Stres pourazowy to problem, który może dotknąć każdego. Z takim schorzeniem możesz spotkać się, np. po wpadkach samochodowych, stresującej pracy, np. w wojsku, a także po sytuacjach, które wywołały u Ciebie silną reakcję stresową. Niestety w większości przypadków nie będziesz w stanie samodzielnie zażegnać problemu z PTSD.
Polecaną metodą walki z problemem PTSD (stres pourazowy) jest psychoterapia.Nie wystarczy pojedyncze spotkanie ze specjalistą. Musisz przygotować się na długofalowe działania. Tylko wtedy masz realną szansę na osiągnięcie sukcesu i zażegnanie problemów związanych z traumatycznymi przeżyciami. Zobacz, z jakiego wsparcia możesz skorzystać!
Stres pourazowy (PTSD) pojawia się po doświadczeniu lub byciu świadkiem bardzo trudnych wydarzeń. Organizm nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z emocjami, które wtedy się pojawiły. Objawy mogą wystąpić od razu lub dopiero po kilku tygodniach.
Sytuacji, które mogą być zapalnikiem i powodować pogłębiające się problemy natury psychicznej to:
A zatem, jeśli masz silne koszmary, unikasz miejsc przypominających o wydarzeniu i czujesz ciągły niepokój, to mogą być objawy PTSD.
Jeśli obawiasz się o swój wewnętrzny spokój, możesz pomyśleć o psychoterapii przez Internet lub w stacjonarnym gabinecie. W ten sposób prawdopodobnie uda Ci się zwalczyć zaburzenia lękowe i wszelkie objawy PTSD1.
Możesz zacząć od rozmowy z bliskimi. To pierwsza linia obrony przed problemami psychicznymi. Pamiętaj jednak, że poprawa samopoczucia może być tylko chwilowa.
Aby upewnić się, że problem PTSD zostanie zażegnany, pomyśl o terapii online. W cięższych przypadkach warto rozważyć pobyt w placówce psychiatrycznej. Taki pobyt pozwalana kompleksową opiekę i codzienne wsparcie zespołu terapeutycznego.
Ciekawym sposobem leczenia jest też terapia EMDR2. Ta technika została opracowana z myślą o wspomaganiu leczenia stresu pourazowego, a także wielu innych zaburzeń psychicznych. Aby skorzystać z takiego leczenia, powinieneś znaleźć certyfikowanego terapeutę EMDR.
Kiedy stres pourazowy utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, najlepiej najpierw umówić się do psychiatry. Psychiatra postawi diagnozę i w razie potrzeby zaproponuje leczenie farmakologiczne3.
Jeśli głównym problemem są emocje, lęki lub potrzeba przepracowania traumy,możesz skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. W wielu przypadkach najlepiej działa połączenie obu form pomocy.
Bibliografia:
https://www.czecho.pl/zdrowie/46054-terapia-emdr-na-czym-polega-i-komu-moze-pomoc