Zamknij

Kurs języka migowego

22:12, 22.09.2009
Skomentuj

Już 30 września w MDK w Lubinie rusza II edycja kursu języka migowego. Na samym Dolnym Śląsku jest ich ponad 4 200, w całej Polsce około 100 tysięcy. Wciąż jednak słyszący bardzo mało wiedzą o Głuchych.

Z medycznego punktu widzenia głuchota to schorzenie. Tymczasem sami Głusi postrzegają ją zupełnie inaczej. Podejmując aktywne działania na rzecz zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych oraz nabycia umiejętności poruszania się w świecie ciszy Agencja APRiM proponuje kursy języka migowego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 września o godzinie 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie.

Na razie nauka prowadzona jest w formie odpłatnej, ale szukamy możliwości sfinansowania nauki. Piszemy wnioski, szukamy dofinansowań. W przyszłości chcemy założyć bazę kontaktową MIGAJĄCYCH WOLONTARIUSZY. Osoby przeszkolone z zakresu języka migowego oraz wyrażające chęć pomocy osobom niesłyszącym w formie wolontariatu, zostaną wpisanie do bazy Migający Wolontariusz. Wolontariusze będą świadczyć indywidualną pomoc niesłyszącym w załatwieniu spraw socjalnych, rodzinnych, a rodziny osób niepełnosprawnych oraz sami niesłyszący będą mogli skorzystać z usług Migającego Wolontariusza, który jako tłumacz migowego będzie mógł pomagać niesłyszącym w urzędach, sądach, placówkach służby zdrowia.

Jest wiele osób, które chcą świadczyć pomoc osobom niepełnosprawnym, ale nie są do tego przygotowane. Zauważyliśmy problem - osoby pełnosprawne - słyszące nie są przygotowane do kontaktu z osobą niesłyszącą. Integracja pełnosprawnej części społeczeństwa z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi jest istotna chociażby ze względu na planowaną likwidację zakładów pracy chronionej. Część niesłyszących trafi do zwykłych zakładów pracy i chodzi nam o to, byśmy umieli się z nimi porozumieć.

Chcemy osiągnąć konkretne efekty, by osoby niesłyszące mogły w pełni korzystać z życia, by bez problemów mogły załatwić sprawy w urzędzie, zakładzie ubezpieczeń, czy też mogły liczyć na migającego przewodnika w muzeum. Nie tylko uczymy języka migowego, ale, co ważne, kontaktu z osobą niesłyszącą. Oprócz nauki języka migowego uczestnicy w formie zabaw symulacyjnych będą się uczyć, jak wykorzystywać go wśród niesłyszących. Powszechna wiedza o niesłyszących jest bardzo uboga, funkcjonuje wiele mylnych informacji. Jedno jest pewne, osoby głuche nie chcą litości i naszego zażenowania w kontaktach z nimi, ale normalnej, swobodnej rozmowy. Brak słuchu jest rodzajem niepełnosprawności, która znika w momencie, gdy potrafimy migać lub gdy zbiera się grupa niesłyszących.

* Informacje o kursie dostępne są na stronie internetowej: www.mdk-lubin.pl lub www.aprim.lubin.pl
* Pytania można kierować na e-mail: [email protected] lub na 601 796 033

 

(red (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%