Zamknij

Wystawa „Szukając Orfeusza” Telemacha Pilitsidisa w Muzeum Miedzi w Legnicy

Lilla SadowskaLilla Sadowska 21:59, 18.10.2024 Aktualizacja: 22:11, 18.10.2024
Skomentuj WO(lca.pl) WO(lca.pl)

W piątek, 18 października, w gmachu głównym Muzeum Miedzi w Legnicy zainaugurowano wystawę prac Telemacha Pilitsidisa, artysty o greckich korzeniach, który od lat związany był z Dolnym Śląskiem. Wystawa zatytułowana „Szukając Orfeusza” to okazja do głębszego poznania twórczości tego uznanego malarza, poety i pedagoga. Jego prace, przesycone symboliką i emocjami, wciągają widza w świat mitologii i refleksji nad kondycją człowieka.

Telemach Pilitsidis, urodzony w 1941 roku w Grecji, od 1977 roku mieszkał i tworzył w Głogowie. Wykształcenie artystyczne zdobył w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak jego twórczość pozostaje głęboko osadzona w tradycji śródziemnomorskiej. Pilitsidis nie ograniczał się jedynie do malarstwa. 

[FOTORELACJA]20883[/FOTORELACJA]

Wystawa „Szukając Orfeusza” jest retrospektywą obejmującą zarówno wcześniejsze prace artysty, jak i jego dojrzałe dzieła. Centralnym motywem jest mit o Orfeuszu, który przewija się w jego twórczości jako symbol dążenia do prawdy, piękna i głębokiej duchowej podróży. W obrazach Pilitsidisa widać fascynację mitycznymi postaciami, naturą i emocjami, które towarzyszyły mu przez całe życie. Jego prace to nie tylko estetyczne kompozycje, ale przede wszystkim nośniki bogatych znaczeń i przemyśleń.

Dla zwiedzających wystawa stanowi prawdziwą podróż w głąb artystycznego świata Pilitsidisa. Ekspozycja, składająca się z dzieł pełnych kontrastów, od subtelnych barw po mocne, dynamiczne kompozycje, daje możliwość zanurzenia się w jego twórczym uniwersum. Każdy obraz to osobna historia, która zadaje pytania i skłania do refleksji.

Muzeum Miedzi zaprasza wszystkich miłośników sztuki na tę niezwykłą wystawę, która potrwa do stycznia 2025 roku. To doskonała okazja, aby nie tylko zobaczyć prace jednego z najciekawszych artystów związanych z regionem, ale również poznać jego artystyczne wizje, a zarazem je kontemplować.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%