Zamknij

Zwyżki do pracy na wysokościach - uprawnienia i zasady bezpieczeństwa

10:54, 21.03.2022 ok. 3 min. czytania
2

Zgodnie z informacjami zawartymi w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej dotyczącym ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), praca na wysokości to każde działanie wykonywane na powierzchni znajdującej się na wysokości minimum 1 m nad poziomem podłogi albo ziemi. Aby zapewnić odpowiednie warunki pracownikom, którzy będą korzystać ze zwyżek, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji maszyny. O jakich zasadach mowa?

Zwyżki to sprzęt przeznaczony do prowadzenia prac na wysokościach wszędzie tam, gdzie rozstawienie rusztowań byłoby niemożliwe lub utrudnione. Wykorzystuje się je nie tylko do podnoszenia pracowników i niezbędnego sprzętu na placach budowy, lecz także przy konserwacji budynków, samolotów, wycince drzew, montażu reklam wielkoformatowych, budowie scen plenerowych, w halach logistycznych i centrach dystrybucyjnych, kopalniach, na farmach wiatrowych oraz w dużych gospodarstwach rolnych np. do przenoszenia bel siana.

Zwyżki w zależności od typu i modelu mają różne udźwigi, zasięg i osprzęt, ale wszystkie łączy jedno – są bezpieczne i wpływają na efektywność prowadzonych prac. Żeby jednak ten pierwszy warunek został spełniony, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, którymi powinni się kierować zarówno pracownicy, jak i właściciele maszyn. Jakie to zasady?

Nawyki bezpieczeństwa w pracy na wysokościach

Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny i bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Przed uruchomieniem zwyżki powinno się sprawdzić, czy ma ona ważne badania techniczne oraz skontrolować jej stan, w tym ocenić działanie panelu sterowania i awaryjnego opuszczania kosza lub platformy roboczej. Jeżeli zauważy się jakąkolwiek usterkę, trzeba albo wstrzymać się z rozpoczęciem prac, albo przerwać działania i wezwać pomoc techniczną.

Bardzo ważne jest również wyznaczenie tak zwanej strefy bezpieczeństwa, po której nie powinni się poruszać ludzie. Zawsze trzeba także pamiętać o środkach ochrony osobistej – kasku, odpowiednich butach oraz szelkach zabezpieczających. Nigdy podczas użytkowania zwyżki nie powinno się przybliżać do linii wysokiego napięcia, pracować, gdy blisko znajdują się wystające przeszkody, wychodzić poza barierki platformy roboczej albo korzystać z niej w przypadku intensywnych opadów czy mocnego wiatru.

Gdzie można kupić lub wynająć podesty ruchome, podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe lub

inny sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź ofertę producenta: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Obsługa zwyżek - uprawnienia

Podstawą bezpieczeństwa jest prowadzenie maszyn wyłącznie przez osoby do tego uprawione. Zgodnie z polskim prawem, aby móc pracować z użyciem różnego typu zwyżek należy odbyć kurs Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) oraz zdać egzamin, po którym otrzymuje się uprawnienia do pracy na wysokości. Rodzaj wymaganych uprawnień zależy od tego, jakie zwyżki chce się obsługiwać. Np. do obsługi wózków widłowych potrzebna jest kategoria 2WJO, zaś do obsługi ładowarek teleskopowych co najmniej 1WJO. Od czerwca 2019 roku zgodnie z przepisami uprawnienia są ważne przez 5 (kat. 1P oraz 1WJO) lub 10 lat (kat. 2WJO).

Warto pamiętać, że do pracy za granicą z wykorzystaniem zwyżek konieczne jest posiadanie międzynarodowej licencji PAL, którą wydają wyłącznie certyfikowane ośrodki szkoleniowe IPAF.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [2]

komentarz(2)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Urzędnicy też powinni dostać premie za pracę na wysokościach bo wielokrotnie należy użyć drabinki by wyjąć segregatory z dokumentami z górnych szafek.

11:00, 21.03.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

"praca na wysokości to każde działanie wykonywane na powierzchni znajdującej się na wysokości minimum 1 m nad poziomem podłogi albo ziemi"

warto zapamiętać. Niech pracodawca płaci albo sam robi na wysokościach !

11:00, 21.03.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@lca.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%