Zamknij

Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu rośnie w zawrotnym tempie. To największa inwestycja zdrowotna Dolnego Śląska

Lilla SadowskaLilla Sadowska 15:59, 03.02.2025
Skomentuj Szpital onkologiczny we Wrocławiu - wizualizacja (mat. prasowe) Szpital onkologiczny we Wrocławiu - wizualizacja (mat. prasowe)

Trwa budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Postęp prac jest imponujący. Od uzyskania pozwolenia na budowę minęło zaledwie pół roku, a harmonogram został wyprzedzony o 2 miesiące. To dowód na to, że dla władz województwa dolnośląskiego ta inwestycja jest absolutnym priorytetem. Szpital, który ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku, stanie się najnowocześniejszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce.

 

Na placu budowy przy ul. Hirszfelda można już dostrzec kształt przyszłego szpitala. Codziennie na budowie pracuje od 210 do 230 osób, a zimowe warunki nie stanowią przeszkody dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Budujemy nowy szpital onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie Dolnoślązaków. Prace przebiegają z dynamiką, która pozwala nam wyprzedzać harmonogram – podkreśla Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Aktualnie budynek rośnie na całej powierzchni obiektu. Wkrótce zakończą się prace przy stropie nad poziomem „0”, a równocześnie trwają roboty związane z kondygnacją „+1”. W skrzydłach C, D i F finalizowane są stropy, a w skrzydłach A, B i E kontynuowane są prace budowlane. Do tej pory zużyto już 35 tys. mkw. betonu – to tyle, ile potrzeba do wybudowania 14 basenów olimpijskich – oraz 4400 ton stali zbrojeniowej, co odpowiada wadze około 8000 samochodów osobowych.

Jeżeli wylalibyśmy taką ilość betonu na wrocławskim rynku, uzyskalibyśmy metr wysokości betonu. Przeliczając użyte do tej pory pręty na kilometry, daje nam to odległość sięgającą aż do Barcelony– mówi dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH.

Nowy szpital onkologiczny to odpowiedź na rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory. Co roku na Dolnym Śląsku diagnozuje się 15 tysięcy nowych pacjentów, a w skali kraju mówimy o 180 tysiącach przypadków.

Budowa DCOPiH to krok ku przyszłości w walce z chorobami nowotworowymi, hematologicznymi i pulmonologicznymi. To inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków, która zapewni dostęp do nowoczesnej diagnostyki, leczenia i wsparcia – podkreśla Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Placówka skupi w jednym miejscu leczenie onkologiczne, hematologiczne (wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku) oraz pulmonologiczne.

Nie ma w Polsce takiego szpitala, który skupia w jednym miejscu te wszystkie obszary. Jesteśmy pionierami – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

W najbliższych tygodniach prace będą kontynuowane nad stropami w obszarze CORE oraz skrzydłach A, B i E. Obecne tempo inwestycji pozwala na ukończenie stanu surowego otwartego do czerwca 2025 roku. Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2027 roku, a pełne uruchomienie szpitala w 2028 roku.

To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w zdrowie i przyszłość mieszkańców Dolnego Śląska. Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu to nadzieja dla tysięcy pacjentów i ich rodzin.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

rozważaniarozważania

0 0

i to jest szpital. Pracę znajdą tam najlepsi z najlepszych. Wrocław to również większe zarobki i najnowszy sprzęt medyczny. Gdybym był robotnikiem medycznym w jakimś zadłużonym po uszy szpitalu to od razu bym zmienił pracodawcę

16:29, 03.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a kto i coa kto i co

1 1

tego raka powoduje?

16:39, 03.02.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

schurschur

1 0

ale to oczywiste, ze szczepionki, nie ma co pytac /s

16:54, 03.02.2025

A może, to....A może, to....

0 0

Akcja wyborcza?

21:14, 03.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%