Piwo, kolorowe sztuczne ognie, ciepły azot i sztuczna krew – to atrakcje, które czekały na uczniów legnickich szkół w Zamiejscowym Ośrodku Politechniki Wrocławskiej w Legnicy.
Młodzi ludzie zobaczyli mrożoną herbatę z sodą oczyszczoną i octem, która wyglądała jak piwo. Dużo emocji wzbudził kolejny pokaz, mianowicie wrzucenie do butelki z colą kilku mentosów. – Ze względu na chropowatą strukturę cukierków, ich skład (słodzik i guma arabska) oraz kształt, w połączeniu z płynem uwalnia się dwutlenek węgla – tłumaczy Joanna Cabaj. – Od ilości wrzuconych cukierków zależy, czy dojdzie do dużego wybuchu coli.
Joanna Cabaj wyjaśniła także dlaczego sztuczne ognie mają różne kolory. – Sole różnych metali barwią się na kilka kolorów – dodaje pani doktor. – Przykładowo sód na żółto, a miedź na niebiesko.
Uczniowie min. Gimnazjum nr 4 zobaczyli doświadczenia: ciepły azot, ogrody chemiczne, szkło wodne, gejzer, chemiczny grzyb, piwo, sztuczna krew. [FOTORELACJA]3752[/FOTORELACJA]
Festiwal Nauki odbywa się raz w roku w ostatni tydzień września. – Wzrasta ilość propozycji pojawiających się w ramach imprezy naukowej – mówi Kazimierz Orzechowski, Środowiskowy Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. – W tym roku wpłynęło aż 1190 pomysłów.
Orzechowski przyznaje, że na tegorocznym festiwalu króluje chemia. – Postawiliśmy na chemię, nie tylko tę z krwi i kości – podsumowuje koordynator. – Wielu prowadzących celowo nagięło program własnych pokazów, tak aby zahaczyć o tematykę chemiczną i stworzyć ciekawszy projekt . Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz