Zamknij

Czy ekologiczne oczyszczalnie są naprawdę ekologiczne?

17:59, 28.11.2023
Skomentuj

Ścieki powstające w gospodarstwach domowych mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Aby zminimalizować ich negatywne oddziaływanie na otoczenie, coraz więcej osób decyduje się na zakup przydomowych oczyszczalni. Takie instalacje są tanie w eksploatacji, wytrzymałe i funkcjonalne. Czy jednak ekologiczne oczyszczalnie są naprawdę przyjazne dla środowiska?

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków a ochrona środowiska

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskały dużą popularność nie tylko ze względu na łatwość eksploatacji. O ich wyborze często decyduje również aspekt ekologiczny. Czy słusznie? Ekologiczne oczyszczalnie rzeczywiście umożliwiają zneutralizowanie ścieków w sposób przyjazny dla środowiska. Przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą gruntowne testy, które potwierdzają bezpieczeństwo ich użytkowania. Zbiorniki tego typu wykonane są z wytrzymałych materiałów (np. polipropylenu), które nie ulegają zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków środowiskowych. Dzięki temu są szczelne, a szkodliwe nieczystości nie są w stanie przedostać się do gruntu ani wód.

Działanie ekologicznych oczyszczalni opiera się na naturalnych (fizycznych i biologicznych) procesach, które umożliwiają rozłożenie zanieczyszczeń bez stosowania szkodliwych środków chemicznych. Ścieki najpierw trafiają do osadnika wstępnego, gdzie zachodzi oddzielanie cząstek stałych i wstępne oczyszczanie przez bakterie beztlenowe. Następnie kierowane są do stref biologicznych, gdzie są rozkładane przez bakterie tlenowe. Taki sposób oczyszczania pozwala zneutralizować szkodliwe związki i otrzymać wodę 2 klasy. Umożliwia to powtórne wykorzystanie – zgodnie z zasadami ekologii – uzdatnionej wody w gospodarstwie domowym lub w ogrodzie.

Co więcej, osad z oczyszczalni ekologicznych zwykle wystarczy wywozić jedynie raz w roku. Same zbiorniki mogą być natomiast użytkowane nawet kilkadziesiąt lat – co ma również wymiar ekologiczny.

Szambo ekologiczne vs oczyszczalnia ekologiczna

Innym rozwiązaniem, na jakie mogą zdecydować się właściciele budynków niepodłączonych do sieci kanalizacyjnych, są szamba ekologiczne. Chociaż takie zbiorniki mają pewne zalety dla środowiska, z pewnością nie można uznać ich za w pełni ekologiczne.

Szambo ekologiczne to zbiornik bezodpływowy, najczęściej wykonany z plastiku i przeznaczony do samodzielnego montażu w ziemi. Miano ekologicznego zyskało ze względu na swoją szczelność i wytrzymałość. Dzięki temu ogranicza ryzyko wydostania się ścieków do otoczenia.

Choć szamba ekologiczne często są reklamowane jako przyjazne dla środowiska, nie różnią się znacząco od tradycyjnych zbiorników bezodpływowych. Podobnie jak one wymagają regularnego opróżniania. W szambach ekologicznych nie zachodzą procesy oczyszczania biologicznego, co uniemożliwia późniejsze wykorzystanie ścieków w gospodarstwie domowym. Z tego powodu lepiej traktować je jedynie jako rozwiązanie tymczasowe, a w trosce o środowisko rozważyć zakup przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%