Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składała się z dwóch części. Sprawdzała umiejętności rozumienia czytanego tekstu i pisania wypracowania na jeden z dwóch proponowanych tematów.
Część pierwsza dotyczyła rozumienia czytanego tekstu. W tym roku maturzyści zmierzyli się z fragmentem „Uczty Platona”. Musieli na podstawie tego tekstu odpowiedzieć własnymi słowami na pytania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym.
Część druga obejmowała wypracowanie. W tym roku do wyboru były dwa tematy. Maturzyści mogli wybrać opis emocji bohaterów na podstawie fragmentów „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Fragment dotyczył próby uwolnienia swoich kompanów z niewoli przez Andrzeja Kmicica.
Drugi temat pracy pisemnej związany był z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego. Na podstawie fragmentu opisującego rozmowę Gospodarza z Poetą, uczniowie mieli opisać, jakie poglądy na temat poezji narodowej i obrazu Polaków głoszą Gospodarz i Poeta.
Wielu maturzystów liczył na to, że „Potop” pojawi się na egzaminie, głównie z tego powodu, że w przyszłym roku szkolnym ma być wycofany z listy lektur.
Przypomnijmy, że aby zdać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym trzeba zdobyć minimum 30 procent punktów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz