Polsko - walijski film The Bench („Ławka”) otrzymał statuetkę dla najlepszego scenariusza nieanglojęzycznego podczas tegorocznej edycji London International Filmmaker Festival.
„The Bench” („Ławka”), to produkcja realizowana przez Stevena Knapika i Kevina Phillipsa, dwóch Walijczyków od lat współpracujących z V Liceum Ogólnokształcącym. Film opowiada historię dwóch bezdomnych, szesnastolatków Dyf'a i Jo. Dyf ulega wypadkowi, p o którym zyskuje nadprzyrodzoną moc czytania w myślach innych ludzi. Obaj zastanawiają się jak wykorzystać tę umiejętność, by zdobyć pieniądze czy jedzenie. Eve, sympatia jednego z nich, stara się sprowadzić chłopców na dobrą drogę i uchronić przed złymi doświadczeniami.
W filmowych bohaterów wcielili się uczniowie legnickich szkół. W rolach głównych występują: Radosław Kotyna, Michał Łopuszyński, Aleksandra Banach, Aleksandra Wilk, Olivia Pokarowski, Paweł Reczuch, Urszula Sowińska, Adrian Kedrak i Jan Klinger. W pozostałych pojawią się: Anna Markowska, Lucinda Call, Natalia Waleńska, Karolina Chrząszcz, Klaudia Bronowicka, Paulina Girsa, Julia Wolniak, Patryk Wełyczko, Nikola Siwak, Aleksandra Banach, Jonatan Bielecki, Dawid Bełdowski, Karol Łężny, Gabriela Górska, Weronika Zdziech, Daria Jarosławska, Joanna Kloc. W filmie zagrała także grupa walijskich dzieci.
Reżyser Kevin Phillips nie wierzył, że film zdobędzie nagrodę na London International Filmmaker Festival. Ale 18 lutego br. film wygrał w kategorii najlepszy scenariusz nieanglojęzyczny. Napisany został przez grupę przyjaciół z Blaenau Gwent i był ich pierwszą próbą tworzenia filmu. Napotkawszy na problemy logistyczne u siebie, zdecydowali się przenieść plan zdjęciowy do Legnicy, w której Kevin Phillips zrealizował film dokumentalny. Zmienili scenariusz na język polski i zaprosili do udziału dzieci z lokalnej szkoły specjalnej i domu dziecka, a także uczniów z Blaenau Gwent.
Film zrealizowany za jedynie 4.000 funtów w oparciu o wolontariat osób zaangażowanych, został zakwalifikowany do kategorii „Najlepszy scenariusz nieanglojęzyczny” oraz „Nowe talenty filmowe”. Patrząc na budżety innych konkurencyjnych filmów z takich krajów, jak Japonia, Stany Zjednoczone czy Niemcy, Kevin Phillips powiedział, że wygrana byłaby cudem. Dodał również, że udział w Festiwalu traktował jako nowe doświadczenie - To był nasz pierwszy film nakręcony całkowicie niezależnie, nikt z aktorów nigdy wcześniej nie grał. Produkcja zjednoczyła wielu ludzi pracujących całkowicie za darmo. To był niesamowity projekt.
Udział 30 uczniów ze szkół w Pen'y'Cwm, Deighton Primary oraz Blaenau Gwent w tym „koncepcyjnym filmie” jest, według reżysera, przykładem dobrych praktyk, poprzez które bardzo oddalone od siebie społeczności mogą nawiązać bardzo udaną współpracę. Według jury, wygrana pomoże wypromować film w Wielkiej Brytanii, Polsce i innych krajach. W kwietniu będzie on mieć swoją premierę w Legnicy i bierze też udział w Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.[FOTORELACJA]10189[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz