Zamknij

Jesienne opryski w sadzie

09:14, 13.09.2022
Skomentuj

Opryski jesienią w sadzie należą do jednych z najważniejszych czynności, które trzeba koniecznie wykonać, ponieważ przygotowują drzewa owocowe do mroźnej pory roku i zapobiegają zachorowaniom w następnym sezonie. Są one o wiele mniej szkodliwe niż te wykonywane wiosną, ponadto zmniejszają ilość niezbędnych do wykonania oprysków w przyszłym roku.

Jesienne opryski - dlaczego są niezbędne?

Jesienne opryski wykonywane w listopadzie skutecznie zapobiegają pojawieniu się wyjątkowo szkodliwych chorób roślin trudnych do zwalczenia, które atakują młode pędy. Środki chemiczne używane podczas tych czynności nie są niebezpieczne dla środowiska naturalnego w taki sposób, jak latem, ponieważ nie ma już tak dużej ilości latających owadów. Gałęzie pozbawione liści są łatwiej dostępne, preparat może dotrzeć bez problemu we wszystkie newralgiczne miejsca.

Preparaty stosowane do oprysków jesienią

Popularnie stosowanym preparatem do ochrony drzew owocowych jest miedzian, który zapobiega kędzierzawości liści. Zarodniki grzyba wywołującego tę chorobę może przezimować w łuskach pąków albo pod korą młodych pędów drzew. Takie opryski są stosowane wtedy, kiedy drzewa są pozbawione wszystkich liści, można w ten sposób zapobiec pojawieniu się choroby wiosną. Miedzian jest również skuteczny przeciwko zasychaniu liści czereśni. Jest to częsta przypadłość tych drzewek, kiedy liście brązowieją przedwcześnie, a następnie schną i opadają.

Opryski mocznikiem są stosowane na drzewkach owocowych, aby nie dopuścić do rozwoju parcha, jest to choroba, której objawami są narośla na owocach i liściach, występuje szczególnie często na jabłoniach. Mocznik jest stosowany w listopadzie, ale trzeba pamiętać, aby zastosować go na drzewkach, na których rosną jeszcze liście. W skład preparatu wchodzi pięcioprocentowy roztwór mocznika, który rozkłada i wspomaga proces mineralizacji liści. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie rozprzestrzenianie się zarodników grzybów. Jest to także doskonały środek, który zapobiega plamistości drzew owocowych pestkowych, choroba ta atakuje bardzo często drzewa wiśni. Opryski jesienne nie tylko ochraniają drzewa owocowe przed chorobami i szkodnikami, ale również dobrze zabezpieczają przed przemarzaniem.

W jaki sposób należy wykonać opryski?

Sposób wykonania oprysków należy dostosować do specyfiki stosowanych środków, dlatego przed ich użyciem należy dobrze zapoznać się z instrukcją obsługi. Należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, temperatura nie powinna być niższa niż 6 stopni C, niebo może być zachmurzone, ale bez opadów. Wykonywanie oprysków podczas deszczu jest bezcelowe, ponieważ są one od razu spłukiwane w ziemię. Szczegółowe informacje dotyczące opryskiwania roślin w sadzie znajdują się na stronie: https://www.ogarnijogrod.pl/produkt/caloroczny-kalendarz-opryskow-drzew-krzewow-owocowych/.

Nieodzowne narzędzia do wykonania oprysków

W celu przeprowadzenia dokładnego, skutecznego i bezpiecznego opryskiwania drzew w sadzie jesienią, trzeba zaopatrzyć się w przeznaczone do tego celu akcesoria. Stosowane popularnie opryskiwacze można podzielić na dwa rodzaje:

 - ręczne, które mają mniejsze wymiary,

 - akumulatorowe, większe i wydajniejsze.

 Modele ręczne są lekkie i łatwe w użytkowaniu, można je także stosować do roślin domowych. Ze względu na swoje wymiary są przeznaczone do pojedynczych roślin i mniejszych drzewek owocowych w sadzie. Modele akumulatorowe są o wiele wydajniejsze, skracają czas pracy, są przeznaczone do pracy w większych sadach i ogrodach.

 

 

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%