Zamknij

85 lat od Nagrody Nobla dla Domagka. Legnickie obchody w I LO

Lilla SadowskaLilla Sadowska 18:59, 28.10.2024
Skomentuj Uczniowie I LO oddali hołd wynalazcy Prontosilu (źródło: UM Legnica) Uczniowie I LO oddali hołd wynalazcy Prontosilu (źródło: UM Legnica)

W poniedziałek 28 października w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się uroczystości z okazji 85. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Gerhardowi Domagkowi za przełomowe odkrycie pierwszego antybiotyku – Prontosilu. Wydarzenie zgromadziło uczniów oraz germanistów, którzy przypomnieli wkład tego wybitnego naukowca w rozwój współczesnej medycyny i walkę z chorobami bakteryjnymi.

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, oddając hołd Domagkowi, którego odkrycie stało się fundamentem współczesnej antybiotykoterapii. Prontosil, pierwszy powszechnie dostępny antybiotyk, zrewolucjonizował leczenie infekcji bakteryjnych, ratując życie milionom ludzi na całym świecie.

Gerhard Domagk – Pionier walki z chorobami zakaźnymi

Gerhard Domagk, przyszły lekarz i mikrobiolog, urodził się 30 października 1895 roku w Łagowie. W młodości uczył się w Legnicy, gdzie ukończył maturę w 1914 roku w obecnym I LO. Studia medyczne rozpoczął w Kilonii, jednak przerwała je I wojna światowa. Doświadczenia zdobyte na froncie, gdzie walczył z epidemią cholery, skierowały jego karierę na ścieżkę badań nad infekcjami bakteryjnymi.

Po wojnie Domagk powrócił na studia i rozpoczął pracę badawczą. W 1929 roku podjął współpracę z firmą Bayer IG Farbenindustrie, gdzie w Wuppertalu kierował programem badań nad antybakteryjnymi barwnikami. Po pięciu latach testów odkrył, że Prontosil – syntetyczny barwnik – może skutecznie zwalczać zakażenia bakteryjne. Było to przełomowe odkrycie, które otworzyło nową erę w medycynie.

W 1939 roku Domagk otrzymał Nagrodę Nobla, jednak nazistowski zakaz przyjmowania tej nagrody przez Niemców uniemożliwił mu jej odebranie. Dopiero w 1947 roku mógł formalnie przyjąć medal i dyplom, choć nagroda pieniężna przepadła.

Domagk poświęcił ostatnie lata swojego życia badaniom nad lekami przeciwgruźliczymi, przyczyniając się do rozwoju Contebenu, który ratował życie tysięcy niedożywionych, osłabionych gruźlicą pacjentów po II wojnie światowej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RepublikaninRepublikanin

4 0

IG Farben to firma biorąca udział w nazistowskich zbrodniach. Czczenie faceta współpracującego z tą firmą to kretynizm. Ale czego spodziewać się po poliniakach, niedługo to i banderę i szuchewycza będą czcić xD 20:07, 28.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%