Nowe przepisy mają ułatwić życie tysiącom osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunom. Orzeczenia będą ważne dłużej, a formalności mniej.
W Polsce wchodzą w życie nowe regulacje, które mają uprościć procedurę orzekania o niepełnosprawności. Zmiany dotyczą osób z trwałymi schorzeniami, zwłaszcza genetycznymi i rzadkimi. Dzięki podpisanemu przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk rozporządzeniu, część formalności zostanie ograniczona, a ważność orzeczeń wydłużona.
Dotąd wiele osób zmagało się z koniecznością regularnego odnawiania orzeczeń – nawet w przypadkach, gdy nie istniały żadne szanse na poprawę stanu zdrowia. Wiązało się to nie tylko z powtarzającym się gromadzeniem dokumentacji medycznej, ale też z czasochłonnymi wizytami w komisjach.
Nowe przepisy przewidują, że osoby dorosłe, u których zdiagnozowano jedną z 208 rzadkich chorób genetycznych (m.in. mukowiscydozę, wrodzone wodogłowie, zanik mięśni) lub zespół Downa, będą mogły otrzymywać orzeczenia na minimum 7 lat. W przypadku dzieci – minimalny okres ważności dokumentu wyniesie 3 lata, a w niektórych sytuacjach aż do ukończenia 16. roku życia.
Zmiany mają również usprawnić pracę zespołów zajmujących się orzekaniem. W całym kraju działa obecnie niemal 300 powiatowych i 16 wojewódzkich jednostek odpowiedzialnych za wydawanie decyzji. Dzięki wydłużeniu ważności orzeczeń liczba składanych wniosków powinna się zmniejszyć, co odciąży urzędników i skróci czas oczekiwania dla innych wnioskodawców.
Dane ogólnopolskiego systemu monitorującego proces orzekania pokazują, że zmiany obejmą dużą grupę osób. Wśród dzieci do 16. roku życia niemal 192 tysiące ma obecnie orzeczenia na czas określony, które mogą zostać wydane teraz na dłuższy okres. W przypadku dorosłych ponad 1,2 miliona osób posiada orzeczenia czasowe – to właśnie w tej grupie najwięcej osób odczuje pozytywne skutki wprowadzonych zmian.
Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać po dwóch tygodniach od publikacji. Przepisy obejmą także sprawy już toczące się przed urzędami i sądami – w tych przypadkach stosowane będą nowe, korzystniejsze regulacje.
Rada miejska zgodziła się na dwie pożyczki
Mnie to tłumaczenie nie przekonuje. Dlaczego? Bo nie ma w nim podstawowych informacji... 1. Jaki dług w roku 2024 odziedziczył prezydent Kupaj po T. Krzakowskim? 2. Na jaką kwotę zadłużona jest Legnica obecnie, w maju 2025 roku? 3. Ile to jest w procentach w stosunku do rocznych przychodów miasta? (np. 30% 40% 50%) 4.. Jak zadłużenie Legnicy będzie się kształtować w roku 2026, 2027, 2028, 2029 i w 2030 roku??
Rewizor
11:23, 2025-05-28
KGHM chce zbudować trzy nowe szyby
Wystarczyło tylko odsunąć od koryta pis iorow i są pieniądze na inwestycje.
Patryjota
10:16, 2025-05-28
Złotoryja szykuje wielkie święto
A będzie alfons batyr i dziewczynki ?
Pisuwiec
10:05, 2025-05-28
35. lat temu legniczanie wybrali radnych
No i jak ta legnica wyglada to właśnie wszystko pięknie widać,no ale dalej idziemy w tym właściwym kierunku,dlaczego !? Bo otake my polskie walczyli.
Tia
09:42, 2025-05-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz