Technologia tak mocno zakorzeniła się w naszym życiu, że trudno wyobrazić sobie bez niej codzienność. Mimo tego, mamy obawy przed stosowaniem jej w edukacji. Czy obawy przed implementacją nowoczesnych pomocy do edukacji przedszkolnej są słuszne? Sprawdźmy!
Zacznijmy od podkreślenia, że nad implementacją nowych technologii do edukacji czuwa wiele firm. Dzięki nim te rozwiązania są dopasowane do potrzeb uczniów i skupiają się na walorach edukacyjnych, a nie tylko rozrywkowych.
Na polskim rynku także mamy wiele przedsiębiorstw, których nowoczesne rozwiązania są wykorzystywane z powodzeniem w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jednym z nich jest Learnetic, czyli twórca multimedialnych ćwiczeń z serii mTalent, które otrzymały wiele prestiżowych nagród. Teraz mTalent jest dostępny także w przedszkolu: https://www.mtalent.pl/edukacja-przedszkolna/.
Higiena cyfrowa
Czy tego chcemy czy nie, technologia stała się częścią życia każdego z nas i nie uchronimy przed nią naszych dzieci. Zamiast straszyć czyhającymi niebezpieczeństwami, lepiej edukujmy. A w tej roli świetnie sprawdzi się edukacja przedszkolna. Już na tym etapie maluchy mogą się przekonać, jak duże możliwości daje rozwój technologiczny i na jak wiele atrakcyjnych sposobów można korzystać z laptopa, tableta i Internetu. Prowadząc interesujące zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy edukacyjnych, pokazujemy dziecku, że bajki, media społecznościowe czy gry to nie wszystko.
Nauka poprzez zabawę
Pamiętajmy, że edukacja przedszkolna to czas, gdy dzieci spędzają większość czasu na zabawie, rozwijając swoje umiejętności społeczne poprzez współpracę lub zdrową rywalizację. Wiedzą o tym również twórcy programów edukacyjnych, którzy wspólnie z doświadczonymi praktykami, stworzyli interaktywne ćwiczenia, gdzie maluchy zdobywają nowe umiejętności poprzez zabawę. Proste animacje po poprawnie wykonanym zadaniu, atrakcyjna szata graficzna i różnorodna forma sprawiają, że programy takie jak seria mTalent coraz chętniej wybierane są przez przedszkola: Mtalent.pl.
Specjalne potrzeby edukacyjne
Dużym walorem nowoczesnych rozwiązań jest ich lepsze dostosowanie do specjalnych potrzeb edukacyjnych. Pomimo coraz mniej licznych klas, od kilkunastu lat liczba dzieci ze SPE wzrasta. Zaburzenia percepcji słuchowej, wzrokowej, autyzm lub inne schorzenia sprawiają, że tradycyjne metody nauczania nie są tak skuteczne.
Zastąpienie ich tablicą interaktywną, tabletem lub oprogramowaniem, które pozwala dostosować wyświetlany materiał do potrzeb dziecka, daje maluchom nową szansę. Technologia w edukacji nie wyklucza nikogo, także uczniów z niepełnosprawnością intelektualną: https://www.mtalent.pl/potrafie-niepelnosprawnosc-intelektualna-cz-1/.
Otwórz się na zmiany
Zmiany w edukacji wymagają odwagi od nauczycieli, rodziców i uczniów. Staraj się zachować świeże spojrzenie, aby w nowoczesnych technologiach dostrzegać narzędzie, które dzięki umiejętnemu wykorzystaniu potrafi przynieść maluchom wiele korzyści.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz