Zamknij

Uczniowie Technikum Akademickiego walczą w międzynarodowym Cybetronie

17:39, 22.10.2022
Skomentuj

W sobotę 22 października na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął się finał Cybertron Dolny Śląsk 2022. rozgrywki potrwają dwa dni. Bierze w nich udział pięć polsko-czeskich drużyn – dwadzieścia osób wyłonionych spośród kilkuset. Są wśród nich już po raz drugi uczniowie Technikum Akademickiego w Legnicy.

Cybertron to zespołowa grywalizacja sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.

- Cyberbezpieczeństwo obecnie nabiera szczególnego znaczenia, dlatego przygotowaliśmy wydarzenie, które ma przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych i do podejmowania tej ścieżki kształcenia. Biorąc udział w Cybertronie uczniowie mają możliwość rozwoju informatycznych zainteresowań pod okiem ekspertów. Jest to również świetna okazja do nawiązania nowych relacji z rówieśnikami – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie odbywa się we współpracy z czeskim regionem Kralovohradeckim. W ramach współpracy organizowane są konkursy edukacyjne oraz wymiany uczniów obu regionów.

- Bardzo się cieszę, że możemy współpracować z Dolnym Śląskiem organizując Cybertron. To bardzo ważne wydarzenie mające na celu ochronę naszego cyberbezpieczeństwa w przyszłości. Cieszymy się, że możemy przygotować uczniów na nadchodzące czasy i zorganizować wymianę międzynarodową - mówi Arnošt Štěpánek, zastępca hetmana Kraju Kralovohradeckiego.

W zawodach bierze udział dziesięciu uczniów z dolnośląskich szkół oraz dziesięcioro uczniów z Kraju Kralovohradeckiego, którzy okazali się najlepsi w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach. 5 polsko-czeskich drużyn będzie zdobywać wskazówki rozmieszczone na terenie wrocławskiego kampusu i starać się utrzymać integralność infrastruktury krytycznej.

- Jesteśmy uczelnią techniczną, która uczy etycznych aspektów oraz obrony przed cyberniebezpieczeństwami, dlatego zadania są w charakterze tzn. Blue Teamu, czyli zespołu broniącego infrastruktury, czy usług przed zagrożeniami. Zadania są z szerokiego zakresu cyberbezpieczeństwa poczynając od analizy ruchu sieciowego, poprzez logi systemowe do usług oraz rozwiązywania incydentów jak np. zaszyfrowanie maszyn – tłumaczy dr inż. Mateusz Tykierko, kierownik Wrocławskiego Centrum Sieciowo – Superkomputerowego PWr.

Rywalizacja została podzielona na dwie części. Najpierw uczestnicy wezmą udział w grze terenowej, w trakcie której będą musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu PWr hasła i instrukcje. Wskazówki przydadzą im się w kolejnym etapie, czyli części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem.

Etap informatyczny złożony będzie z kilku zadań typu CTF (Capture the flag) z zakresu m.in. sieciowości, kryptografii czy bezpieczeństwa stron sieciowych. Celem graczy będzie pokonywanie cyfrowych przeszkód i znalezienie określonego ciągu znaków. Zwycięzców poznamy w niedzielę, 23 października.

- W polsko-czeskich zawodach informatycznych Cybertron, które przygotowywali wydziałowi informatycy, ale i studenci z naszego Koła White Hats i uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr – uczniowie, gracze są najważniejsi. Na Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr przychodzi młodzież ze szkół średnich, bardzo różnych i z całego kraju, podejrzewam, że w Czechach jest tak samo. Na dobrych uczelniach wybieramy najlepszych spośród nich. Tylko tacy się dostają, bo najczęściej jest ileś osób na jedno miejsce – mówi prof. Andrzeja Kucharskiego, dziekana Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Obecność tych młodych ludzi na Cybertronie odwraca tę sytuację. Mamy tutaj ludzi, którzy – mam nadzieję - wybiorą sobie nas, jako miejsce do studiowania. Szczerze mówiąc liczę na to i zachęcam – studiujcie u nas – dodaje prof. Kucharski.

Pierwszym etapem Cybertronu było przeprowadzenie na początku października dolnośląskich eliminacji. 48 dwuosobowych zespołów rywalizowało na wirtualnym serwerze, o jak najszybsze rozszyfrowanie cyberzagadek. Wyłoniono 5 zespołów finałowych. Najlepsi uczniowie dziś sprawdzają swoje umiejętności w czasie grywalizacji na Politechnice Wrocławskiej.

Finaliści to uczniowie następujących dolnośląskich szkół: Technikum nr 10 we Wrocławiu, Zespół Szkół w Strzegomiu, Elektroniczne Zakłady Naukowe Technikum Nr 10 i Liceum Ogólnokształcące Nr 6 we Wrocławiu, Technikum Akademickie W Legnicy, Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości.

Organizatorem eliminacji było stowarzyszenie Startup Founders pracujące pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Organizatorami tej edycji wydarzenia są Samorząd Województwa Dolnośląskiego wraz z Politechniką Wrocławską, Wrocławskim Centrum Sieciowo Superkomputerowym i Stowarzyszeniem Startup Founders.

Na początku listopada młodzież spotka się ponownie na czeskich rozgrywkach w Dvůr Králové nad Labem.[FOTORELACJA]18829[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl), materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

A gdzie są uczniowie z energetyka? DLaczego uczniowie tej najlepszej szkoły technicznej w mieście nie awansowali do tych zawodów?

09:00, 22.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Uczniowie energetyka zajmują się nauką i naprawdę mają z tego efekty.

11:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Za chwile cybrer weekend i cyber mondey . Sklepy przez cały rok podnosiły ceny by w czasie cyber promocji po obniżce sprzedać towary po normalnych cenach

11:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

A gdzie sa uczniowie Witelonki .... dlaczego oni nie biorą udziału w cyber zabawie ?

11:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Sprawa Turowa już rozwiązana. Czesi maja już wodę którą zabierała polska kopalnia. Ponoć porozumienie będzie kosztować budżet rządu polskiego co najmniej 45 mln euro.

11:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Bunt gospodyń wiejskich.

"Potrafimy więcej, niż trafić ziemniakiem do patelni"

https://tvn24.pl/premium/feminizm-na-ws ... ch-6145601

Jeszcze się nie zdarzyło, żeby wójt został z nami po festynie, zdjął marynarkę, zakasał rękawy i pozmywał naczynia. Ale zawsze jest bardzo zadowolony, gdy uświetniamy gminne imprezy naszym ciastem, bigosem i grochówką. Przecież tak ładnie wyglądamy w naszych fartuszkach.

01:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]Uczniowie energetyka zajmują się nauką i naprawdę mają z tego efekty.[/quote]
Mam wątpliwości. Mój syn dla przykładu ma mieć zgodnie z planem pracownię. Ale od września nauczyciel teoretyzuje i zajęć praktycznych nie ma. Kto to kontroluje?

02:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Pan(i) "Gość" ! Dlaczego w swojej pseudoinformacji używasz ogólników? Oczywiście użycie nazwiska nauczyciela (ki) może być niestosowne i niezgodne z obowiązującymi przepisami, ale co stoi na przeszkodzie, aby wymienić klasę i specjalność zawodową ucznia? Wtedy czytający Twoją wypowiedź - jeśli chociaż trochę znają się na specyfice pracowni szkolnych w "Energetyku" - będą mogli ocenić, czy masz rację, czy tylko piszesz, aby zabłysnąć w necie. Jeśli masz uwagi do przebiegu nauki, to dlaczego nie pójdziesz na skargę do zarządzającej placówką edukacyjną V.A. ? Ona jest osobą kompetentną do oceny, czy pracownia którą masz na myśli wymaga od początku zajęć praktycznych, czy należy je poprzedzić niezbędną teorią? Pozdrawiam!

04:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

W energetyku trzeba się uczyc, więc leniom lub słabym może byc ciężko, ale to już nie jest wina szkoły. Pozdrawiam całą społeczność energetyka.

04:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]A gdzie sa uczniowie Witelonki .... dlaczego oni nie biorą udziału w cyber zabawie ?[/quote]
Dobre pytanie

04:00, 23.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]W energetyku trzeba się uczyc, więc leniom lub słabym może byc ciężko, ale to już nie jest wina szkoły. Pozdrawiam całą społeczność energetyka.[/quote]

W Technikum Akademickim też trzeba się uczyć. Tylko uczniowie mają nowoczesne pracownie do dyspozycji, i nie komunistyczne podejście do nauki i młodzieży, na zasadzie, ja nauczyciel wam pokażę, jacy jesteście głupi

07:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Jak ktoś jest słaby to skończy na kasie w markecie budowlanym. Ludzie nawet nie wiedzą ile czasu na pracę musi poświecić prawdziwy informatyk. Po kilku latach ludzie są co prawda mega bogaci ale również wypaleni. Każdy leci by złapać dobry kontrakt i napisać w zespole program na czasie. Można pisać apki na telefony. Tych fajnych aplikacji jest mało. Większość to nic nie warte oprogramowanie które nie dorasta do klasy danego smartfonu.

Pytanie
ile jest firm w Legnicy które zatrudniają informatyków i piszą w zespołach nowe oprogramowanie ?

07:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Ekonom"][quote="Gość"]W energetyku trzeba się uczyc, więc leniom lub słabym może byc ciężko, ale to już nie jest wina szkoły. Pozdrawiam całą społeczność energetyka.[/quote]

W Technikum Akademickim też trzeba się uczyć. Tylko uczniowie mają nowoczesne pracownie do dyspozycji, i nie komunistyczne podejście do nauki i młodzieży, na zasadzie, ja nauczyciel wam pokażę, jacy jesteście głupi[/quote]

A czy bierzesz pod uwagę to, że w jednej i drugiej szkole niektórych przedmiotów zawodowych nauczają ci sami nauczyciele? I co oznacza powiedzenie "komunistyczne podejście do nauki i młodzieży" ? Może wytłumacz o jakie przedmioty chodzi i na czym polega to "komunistyczne". Bo wiele osób posługuje się szkalującymi nauczycieli zwrotami nawet ani razu nie będąc w szkole i nie znając jej specyfiki, a opiera się tylko na biadoleniu swojego potomka. Jak dziecko uczące się w danej szkole krytykuje sposób nauczania, bo jest mądrzejsze od nauczyciela, to widocznie jest dla takiej szkoły zbyt mądre i trzeba je zabrać do innej "uczelni", gdzie będzie brylować wiedzą i inteligencją.

08:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

No to niech się energetyk pochwali tymi "nowoczesnymi" pracowniami, nie wliczając w to komputerów, które ma każda szkoła.

08:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="czytająca uwagę"][quote="Ekonom"][quote="Gość"]W energetyku trzeba się uczyc, więc leniom lub słabym może byc ciężko, ale to już nie jest wina szkoły. Pozdrawiam całą społeczność energetyka.[/quote]

W Technikum Akademickim też trzeba się uczyć. Tylko uczniowie mają nowoczesne pracownie do dyspozycji, i nie komunistyczne podejście do nauki i młodzieży, na zasadzie, ja nauczyciel wam pokażę, jacy jesteście głupi[/quote]

A czy bierzesz pod uwagę to, że w jednej i drugiej szkole niektórych przedmiotów zawodowych nauczają ci sami nauczyciele? I co oznacza powiedzenie "komunistyczne podejście do nauki i młodzieży" ? Może wytłumacz o jakie przedmioty chodzi i na czym polega to "komunistyczne". Bo wiele osób posługuje się szkalującymi nauczycieli zwrotami nawet ani razu nie będąc w szkole i nie znając jej specyfiki, a opiera się tylko na biadoleniu swojego potomka. Jak dziecko uczące się w danej szkole krytykuje sposób nauczania, bo jest mądrzejsze od nauczyciela, to widocznie jest dla takiej szkoły zbyt mądre i trzeba je zabrać do innej "uczelni", gdzie będzie brylować wiedzą i inteligencją.[/quote]

Dobrze powiedziane :)

08:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Teraz wiemy że najmądrzejsze dzieci powinny sie natychmiast przenieść ze wszystkich szkół z Legnicy i okolicy do Technikum Akademickiego.

08:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Wiele osób w Polsce przypomina sobie o szkole gdy szkoła jest potrzebna i należy posłać tam dziecko. Reformy i prywatyzacja doprowadziły do upadku szkół zawodowych. Brakuje średnio 16 tys nauczycieli. Było by prawie 75 tysięcy ale emerytowani nauczyciele zgodzili się pracować jeszcze rok może kilka lat.
Nie ma zawodowców bo żaden inżynier nie będzie tracił co najmniej 7 tys zł by zarabiać mniej w szkole. Prywaciarze nie chcą brać na praktykę młodzież bo tym samym wyszkolą sobie konkurencję. Budżety organu prowadzącego znajdują sie w trudnej sytuacji od czasów gdy Warszawa przerzuciła finansowanie z centrali na samorządy.
Wracamy do sedna sprawy. Nie ma i nie będzie nauczycieli. Nie za taką pensję. Wielu nauczycieli uczy w różnych szkołach. Tu go chwalą a tam narzekają a przecież to ten sam nauczyciel tylko inne dzieci.

Czego uczono w PRL? Tych przedmiotów już nie ma albo zmieniły nazwy

https://www.bryk.pl/artykul/czego-uczon ... nily-nazwy

09:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Nie wiem, czego uczono w PRL na przedmiotach humanistycznych, ale wiem, że przedmioty zawodowe stały na wysokim poziomie, bo uczyli ich inzynierowie z przemysłu.
Poza tym wazna sprawa: religii nie było w szkole, tylko chodziło się na nią (kto chciał) do kościołów.
Dzisiaj ideologiczne przedmioty z PRL-u zastąpiła ideologiczna religia w szkole, niepodlegająca kontroli władz świeckich i nauczana przez funkcjonariouszy obcego państwa lub ich apologetów.
Więc ogłupianie obcą ideologią - kiedyś kremlowską, a dzisiaj watykańską - trwa dalej.

09:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Sorki, ale wygląda na to, że tu wypisuje jakiś gość, co niestety nie dostał się do energetyka. Hi hi...

07:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Własnie że się dostał..

08:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"]Sorki, ale wygląda na to, że tu wypisuje jakiś gość, co niestety nie dostał się do energetyka. Hi hi...[/quote]

Tam trzeba mieć dużo punktów żeby przyjęli , dlatego nic w tym dziwnego.

10:00, 24.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Bzdury z tymi punktami

09:00, 25.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Gość"][quote="Gość"]Sorki, ale wygląda na to, że tu wypisuje jakiś gość, co niestety nie dostał się do energetyka. Hi hi...[/quote]

Tam trzeba mieć dużo punktów żeby przyjęli , dlatego nic w tym dziwnego.[/quote]

Mój sąsiad się nie dostał i musiał pójść na informatyke gdzie indziej ale mówi że nie jest zadowolony.

02:00, 25.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%