Nadeszły cieplejsze dni, a wraz z nimi sezon na rowerowe wycieczki. Jeśli w okolicy Legnicy brakuje nam miejsc do zwiedzenia jednośladem, możemy go zabrać ze sobą gdzieś dalej – pociągiem. Na jakich zasadach?
Kolejowi przewoźnicy zwykle zezwalają na przewóz rowerów swoimi pociągami. Jest to możliwe po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, określonej w taryfie. Jednoślad podróżuje zawsze pod opieką swojego właściciela.
W pociągach Przewozów Regionalnych rowery możemy przewozić w specjalnych wagonach, a także w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu, albo w przedziale lub w wyznaczonym miejscu oznaczonym odpowiednim piktogramem. By móc przewieźć jednoślad musimy dokupić dopłatę do naszego biletu. Jest to możliwe zarówno w kasie, u konduktora, jak i przez internet. Opłata jest zryczałtowana i wynosi 5,5 złotego – niezależnie od tego, ile kilometrów zamierzamy przejechać. Tyle samo zapłacimy za przewóz swoich „dwóch kółek” pociągiem Kolei Dolnośląskich.
Przewozy Regionalne oferują także bilet miesięczny na przewóz roweru. Ważny jest on we wszystkich pociągach spółki (REGIO, InterREGIO, REGIOekspres) w klasie drugiej i kosztuje 60 złotych. Na jego podstawie w ciągu trzydziestu dni możemy przewieźć rower dowolną ilość razy, na każdej z trasa obsługiwanych przez firmę.
Uwaga – jeżeli wsiądziemy z rowerem do pociągu Przewozów Regionalnych nie posiadając jeszcze ważnego biletu na przejazd, nie musimy od razu po wejściu do pociągu zgłaszać tego faktu konduktorowi – jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku. W tej sytuacji wystarczy, że będziemy cierpliwie czekać na swoim miejscu, aż pracownik spółki podejdzie do nas podczas przeprowadzania kontroli. Dopiero wówczas płacimy mu za przejazd, a on wydaje nam odpowiednie bilety - bez pobierania dodatkowej opłaty za wystawienie ich w pociągu. Dzieje się tak, gdyż podróżni z rowerami (a także n.p. z ciężkim, nieporęcznym bagażem) traktowani są zgodnie z przepisami jako „osoby o ograniczonej sprawności ruchowej”. Niuans ten nie ma praktycznego znaczenia w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie w ogóle brak jest opłat za wydanie biletu w pociągu.
Rowery, które są złożone do niewielkich rozmiarów i opakowane w pokrowiec, przewożone są za darmo – jako bagaż ręczny. Nie płaci się również za przewóz rowerków dziecięcych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zespół teatru i widzowie pożegnali Jacka Głomba
I stało sie. Teraz można spokojnie grać na scenach. Cisza zapanowała w biurach. Zero polityki.
zero polityki
23:14, 2025-07-01
Rutyna w sypialni? Oto jak ją przełamać
Po co to wszystko. Najłatwiej wymienić sie partnerami wtedy nic dodatkowego nie jest potrzebne. Potem znowu rutyna i normalność. Nudna żona i zmęczony maż
atrakcyjna
23:12, 2025-07-01
Rutyna w sypialni? Oto jak ją przełamać
Są wakacje wiec co chwile można spać z kimś innym. po to wymyślono wakacje. Najfajniejsze miejsca na przełamywanie rutyny to plaża i Bałtyk. Spanie pod kocykiem na takiej plaży gwarantuje że nikt nie podbierze miejsca o poranku. Parawaning ruszył pełną parą wiec trzeba uważać
radosne wakacje
23:10, 2025-07-01
Trzy nowe szyby za dziewięć miliardów złotych
Mam wrażenie że redaktor Lilla ma kłopoty z czytaniem tekstów specjalistycznych. Potem wychodzą głupoty w tekście. Prace terenowe to nie inwestycja, a przygotowanie do inwestycji. 9 mld zł to nie koszt inwestycji a koszty badań przed rozpoczęciem inwestycji. Na budowę trzech szybów to może trzeba będzie wydać 30-40 mld zł i nie wybuduje się ich w dwa lata
Kopidół
22:22, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz