Majówka 2025 może być wyjątkowa dla wielu pracowników, którzy mogą zyskać dłuższy weekend dzięki przepisom prawa pracy. Wszystko za sprawą Święta Konstytucji 3 Maja, które wypada w sobotę. Co to oznacza dla pracujących?
Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na ciepłe dni i urlopy, a okazuje się, że w 2025 roku majówka może potrwać dłużej niż zwykle.
Dzięki przepisom Kodeksu pracy, osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny, który „oddany” zostanie przez pracodawców w zamian za święto przypadające w sobotę.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każde święto przypadające w dniu roboczym, ale nie będące niedzielą, oznacza obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym.
W 2025 roku taka sytuacja będzie miała miejsce dwukrotnie – 3 maja (Święto Konstytucji) oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych).
Pracodawcy będą zobowiązani „oddać” wolny dzień, ale będą mogli to zrobić w różnych terminach, pod warunkiem, że odbędzie się to w ramach tego samego okresu rozliczeniowego.
Dla pracodawców najwygodniejszą opcją będzie udzielenie wolnego dnia już 2 maja, czyli w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Choć 2 maja nie jest świętem ustawowym, to dzień ten często kojarzy się z przedłużeniem majówki, zwłaszcza, że poprzedza weekend. Wiele osób i tak bierze ten dzień na urlop, dlatego nie będzie problemu z jego wykorzystaniem jako dodatkowego dnia wolnego.
Prawo do dodatkowego dnia wolnego mają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę w pełnym wymiarze, w systemie pięciodniowego tygodnia pracy.
Z kolei osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy B2B, a także ci, którzy pracują w innych systemach pracy, mogą nie mieć prawa do tego przywileju. Wszystko zależy od ustaleń konkretnej firmy oraz organizacji pracy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz