Zamknij

Niska liczba wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na Dolnym Śląsku. Wpłynęły tylko 32

Lilla SadowskaLilla Sadowska 14:59, 21.10.2024
Skomentuj Zakład Ubezpieczeń Społecznych (WO lca.pl) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (WO lca.pl)

Na Dolnym Śląsku wpłynęły jedynie 32 wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy od rodziców małych dzieci, pomimo możliwości jego uzyskania w przypadku niespodziewanego zamknięcia przedszkola lub szkoły, jak miało to miejsce podczas tegorocznej powodzi. W Legnicy nie złożono ani jednego wniosku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono w ramach specustawy powodziowej, skierowanej do mieszkańców terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami w południowo-zachodniej Polsce. W całym kraju, od 1 do 18 października, rodzice złożyli 67 wniosków, przy czym w województwie dolnośląskim oraz opolskim wpłynęło po 32 wnioski, a w województwie lubuskim – 3 wnioski.

Liczba wniosków w poszczególnych powiatach Dolnego Śląska prezentuje się następująco:

Dzierżoniowski: 1 wniosek

Jelenia Góra: 5 wniosków

Kamiennogórski: 2 wnioski

Kłodzki: 7 wniosków

Oławski: 1 wniosek

Wołowski: 1 wniosek

Wrocław: 5 wniosków

Wrocławski: 10 wniosków

Rodzice, którzy muszą zająć się zdrowym dzieckiem do 8. roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przysługuje do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Nieprzewidziane zamknięcie placówki oznacza sytuację, w której ubezpieczony dowiedział się o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku. Przysługuje on wówczas, gdy nie ma innych osób w rodzinie, które mogłyby zapewnić dziecku opiekę, z wyjątkiem opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Za osobę, która może zapewnić opiekę, nie uznaje się osób całkowicie niezdolnych do pracy, chorych, niesprawnych fizycznie lub psychicznie, ani pracowników na nocnych zmianach. Wyjątkiem są także osoby prowadzące działalność pozarolniczą – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom ubezpieczonym, które płacą składkę chorobową. Rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia składają wniosek do swojego pracodawcy, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zgłosić się do ZUS. Osoby samozatrudnione muszą płacić składkę chorobową, aby móc się ubiegać o zasiłek.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, natomiast chorobowe jest dobrowolne – podkreśla rzeczniczka.

Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a wypłacany jest temu rodzicowi, który złoży wniosek. Jego wysokość wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Pracownicy dostarczają wniosek do swojego pracodawcy, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą do ZUS. Możliwe jest również złożenie wniosku online na platformie PUE ZUS.

W przypadku, gdy zasiłek wypłaca ZUS, konieczne jest złożenie dodatkowo ZAS-36 oraz zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3 lub ZUS Z-3a. Wnioski można pobrać ze strony internetowej ZUS lub osobiście w placówkach ZUS.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%