Choć większość ludzi kojarzy myszy i szczury wyłącznie z miastowymi szkodnikami, istnieje spora grupa entuzjastów tych gryzoni, która obrała je sobie na ulubione zwierzęta domowe. Niestety, sporo z nich często dotykają różnego rodzaju choroby, które wymagają natychmiastowej reakcji lekarza weterynarii. Dowiedz się, jakie choroby najczęściej dotykają mieszkające w domach szczury!
Na jakie choroby zapadają szczury domowe?Więcej o chorobach gryzoni dowiedzieć się można z tego bloga o weterynarii. Oto najczęstsze przypadłości szczurów domowych:
MykoplazmozaNiezwykle popularne schorzenie, którym zainfekowana jest większość szczurzej populacji. Jej najczęstszymi symptomami są katar oraz specyficzne sapanie. W zaawansowanej postaci mykoplazmoza może powodować trudności z oddychaniem. Choroba jest bardzo zaraźliwa i szerzy się przy bezpośrednim kontakcie osobników. Intensyfikuje się w otoczeniu, gdzie pojawiają się duże ilości dymu tytoniowego, przy zanieczyszczonych klatkach oraz u szczurów, które mają niedobory witaminy A i E. Mykoplazmoza może zaatakować płuca, gdzie rozsiewa się w postaci bąbli i ropniaków. U samiczek atakuje także drogi rodne, powodując ropniaki macicy. Pierwsze fazy choroby nie objawiają się niczym szczególnym poza okazyjnym kichaniem, poważniejsze symptomy występują w zaawansowanym stadium mykoplazmozy.
Guz gruczołu mlekowegoJeden z najpopularniejszych szczurzych nowotworów, zwykle dotykający samiczki, które ukończyły pierwszy rok życia. Pierwsze objawy guza to pojawienie się obrzęku na brzuszku szczura, który przybrać może najróżniejsze kształty i formy. Wyraźnie odróżnia się jednak od gruczołów mlekowych i szybko zwiększa swoją objętość. Nowotwór ten najczęściej przybiera niezłośliwą formę i nie wydaje się przeszkadzać w codziennej aktywności szczura. Problem pojawia się, kiedy guzek przybiera wielkości, które utrudniają poruszanie się, lub zaczyna uciskać istotne organy. Przyczyna powstawania guza nie została do końca poznana, wymienia się jednak kilka czynników mogących sprzyjać jego wystąpieniu:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz