Zamknij

W poszukiwaniu wartości – młodzież dla młodych

18:32, 20.02.2012
Skomentuj

Dwadzieścia trzy osoby otrzymały podczas uroczystej gali kończącej projekt „W poszukiwaniu wartości – młodzież dla młodych” specjalne certyfikaty uczestnictwa w nim. Uroczystość odbyła się w V LO.

Do projektu profilaktycznego z zakresu przeciwdziałania patologiom społecznym i uzależnieniom zapisało się około 100 osób, 23 z nich ukończyło cykl warsztatów. Byli wśród nich głównie uczniowie V LO, oprócz nich byli uczniowie I LO, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Spożywczych. Cały projekt trwał niemal rok. Po jego zakończeniu młodzi ludzie otrzymali na uroczystej gali specjalne certyfikaty.

Program realizowany był przez Stowarzyszenie Młodzieży „Spynacz” przy współpracy z V LO i Świetlicą Środowiskową dla Dzieci i Młodzieży „Bartek”. Autorami opracowania są nauczycielka V LO – dr Joanna Lilla Świącik i Jakub Należny – preses „Spynacza”.

- Innowacyjność tego projektu polegała na tym, że opieraliśmy się na pracy bardzo młodych trenerów, byli to uczniowie szkół ponadgimanzjalnych – mówi dr Joanna Lilla Świącik. – Wyszliśmy z założenia, że zupełnie inaczej dzieci będą odbierały kogoś kto ma 30, 40 lat niż osobę, która jest od nich tylko kilka lat starsza. Stąd też przygotowaliśmy program warsztatów prowadzony przez kilku specjalistów w różnych dziedzinach, który zakładał przeszkolenie młodzieży do prowadzenia zajęć. Profilaktyka uzależnień jest tematem bardzo trudnym w związku z tym poprosiliśmy o wsparcie świetlicę terapeutyczną, policję i straż miejską.

Uczestnicy uczyli się jak prawidłowo budować warsztat, jaką powinien mieć strukturę, jak rozmawiać z dziećmi. Po zakończonym szkoleniu przyszedł czas na wykorzystanie wiedzy w praktyce. Każdy z młodych trenerów poprowadził kilka warsztatów z uczniami szkół podstawowych nr 1, 4, 9, 10, 16 i 18. Różnica wieku między uczestnikami warsztatów a młodymi trenerami wynosiła ok. 5 lat.

- Z naszych obserwacji wynika, że dzieci bardzo szybko otwierały się przed młodymi trenerami, miały wiele do powiedzenia i nawet początkowa niechęć, jeśli taka była, bardzo szybko mijała – mówi dr Joanna Lilla Świącik. – Okazywało się, że mimo, iż o wielu rzeczach nie wiedzą to mają swoje spostrzeżenia na temat tego, czym grożą różnego rodzaju używki. Przekazywane im to było w nie zawsze zrozumiały sposób. Podczas warsztatów poznali problemy widziane oczami starszych kolegów, koleżanek, którzy mogliby być ich rodzeństwem.

Fakt, że różnica wieku pomiędzy szkolącymi a szkolonymi byla niewielka pomógł w nawiązaniu kontaktu i znalezieniu wspólnego języka między młodymi. O tym, że tego rodzaju zajęcia są potrzebne. Świadczą o tym choćby anonimowe ankiety, które uczestnicy wypełniali po warsztatach. Problematyka profilaktyki uzależnień była w tym roku poszerzona o taką tematykę jak tolerancja, pomoc innemu człowiekowi, czy praca dla innych. Na efekty trzeba będzie poczekać ale autorzy i realizatorzy projektu nie mają wątpliwości, że spełnia on swoje zadanie. Kolejna, trzecia edycja realizowana będzie w tym roku.[FOTORELACJA]4337[/FOTORELACJA]

 

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%