Zamknij

Nauczyciele mogą szlifować języki obce

13:39, 24.04.2014 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowało dla nauczycieli języków obcych ofertę dotyczącą podnoszenia kwalifikacji. Oferta związana jest z ustawą o nauce języków obcych.

W lutym tego roku do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Wprowadza on obowiązkową, bezpłatną naukę języka obcego nowożytnego dla wszystkich dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego. Dyrektor przedszkola lub kierownik innej formy wychowania przedszkolnego będzie mógł już od 1 września 2014 r. w ramach realizacji podstawy programowej wprowadzić w swojej placówce naukę języka obcego nowożytnego. Obowiązek taki dla dzieci 5-letnich zostanie wprowadzony od 1 września 2015 r., a dla dzieci młodszych od 1 września 2017 roku.

Aby spełnić wymagania stawiane wobec placówek prowadzących działalność przedszkolną, muszą one dysponować kadrą pedagogiczną posiadającą przewidziane prawem kwalifikacje. Przygotowany projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie szczególnych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli stwarza możliwość, aby do 31 sierpnia 2020 r. prowadzenie zajęć językowych w placówkach wychowania przedszkolnego powierzyć nauczycielom wychowania przedszkolnego, nieposiadającym kwalifikacji do nauczania języka obcego, ale legitymującym się udokumentowaną znajomością języka obcego co najmniej na poziomie B2. Projekt pozwala więc nauczycielom wychowania przedszkolnego na uzupełnienie brakujących kwalifikacji w ciągu 6 lat. Również nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, uczący w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej, mogą w ten sposób uzupełnić swoje kwalifikacje, nie skorzystają oni jednak z sześcioletniego okresu przejściowego.

Pierwszym etapem uzupełniania kwalifikacji byłoby więc osiągnięcie odpowiedniego poziomu językowego. Kolejnym krokiem będzie natomiast ukończenie kursu kwalifikacyjnego lub studiów podyplomowych w zakresie wczesnoszkolnego nauczania języka obcego do 31.08.2020 r. Taki kurs kwalifikacyjny, obejmujący moduł metodyki nauczania wczesnoszkolnego, znajdzie się w ofercie Dolnośląskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy w roku szkolnym 2014/15.
Nauczyciele zainteresowani uzyskaniem kwalifikacji językowych wymaganych do nauczania języka angielskiego lub niemieckiego mogą wziąć udział w opracowanym specjalnie dla tej grupy zawodowej kursie języka obcego, przygotowującego do zdania egzaminu Cambridge First (dawniej FCE) lub Goethe Zertifikat B2. Egzamin zostanie przeprowadzony w siedzibie DSCKZiU w Legnicy – w Zamku Piastowskim.

W zależności od stopnia opanowania języka przez kandydatów (poziom A2 lub B1) zaplanowano utworzenie grup o zróżnicowanej ilości godzin (240 lub 120 godzin lekcyjnych). W celu określenia poziomu językowego kandydatów przeprowadzony zostanie bezpłatny test diagnozujący. Zajęcia odbywać się będą w godzinach popołudniowych, 2 razy w tygodniu po 3 godziny lekcyjne, część z nich będzie realizowana na platformie edukacyjnej w formie online.

Na stronie internetowej DSCKZiU zamieszczone są w zakładce Kursy językowe i zawodowe szczegółowe informacje dotyczące oferty, odnośniki do stron zawierających opis projektowanych zmian w prawie oświatowym oraz formularz zgłoszenia.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%