Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny wypłaca tzw. trzynastą emeryturę. Dodatkowe świadczenie trafi w tym roku do seniorów po raz szósty. Po raz pierwszy wprowadzono je w 2019 roku. Od 2020 roku trzynastka znajduje się już na stałe w kalendarzu wypłat.
ZUS przekazuje dodatkowe pieniądze razem z comiesięczną emeryturą lub rentą. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Przelewy są naliczane automatycznie. Jak informuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, osoby które otrzymują świadczenia 10., 15. lub 20. dnia miesiąca, mogą spodziewać się trzynastki jeszcze przed Wielkanocą. Ci, którzy otrzymują wypłaty 1. lub 6. dnia miesiąca, już mają dodatkowe pieniądze na koncie.
Wysokość trzynastej emerytury wynosi 1878,91 zł brutto. Świadczenie przysługuje osobom, które na 31 marca mają prawo do jednego z długoterminowych świadczeń: emerytury, renty, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego.
Dodatkowa wypłata podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu według ogólnych zasad. Od kwoty brutto potrącana jest składka zdrowotna (9 procent) oraz zaliczka na podatek dochodowy (12 procent). Osoby, których emerytura nie przekracza 2,5 tys. zł brutto, nie zapłacą podatku ze względu na kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych.
2 0
Fundusz kościelny do likwidacji natychmiast. Klechy też dostaną trzynastkę m