Już 7 listopada 2024 roku do obiegu trafi nowa moneta okolicznościowa o nominale 5 złotych, którą będzie można zapłacić w każdym sklepie. Na rewersie monety znajdziemy wizerunek XVII-wiecznego zamku magnackiego w Łańcucie – jednej z najważniejszych rezydencji szlacheckich w Polsce, znanej jako Zamek Lubomirskich i Potockich. Emisja zaplanowana przez Narodowy Bank Polski obejmie aż 1 milion sztuk.
Nowa pięciozłotówka na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą monetę o tym nominale – ma identyczne wymiary i wagę. Jednak wyróżnia ją brak dużej cyfry „5” na rewersie. W jej miejsce widnieje zamek w Łańcucie, co czyni monetę unikalną. Portal tuwroclaw.pl podkreśla, że mimo wysokiego nakładu, nie będzie łatwo trafić na tę monetę w codziennym obiegu, ponieważ łączna liczba pięciozłotówek krążących w portfelach Polaków wynosi obecnie około 517 milionów.
Nowa moneta z zamkiem w Łańcucie jest już 20. emisją z serii „Odkryj Polskę”, której celem jest promowanie istotnych rocznic, wydarzeń i miejsc kluczowych dla polskiej kultury, tradycji i nauki. Każda moneta z tej kolekcji przedstawia inne historyczne miejsce o szczególnym znaczeniu. Do tej pory w ramach serii „Odkryj Polskę” ukazały się między innymi:
Zamek w Mosznej – emitowany 23 maja 2022 roku, przedstawiający słynny zamek z 99 wieżami, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na Śląsku.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – moneta wyemitowana 22 maja 2024 roku, ukazująca najstarszy istniejący klasztor w Polsce, założony w 1044 roku.
Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny, którego wizerunek pojawił się na monecie wydanej 8 listopada 2023 roku, symbolizującej bogatą historię klasztorną.
Każda z monet tej serii jest dostępna w nakładzie do 1 miliona sztuk i można ją nabyć po wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Zamek w Łańcucie, zwany także Zamkiem Lubomirskich i Potockich, to barokowa rezydencja magnacka z XVII wieku, położona w województwie podkarpackim. Zamek słynie nie tylko z pięknej architektury, ale również z bogatej historii i wyjątkowych wnętrz. Jest to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego dziedzictwa kulturowego, które przyciąga turystów z całego kraju oraz z zagranicy.
Nowa pięciozłotówka z zamkiem w Łańcucie stanowi więc symboliczne upamiętnienie jednego z najbardziej wartościowych zabytków Polski, a także zachętę do odkrywania naszej narodowej historii i kultury.
Monety z serii „Odkryj Polskę” cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kolekcjonerów, jak i osób zainteresowanych polskim dziedzictwem kulturowym. Kolekcjonowanie tych monet to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy o ważnych miejscach w Polsce, ale również możliwość posiadania unikatowego kawałka historii w formie monety, która jednocześnie pełni funkcję środka płatniczego.
Nowa moneta to świetna okazja do wzbogacenia swojej kolekcji lub po prostu do wprowadzenia odrobiny historii do codziennego obiegu. Zachęcamy do odwiedzenia Oddziałów NBP, gdzie można zdobyć te wyjątkowe monety i bliżej poznać serię „Odkryj Polskę”.
Prezydent chce zapożyczyć miasto na 257 milionów
W artykule zabrakło najważniejszej informacji: ile procent od kredytu wpłynie na jego prywatne konto? Dla przykładu: od każdej pożyczki dla wspólnoty mieszkaniowej, 2% trafia dla zarządcy, którą to pożyczkę spłacają wspólnoty.
dhwl
10:35, 2025-05-25
Czołówka w Szczytnikach. Obaj kierowcy pod wpływem
Jechać z dziadami, nowobogackimi frajerami.
Janmax
10:29, 2025-05-25
Czołówka w Szczytnikach. Obaj kierowcy pod wpływem
Podlegnicka patologia w akcji. Jechać z nimi na maxa! Najwyższe mandaty, grzywny i wyroki! Ha tfu!
Wuj
10:22, 2025-05-25
Prezydent chce zapożyczyć miasto na 257 milionów
Za dużo pasożytów żyje na miejskiej kasie. Doją miliony. Krzakowski służył głównie deweloperom. Co zmieniło się za Kupaja? Legnica nadal jest zatapiana w długach. Tym razem kredyt jest gigantyczny. Taki kredyt mogą dać niemieckie banki. Tak wgląda nowa metoda wyprzedaży naszego miasta. Dość tego. Krzakowski odszedł. Teraz Kupaj musi odejść. Natychmiast. Tak dalej być nie może
SEBA
09:28, 2025-05-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz