Zamknij

Wirtualna rzeczywistość w Witelonce

07:52, 31.05.2022
Skomentuj

Wystarczy nałożyć specjalne gogle, by w jednej chwili przenieść się w zupełnie inne miejsce: na ruchliwą ulicę, do znanego muzeum czy… wnętrza człowieka. Wirtualna rzeczywistość powstała na potrzeby gier komputerowych, a okazała się tak skutecznym narzędziem w edukacji, że była w ostatnich dniach jednym z tematów ogólnopolskiej konferencji naukowej w Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

Uczestnicy i goście konferencji „Kolokwia Witeloniana”, organizowanej po raz ósmy przez Collegium Witelona i poświęconej w tym roku szkole przyszłości, mogli zapoznać się m.in. z najnowszymi narzędziami kształcenia, opartymi o wirtualną rzeczywistość.

VR podbija świat i ratuje życie

Edukacja przez VR podbija świat nauki - do złudzenia przypomina bowiem młodym ludziom gry komputerowe, na których się wychowali. Dlatego jest tak skutecznym sposobem kształcenia współczesnych studentów. Legnicka uczelnia, która chętnie podejmuje nowe wyzwania, już kilka miesięcy temu uruchomiła Pracownię Wirtualnej Rzeczywistości. Teraz nie tylko włączyła VR w omawiane podczas konferencji naukowej zagadnienia, ale też zaprosiła firmę HTC VIVE - światowego potentata rynku elektronicznego, wiodącego w Polce producenta gogli VR - do zaprezentowania w czasie konferencji najnowszych rozwiązań wirtualnej rzeczywistości dla edukacji. To był strzał w dziesiątkę! Odwiedzający konferencję ustawiali się w kolejkach, by wejść w wirtualną rzeczywistość, poznać najnowsze, światowe trendy w VR.

Podczas prezentacji w Collegium Witelona firma HTC VIVE pokazała m.in. jeden z pierwszych na świecie trenażerów do nauki udzielania pierwszej pomocy w wirtualnej rzeczywistości. Stworzył go Grzegorz Kobuszewski, na co dzień pracujący jako ratownik medyczny.

- Aplikacja przenosi nas na ulicę, gdzie doszło do wypadku drogowego. Czekający na karetkę pogotowia, będący świadkiem wypadku człowiek, widzi przed sobą ofiarę zdarzenia, która wymaga szybkiej pomocy. Ponieważ ludzie w takich sytuacjach często tracą głowę i nie wiedzą, co robić, w aplikacji jest z nami przewodnik, który wyjaśnia po kolei wszystkie czynności, które należy wykonać, aby uratować komuś życie lub zdrowie. To, czego nauczymy się w wirtualnej rzeczywistości, w realnym życiu może kiedyś naprawdę kogoś uratować. Bo każda nauka, którą poznajemy przez VR, jest tak realna, że przekłada się potem na prawdziwe życie - mówi Grzegorz Kobuszewski.

Wirtualny trenażer do udzielania pierwszej pomocy był tylko jednym z ciekawych rozwiązań, które przywiozła do Witelonki firma HTC VIVE. Uczestnicy i goście konferencji mogli odwiedzić też w wirtualnej rzeczywistości takie miejsca jak m.in. sala konferencyjna w VR czy muzeum w wirtualnej rzeczywistości, w którym znane obrazy „ożywają”. Poznali też jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w Legnicy, gdzie mogli „pomóc” policji w zabezpieczaniu śladów wypadków czy „wejść” do wnętrza człowieka, by poznać jego anatomię. Mieli też okazję do uczestniczenia w grze VR, która świetnie ukazywała czyhające w obecnych czasach cyber zagrożenia, zobaczyć „od środka” silnik samochodowy czy linię produkcyjną aut, która pomaga pracodawcom ocenić ryzyko zagrożeń dla pracowników.

HTC tak zaplanowało prezentację, aby aplikacje wirtualnej rzeczywistości były spójne z kierunkami kształcenia w Collegium Witelona. Swoje stoisko w Witelonce mieli też podczas konferencji m.in. przedstawiciele platformy lekcjeonline.pl, która wykorzystuje VR do nauki języków obcych.

Skuteczność udowodniona

- Bardzo często spotykamy się z pytaniami o skuteczność wirtualnej rzeczywistości w edukacji. Badania na ten temat przeprowadzili m.in. najlepsi eksperci ze światowego koncernu PwC, zajmującego się m.in. doradztwem biznesowym. Przetestowali kilkaset osób, które uczestniczyły w szkoleniach prowadzonych metodami tradycyjnymi, e-learningu oraz w wirtualnej rzeczywistości. Wyniki badań wykazały, że proces zapamiętywania treści oraz zaangażowanie emocjonalne w naukę były w przypadku wirtualnej rzeczywistości blisko czterokrotnie wyższe od nauki w tradycyjny sposób. Natomiast przekonanie do wytrenowanych dzięki VR umiejętności było wśród badanych blisko trzysta razy większe niż w przypadku tradycyjnych metod - mówią Dorota Paszyńska i Maria Jeruzalska z HTC VIVE. Światowej sławy firma wybrała Collegium Witelona na miejsce prezentacji swojego sprzętu, ponieważ to studenci stanowią przyszłe kadry dla biznesu, które będą wprowadzać w życie nowoczesne rozwiązania, a legnicka uczelnia kształci bardzo obiecujące kadry.
- Witelonka jest liderem wśród kształcących praktycznie szkół wyższych w kraju. Wyróżnia się nowoczesnymi metodami i formami kształcenia. Jako pierwsza uczelnia nie tylko w regionie, ale i jedna z pierwszych w kraju, dysponuje m.in. takimi środkami dydaktycznymi i wyposażeniem, którego mogą pozazdrościć nam inne ośrodki akademickie - mówi dr Karol Rusin, prof. CWUP, Prorektor ds Rozwoju Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

Nauka przez zabawę

W Witelonce od kwietnia br. działa Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości. - Studenci skutecznie zdobywają w niej wiedzę poprzez grę, zabawę, bez potrzeby żmudnego „wkuwania”. To bardzo zachęca ich do nauki - mówi Edward Polakiewicz, wykładowca Collegium Witelona, jeden z pomysłodawców Pracowni VR w Witelonce.

(Edyta Golisz, rzecznik prasowy Collegium Witelona )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Fotograf mógł pokazać co widać w tych okularach.

08:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Gratulacje dla Witelonki. Chyba z 10 lat temu widziałem jak w markecie Go9 w Wilnie (Litwa) każdy chętny mógł skorzystać z Google VR (młodziez grała, a dorośli zwiedzali wielopiętrowy market). Dobrze by było, aby Witelonka zareklamowała się w podobny sposób w którymś legnickim sklepie.

09:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Jak się okazuje historia wirtualnej rzeczywistości rozpoczeła się juz w XIX wieku, a praktyczne zastosowanie VR znalazła najpierw w wojsku.
https://virtualspeech.com/blog/history-of-vr

09:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Oglądanie świata przez Witelono-Google jest wspaniałe !

09:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Wyłączyć prąd i cała ta generacja z tymi pseudo naukowcami zginie

11:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Dopóki nie będzie tu ruskich faszystów, dopóty prąd nie zostanie wyłączony. Więc korzystajmy z osiągnięć cywilizowanego świata, a nie azjatyckiej Ordy.

12:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]Wyłączyć prąd i cała ta generacja z tymi pseudo naukowcami zginie[/quote]
Żenada a nie nauka

02:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Kim była niewiasta Witelonka (w końcu to rodzaj żeński)?

10:00, 31.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]Wyłączyć prąd i cała ta generacja z tymi pseudo naukowcami zginie[/quote]
A elektryków brakuje

06:00, 01.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Za to w nadmiarze mamy dobrze opłacanych opowiadaczy średniowiecznych bajek w czarnych sukienkach.

08:00, 01.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]Kim była niewiasta Witelonka (w końcu to rodzaj żeński)?[/quote]

hmmmmm to postać fikcyjna wymyślona na cele marketingowe.
Prawidłowo powinno być napisane " Wirtualna rzeczywistość w Collegium Witelona, Uczelni Państwowowej "

04:00, 02.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"][quote="Gość"]Wyłączyć prąd i cała ta generacja z tymi pseudo naukowcami zginie[/quote]
Żenada a nie nauka[/quote]
yes yes

11:00, 07.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Wirtualna rzeczywistość i państwo z dykty i kartonu . Idealne połączenie

02:00, 07.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fugazifugazi

0 0

Zachęcam: https://stomatolog.walbrzych.pl/

03:00, 23.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]Wirtualna rzeczywistość i państwo z dykty i kartonu . Idealne połączenie[/quote] Odciąć prąd a zginą

10:00, 24.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%