Już 30 września w MDK w Lubinie rusza II edycja kursu języka migowego. Na samym Dolnym Śląsku jest ich ponad 4 200, w całej Polsce około 100 tysięcy. Wciąż jednak słyszący bardzo mało wiedzą o Głuchych.
Z medycznego punktu widzenia głuchota to schorzenie. Tymczasem sami Głusi postrzegają ją zupełnie inaczej. Podejmując aktywne działania na rzecz zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych oraz nabycia umiejętności poruszania się w świecie ciszy Agencja APRiM proponuje kursy języka migowego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 września o godzinie 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie.
Na razie nauka prowadzona jest w formie odpłatnej, ale szukamy możliwości sfinansowania nauki. Piszemy wnioski, szukamy dofinansowań. W przyszłości chcemy założyć bazę kontaktową MIGAJĄCYCH WOLONTARIUSZY. Osoby przeszkolone z zakresu języka migowego oraz wyrażające chęć pomocy osobom niesłyszącym w formie wolontariatu, zostaną wpisanie do bazy Migający Wolontariusz. Wolontariusze będą świadczyć indywidualną pomoc niesłyszącym w załatwieniu spraw socjalnych, rodzinnych, a rodziny osób niepełnosprawnych oraz sami niesłyszący będą mogli skorzystać z usług Migającego Wolontariusza, który jako tłumacz migowego będzie mógł pomagać niesłyszącym w urzędach, sądach, placówkach służby zdrowia.
Jest wiele osób, które chcą świadczyć pomoc osobom niepełnosprawnym, ale nie są do tego przygotowane. Zauważyliśmy problem - osoby pełnosprawne - słyszące nie są przygotowane do kontaktu z osobą niesłyszącą. Integracja pełnosprawnej części społeczeństwa z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi jest istotna chociażby ze względu na planowaną likwidację zakładów pracy chronionej. Część niesłyszących trafi do zwykłych zakładów pracy i chodzi nam o to, byśmy umieli się z nimi porozumieć.
Chcemy osiągnąć konkretne efekty, by osoby niesłyszące mogły w pełni korzystać z życia, by bez problemów mogły załatwić sprawy w urzędzie, zakładzie ubezpieczeń, czy też mogły liczyć na migającego przewodnika w muzeum. Nie tylko uczymy języka migowego, ale, co ważne, kontaktu z osobą niesłyszącą. Oprócz nauki języka migowego uczestnicy w formie zabaw symulacyjnych będą się uczyć, jak wykorzystywać go wśród niesłyszących. Powszechna wiedza o niesłyszących jest bardzo uboga, funkcjonuje wiele mylnych informacji. Jedno jest pewne, osoby głuche nie chcą litości i naszego zażenowania w kontaktach z nimi, ale normalnej, swobodnej rozmowy. Brak słuchu jest rodzajem niepełnosprawności, która znika w momencie, gdy potrafimy migać lub gdy zbiera się grupa niesłyszących.
* Informacje o kursie dostępne są na stronie internetowej: www.mdk-lubin.pl lub www.aprim.lubin.pl
* Pytania można kierować na e-mail: [email protected] lub na 601 796 033
Zapolnik show! Miedź przegrała z Bruk-Betem
Ale przynajmniej pokazałem misiom z trybuny C czego nauczyłem się na warsztatach miłości analnej w stolycy pod patronatem tęczowego Bążura. Chej mieć!
Nn
04:43, 2025-05-20
Polacy masowo ruszyli do urn. Historyczny rekord
Byle nie PO! Zapewnie Trzask-plask przegra, ponieważ Ci co głosowali na Memcena i Strażaka Sama na Trzaska nie pójdą oddać głosu, tylko na Nawrockiego. Obaj to przygłupy, jeden fanatyk fałszowania historii, drugi fanatyk IV Rzeszy Unijnej. Te pierwsze można przeboleć, to drugie... No cóż... Polexit
Po hif
01:47, 2025-05-20
Abonament za parkowanie? Wyniki naszej sondy
Uśmiechajcie się szeroko kolorowe misie. Wszystko to dla waszego dobra! Podatki, podatki i jeszcze raz podatki!
Fuck po
01:39, 2025-05-20
Zapolnik show! Miedź przegrała z Bruk-Betem
bo gosc od transferow dawno powinien poleciec. Naciaga tylko wlasciciela klubu na kase, sprowadzajac od lat nieudacznikow kopania. Ja bym tylko sprawdzil czy umie gosc podac pilke i strzelic na bramke, a reszte do trenera nalezy. Jak widac po zawodnikach miedzi, te 2 kluczowe elementy to jednak poziom mistrzowski nie do ogarniecia
jozin
23:07, 2025-05-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz