Stu egzaminatorów Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Spotkanie ekspertów od bezpieczeństwa na torach z przedstawicielami instytucji egzaminujących kierowców miało jeden cel – ograniczenie ryzykownych zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych.
Warsztaty odbyły się w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”. To element działań PKP PLK, których celem jest eliminowanie niebezpiecznych zdarzeń na skrzyżowaniach dróg z torami. Spotkania z egzaminatorami i instruktorami nauki jazdy mają szczególne znaczenie – to oni kształcą przyszłych kierowców i mogą skutecznie przypominać o zasadach bezpiecznego przejazdu przez tory.
Bezpieczeństwo jest priorytetem dla PLK SA. Prowadzimy działania w różnych obszarach. Szczególnie ważna jest dla nas wymiana poglądów z instytucjami, które mają wpływ na bezpieczeńwość. Chcemy, aby każdy, kto uzyskuje prawo jazdy, miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych i aby znajomość przepisów była odpowiednio weryfikowana – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych SA.
Współpraca DORD i PLK SA jest bardzo istotna. Przejazdy kolejowo-drogowe, to newralgiczne punkty i kandydaci ubiegający się o uprawnienia kierowcy muszą wykazać się szczególną ostrożnością. Sądzimy, że wymiana poglądów z kolejarzami będzie sprzyjała podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów i drogi, zwłaszcza przy rosnącej liczbie kierowców i połączeń kolejowych – uzupełnił Dariusz Galik, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu.
Na Dolnym Śląsku jest ponad 1200 przejazdów kolejowo-drogowych. Każdy z nich wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności. 99 procent wypadków na przejazdach to efekt łamania przepisów przez użytkowników dróg. Najczęstsze przewinienia to ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, wjazd pod opadające rogatki lub omijanie zamkniętych półrogatek.
W 2024 roku na przejazdach w województwie dolnośląskim doszło do 7 wypadków, zginęła 1 osoba, a 1 została ciężko ranna. W całym kraju w tym czasie odnotowano 158 wypadków na przejazdach kolejowych, w których zginęło 49 osób. PLK SA przypomina również o tzw. Żółtej Naklejce, którą można znaleźć na każdym przejeździe. Zawarte są na niej informacje potrzebne do szybkiego powiadomienia służb o zdarzeniu na torach.
Spotkania z egzaminatorami, szkolenia instruktorów nauki jazdy i działania edukacyjne skierowane do każdej grupy wiekowej mają zdaniem organizatorów realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa.
0 0
Zakaz fotografowania ponad 25 tysiecy miejsc w tym kolejowych wchodzi w życie od 17 kwietnia. Jak zrobisz fotkę to będziesz karany grzywną, aresztem lub konfiskata sprzętu. Opracowano nowe wytyczne dla tabliczek i miejsc ich montażu.