Zamknij

Czy koty mogą pić mleko?

11:33, 15.01.2021
Skomentuj

Kocią dietę bardzo często łączy się z wyrobami mlecznymi. Jednak czy koty mogą pić mleko? Czy jest ono dobre dla drapieżników? Co się dzieje w kocim organizmie, kiedy dostarczasz mu mleko? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Mit kota pijącego mleko to jeden z najbardziej zakorzenionych w kulturze mitów na temat zwierząt. Skąd się wziął? Przede wszystkim z błędnych interpretacji osób trzymających koty przy swoich gospodarstwach. Dopóki pokutowało przeświadczenie, że koty same upolują sobie jedzenie albo zjedzą resztki ze stołu (często z zerową zawartością mięsa), to koty chętnie zapełniały brzuchy tłustym mlekiem.

Dieta drapieżnika a mleko

Zanim zajmiemy się kluczowym pytaniem, musisz znać funkcjonowanie kociego układu pokarmowego. Niestety dużo osób zapomina, że ich kanapowe, kochane puszki to stuprocentowi drapieżnicy. W związku z czym żywią się tylko mięsem, a glukozę pozyskują z białka. Jaki to ma związek z mlekiem? Dostarczając mleko do kociego organizmu, dajesz kotu głównie laktozę, której nie trawi i inne cukry, których nie ma jak spożytkować. Nie dostarczają mu one energii, bo tą pozyskuje poprzez wspomniany już rozkład białka. Co zatem robi dostarczony do organizmu drapieżnika cukier? Zamienia się w tłuszcz! A stąd już prosta droga do otyłości, o którą nie trudno, jak jest się kilkukilogramowym zwierzęciem o ograniczonej możliwości ruchu.

Drapieżniki, jak i ssaki w ogóle, czerpią korzyści z picia mleka tylko na etapie niemowlęcym. Podawanie im ich w późniejszym wieku nie ma w zasadzie większego sensu.

Czy koty mogą pić mleko? Skutki zdrowotne

Czy koty mogą pić mleko? Zdecydowanie nie mogą! Mleko w diecie kota niesie za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Przede wszystkim mleko jest bogate w cukry, które najczęściej wywołują u kota biegunkę, bóle brzucha i wzdęcia. Mleko bez laktozy także nie jest rozwiązaniem, ponieważ nadal zawiera kazeinę w składzie, która długo zalega w układzie pokarmowym. Dodatkowo przy trawieniu kazeiny w kocim organizmie wytwarza się szereg toksyn towarzyszących temu procesowi, które w najgorszym przypadku może skończyć się marskością wątroby. Warto pamiętać, że tak jak i u ludzi, tak i u kotów poszczególne składniki mleka mogą powodować alergie pokarmowe. 

W dodatku kupne produkty mleczne, w tym samo mleko, nawet jeśli nie wyczuwasz tego w smaku, jest dosalanie. Solone mleko ma szkodliwy wpływ na nerki kota.

Czy koty mogą pić mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy to mleko, w którym laktoza została rozbita na więcej cukrów, w związku z czym jest tym bardziej szkodliwe, powodując często cukrzycę i otyłość u kotów.  Wbrew powszechnej opinii, kozie mleko także zawiera laktozę i kazeinę, choć w znacznie mniejszej ilości niż mleko krowie lub owcze. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal posiada mnóstwo kalorii i żadnych potrzebnych kotu substancji odżywczych.

Jedynym produktem mlecznym, z jakim kot może mieć do czynienia, jest masło. Podaje się je w przypadku zakłaczenia układu pokarmowego u kota, choć i to w ostateczności.

Jak oduczyć kota picia mleka?

Odstawianie mleka niestety nie przebiega w miłej atmosferze. Mleko zabierz kotu raz na zawsze, a potem po prostu ignoruj kocie błagania pod lodówką o mleko. Zastąp je zdrowymi smaczkami, dzięki czemu kot będzie usatysfakcjonowany i szybko nauczy się, że mleka nie dostanie, ale może dostać coś lepszego - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Co zamiast mleka? Ile pije kot?

Zanim zaczniesz panikować, że kot niedostający mleka w ogóle nie chce pić, uświadom sobie jedną rzecz– koty generalnie mało piją i jest to dla nich zupełnie naturalne. Jeśli więc woda znika z miski w znacznie mniejszej ilości, niż znika mleko, to nie oznacza od razu zdrowotnych problemów kota. Jeśli karmisz kota zdrową, mokrą karmą o wysokiej zawartości mięsa, czyli dokładnie tym, co powinno stanowić podstawę jego diety, to właśnie z karmy kot pobiera wodę. Mleko natomiast było dla niego tylko niezdrowym smaczkiem, nie napojem.

Zobacz także: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow

Pamiętaj, że to, co dla ciebie jest niewielką ilością, dla znacznie mniejszego kota może stanowić całkiem duży posiłek. A problemy gastryczne kota po mleku nie będą przyjemne ani dla ciebie, ani dla niego. Jeśli więc dotychczas w diecie twojego kota znajdowało się mleko, to dobry moment, by z niego zrezygnować.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

tu jest wszystko wyjaśnione https://www.zwierzakowo.pl/portal/co-po ... -do-picia/

04:00, 16.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcheewaaMarcheewaa

0 0

Łatwiej by było, gdyby ktoś odpowiedział po prostu, bo mnie to nurtuje. Mogą pić mleko czy nie? :D

02:00, 26.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kocikotkocikot

0 0

Nie.

11:00, 04.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%