Zamknij

W PWSZ rozmawiali o wyzwaniach w ratownictwie

10:43, 25.10.2014
Skomentuj

Jak sprawnie i efektywnie udzielić pomocy pacjentom z problemami kardiologicznymi - to temat konferencji medycznej, zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Konferencja zorganizowana przez Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy oraz Szkołę Ratownictwa działającą przy Pogotowiu Ratunkowym, adresowana była m.in. do ratowników medycznych i pracowników SOR – ów.

Choroby kardiologiczne należą do najczęściej występujących schorzeń. Od kilku lat dokonuje się na tym polu przełom dotyczący sposobu przyśpieszenia leczenia dla uzyskania jego lepszych efektów.

-Takim najbardziej widocznym efektem jest pojawianie się pracowni leczenia ostrych zespołów wieńcowych, gdzie w sposób mówiąc krótko, mechaniczny, istnieje możliwość odbarczania zamkniętej tętnicy wieńcowej i likwidowania powstającego zawału – mówi Andrzej Hap, dyrektor legnickiego pogotowia ratunkowego.

- Dla systemu ratownictwa medycznego istotne jest to, żeby tak być zorganizowanym, by pacjent jak najszybciej i w jak najlepszym stanie trafiał do specjalistycznej placówki gdzie otrzyma pomoc - dodaje.

By usprawnić pracę, pojawiły się procedury i przede wszystkim urządzenia wspomagające ratowników medycznych i lekarzy. Jednym ze sztandarowych jest urządzenie do teletransmisji EKG. Legnickie pogotowie jako pierwsze w Polsce wykonało taką teletransmisję w 2005 roku. 

- Dokonaliśmy transmisji zapisu EKG z Polkowic do pracowni ostrych zespołów wieńcowych w Miedziowym Centrum Zdrowia – dodaje Andrzej Hap.

Dziś taki sposób komunikacji z kardiologiem jest w legnickim pogotowiu normą. Dzięki przesyłaniu danych lekarz kardiolog ocenia jakie leczenie zastosować u danego pacjenta, który trafia do oddziału. Jeśli dotrze tam w odpowiednim czasie, otrzyma niezbędną pomoc, która jest gwarancją wyleczenia.

Legnickie pogotowie dysponuje niezbędnym sprzętem, dzięki któremu takiej właśnie pomocy może udzielić pacjentom z podejrzeniem problemów kardiologicznych. Jako pionier w tej dziedzinie, uczy innych. Konferencja poświęcona zagadnieniom kardiologicznym, zorganizowana w największej legnickiej uczelni, była już drugą w cyklu „Współczesne wyzwania ratownictwa medycznego”.

- Zorganizowaliśmy ją wspólnie ze Szkołą Ratownictwa legnickiego Pogotowia Ratunkowego – mówi Mirosław Szczypiorski, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej.

- Jej podstawowym celem było zapoznanie zarówno studentów, pielęgniarki, ratowników medycznych, dyspozytorów, z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

Uczestnicy konferencji mogli przekonać się jak w praktyce jak działają procedury i funkcjonują urządzenia usprawniające działania służb medycznych ratujących życie.[FOTORELACJA]8878[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%