Zamknij

W Legnicy pojawiła się bardzo rzadka „czarna pszczoła”

07:56, 28.05.2024
Skomentuj

Zadrzechnia fioletowa potocznie nazywana „czarną pszczołą”, która rzez lata uważana była w Polsce za gatunek wymarły, pojawiła się w Legnicy. Zaobserwował ją w swoim ogrodzie jeden z naszych czytelników.

Zadrzechnia fioletowa potocznie nazywana „czarną pszczołą” to bardzo rzadki owad, który od 2002 roku uważany był w Polsce za wymarły. Zaczęto ją widywać ponownie w 2016 roku. Owad objęty jest ochroną gatunkową, ma charakterystyczny wygląd, jej ciało jest skąpo owłosione i ciemno- lub brunatnofioletowe, owad osiąga długość nawet do 3,5 cm. Gniazduje w spróchniałych drzewach.

Każdy, kto napotka na swojej drodze „czarną pszczołę”, może przyczynić się do jej ochrony, postępując w następujący sposób:

1. w ciepłych i nasłonecznionych skrajach lasów, w wąwozach, lasostepach, w dolinach rzecznych, w winnicach, a także w przydomowych sadach i ogrodach, na obrzeżach osiedli, na terenach zielonych miast oraz w wiejskich przestrzeniach można pozostawiać spróchniałe lub suche drewno (np. ściany drewnianych budynków, płoty, ambony itp.), oraz usychające pnie drzew, w których swoimi potężnymi żuwaczkami zadrzechnie wygryzą korytarze o średnicy około 1,2 cm służące im jako bezpieczne miejsce do składania jaj.

2. można przygotować drewniane klocki, najlepiej z drewna wierzbowego (Salix caprea), z nawierconymi otworami o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15 i 20 cm. Nie należy stosować żadnych substancji konserwujących do powlekania drewna. Klocki należy umocować na wysokości 3 metrów, w miejscach osłoniętych od wiatru i deszczu, np. przy stodołach, altanach.

3. należy zapewnić bazę pokarmową w bliskim sąsiedztwie gniazda zadrzechni. Owady te preferują takie gatunki roślin zielnych jak: komonica zwyczajna, kozibród łąkowy, świerzbnica polna, orlik pospolity, cieciorka pstra, żmijowiec zwyczajny, lebiodka pospolita, mierznica czarna, koniczyny oraz drzewa i krzewy: szczodrzeniec, śliwa, głóg czy kruszyna.

4. nie zbliżać się do gniazda, ponieważ w przeciwieństwie do innych pszczół samotnic, zadrzechnie bronią miejsca gniazdowania, niepokojone zachowują się w sposób agresywny, a sprowokowane mogą użądlić. Zbyt często niepokojone, zmieniają miejsce gniazdowania. (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska)

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Za poprzedniego Prezydenta tego nie było.

09:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Ja$ko napisał(a):
> Za poprzedniego Prezydenta tego nie było.o to za nowego prezydenta pszczoły poczerniały oj nie dobrze

09:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Czy ta pszczoła ma cos wspólnego z czarnymi?

10:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

To czarne to to chyba od Tuska w ramach paktu migracyjnego

10:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Już od kilku lat widuję tego owada, gratuluję refleksu

10:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Brawo Prezydęt Kupaj!! tylko objął władzę a już pszyroda to docenia i się przed nami otwiera! Dziękujemy Prezydencie!

01:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Gość napisał(a):
> To czarne to to chyba od Tuska w ramach paktu migracyjnego
---------
Nie jesteś dobrze poinformowany.
Najwięcej migrantów wpuściła zjednoczona prawica i dlatego teraz tłumaczą się przed sejmową komisją śledczą. Niektórym z migrantów sprzedawali wizy za łapówki. W Płocku (Orlen) i Policach(Polimery) mieszkały tysiące uchodźców z Azji i Afryki.
Z Filipin oraz Indii przybyło po kilkanaście tysięcy pracowników. Z Bangladeszu 7,5 tys., a z Indonezji prawie 8 tys. Nad Wisłę trafiło też prawie 10 tys. Gruzinów, 11 tys. Nepalczyków i 15 tys. obywateli Uzbekistanu. Na znacznie większą skalę zapraszani byli mieszkańc Afryki – Nigerii, Kamerunu, Angoli, Algierii czy Maroka – których liczby idą również w tysiące

03:00, 28.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%