrycjusza Gruszeckiego, wielkimi brawami legnicka publiczność oklaskiwała utwory Bilsego w wykonaniu West Side Sinfonietty, a świetny koncert chopinowski Zespołu Szkół Muzycznych doczekał się powtórzenia. Wspaniale zabrzmiały tu skrzypce Stradivariusa na koncercie Sary Dragan oraz muzyka w wykonaniu chóru Madrygał, oraz zaproszonych chórów m.in. Gaudium z Pragi czy Wuppertaller Kurrende z Wupertalu.
Sala Królewska to także miejsce uroczystości i spotkań. To tu legniczanie spotykają się tu na tradycyjnej Wigilii Narodów, to tutaj oklaskiwali Szewacha Weissa i Krzysztofa Zanussiego.
0 0
Podziękować Niemcom że takie cudo zbudowali
0 0
[quote="Gość"]Podziękować Niemcom że takie cudo zbudowali[/quote]
Zroup louda pierwszemu szwabowi, którego spotkasz i POkajaj się, że jesteś tylko POdludziem fajmopolackim.
0 0
1/3 wieku trwał tzw. "remont" XD
0 0
[quote="Gość"]Podziękować Niemcom że takie cudo zbudowali[/quote]
Danke
0 0
Skandaliczna publikacja przemilczająca fakt, że sala tzw. Królewska była i jest nadal poświęcona Wilhelmowi II z dynastii Hohenzollernów. Wilhelm II ostatni król pruski winien jest śmierci kilkudziesięciu milionów ludzi przed, w czasie i po I wojnie światowej. Wilhelm II jest odpowiedzialny za pierwsze ludobójstwo XX wieku, kiedy w latach 1904-1907 z jego rozkazu Niemcy wymordowali plemiona Herero i Nama na terenie dzisiejszej Namibii. Chore ambicje imperialne Wilhelma II doprowadziły do I wojny światowej. Po zakończeniu I wojny światowej Wilhelm II abdykował i uciekł z Niemiec do neutralnej wówczas Holandii przed odpowiedzialnością za nieszczęścia I wojny światowej. Holandia nie tylko udzieliła azylu zbrodniarzowi i jego rodzinie ale także nie zgodziła się na ekstradycję do Niemiec i postawienie Wilhelma II przed sądem. W czasie II wojny światowej Wilhelm II zaszokował opinię publiczną telegramem do Adolfa Hitlera, w którym pogratulował zwycięstwa niemieckiej armii i zajęcia Paryża. Po śmierci w 1941 r. został pochowany w Holandii w asyście kompanii honorowej hitlerowskiego Wermachtu. Żądam od prezydenta zaprzestania budowania kultu Wilhelma II w Legnicy, w szczególności w Akademii Rycerskiej. Żądam od prezydenta Krzakowskiego anulowania tytułu honorowego obywatela Legnicy nadanego Adolfowi Hitlerowi. Nie może być miejsca w Legnicy dla zbrodniarzy i ludobójców.
0 0
Zdjęcia nie oddają piękna tej sali. Kolory są dobrane perfekcyjnie, a detale wraz z krzesłami robią ogromne wrażenie. Sala iście królewska, uwielbiam tam przebywać.
0 0
[quote="Gość"]Zdjęcia nie oddają piękna tej sali. Kolory są dobrane perfekcyjnie, a detale wraz z krzesłami robią ogromne wrażenie. Sala iście królewska, uwielbiam tam przebywać.[/quote]
Zgadzam się
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz