Collegium Witelona Uczelnia Państwowa pozyskało z funduszy unijnych wielomilionowe środki, dzięki którym campus Uczelni stanie się nowoczesnym i ekologicznym miejscem do nauki, a studenci - także z niepełnosprawnościami - zyskają dostęp do innowacyjnych przestrzeni i technologii, które wspomogą ich rozwój.
Inteligentne sterowanie energią pozyskiwaną z własnych instalacji fotowoltaicznych, wykorzystanie nadwyżek prądu do rozbudowy klimatyzacji, wymiana okien na bardziej energooszczędne - to tylko wybrane unowocześnienia, które Witelonka zrealizuje w latach 2025 - 2027, w ramach unijnego projektu: „Podniesienie efektywności energetycznej z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych w budynkach Collegium Witelona Uczelnia Państwowa”.
Zabytkowe ale nowoczesne
Projekt dotyczy wsparcia zabytkowych obiektów, a - przypomnijmy - campus Witelonki znajduje się w budynkach, które zostały zbudowane w XIX wieku, jako koszary dla grenadierów królewskich cesarza Wilhelma I. Uczelnia otrzymała te obiekty od Skarbu Państwa w 1998 roku. Gruntownie je wyremontowała, przystosowała do potrzeb studentów. I stale dąży do ich unowocześniania.
Wartość najnowszego projektu wynosi 17 mln 990 tys 670 PLN, z czego Witelonka pozyskała z unijnych środków ponad 12 mln PLN. Reszta to wkład własny. Warto zaznaczyć, że nasz projekt znalazł się na wysokim, 9 miejscu, spośród 45 projektów z całego kraju, pozytywnie ocenionych w procedurze konkursowej - mówi Józef Wąsik, kierownik Działu Administracyjno - Technicznego Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Jak wyjaśnia:
Dzięki wynikającym z projektu inwestycjom, będziemy mogli jeszcze lepiej gospodarować energią, pozyskiwaną z własnych instalacji fotowoltaicznych. Siedem takich instalacji zamontowaliśmy już, w swoim zakresie, na dachach budynków Uczelni, ósma jest na dachu Domu Studenta. Czerpiemy z nich energię, która jest wykorzystywana na potrzeby Uczelni.
Najważniejszy jest student
Drugim unijnym programem, z którego Witelonka otrzyma w tym roku duże środki, jest projekt „Collegium Witelona - Uczelnia coraz bardziej dostępna”. To bardzo ważny społecznie projekt, dotyczy bowiem zwiększenia szans na kształcenie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami.
To już drugi w ostatnich latach projekt, dzięki któremu nasza Uczelnia staje się coraz bardziej dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Poprzedni wart był 4 mln PLN i wprowadziliśmy dzięki niemu wiele udogodnień, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale też m.in. niedowidzących, niedosłyszących czy osób np. w spektrum autyzmu.
Wyciszające kanapy, specjalne komunikatory
W ramach najnowszego projektu, Uczelnia kupi m.in. nowoczesne oprogramowania i aplikacje wspomagające słyszenie, powiększające tekst czy wspomagające komunikację. Powstaną specjalne strefy wyciszenia dla osób neuroróżnorodnych, które źle reagują na zbyt dużą ilość bodźców.
Oddej to14:26, 20.01.2025
Idealny sprzęt na licytacje, którą w niedziele przeprowadzi komornik.
Yanek 14:36, 20.01.2025
Gdyby nie koalicja PO to by tych pieniędzy nie było z unii europejskiej a gdyby jednak jakimś cudem Polska dostała to pis patologia by rozkradla
Kolejny sukces15:55, 20.01.2025
Bardzo dobra wiadomość. Brawo Witelonko !!!
PolEXIT16:30, 20.01.2025
Tak, za darmo PWSZ dostało kasę z reżimu unijnego. Będziemy to spłacać aż się będzie kurzyć, zapewne kolejnymi kagańcami ograniczającymi naszą wolność i niezależność.
Sritelonka16:31, 20.01.2025
1 0
To jest PWSZ