Zamknij

Wykorzystanie inteligentnego budynku

Paula LewandowskaPaula Lewandowska 23:31, 04.10.2024 Aktualizacja: 00:35, 05.10.2024
Skomentuj Materiał Partnera (lca.pl) Materiał Partnera (lca.pl)

Inteligentne budynki to popularne rozwiązania wśród właścicieli obiektów prywatnych, jak i przedsiębiorczych. Niosą ze sobą szereg zalet i udogodnień, z których użytkownicy mogą korzystać na co dzień, zyskując pewność, że oszczędzają tym samym czas, i pieniądze, oraz że wspierają środowisko.

Co to jest inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to zintegrowany system zarządzania, w którego skład wchodzą spójne układy czujników i detektorów. Reagują one na zmiany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Systemy pozwalają na automatyzację zachodzących zmian oraz zdalną kontrolę wszystkich procesów. Mają one dostęp do Internetu, dzięki czemu nawet nie będąc w budynku można sterować elementami inteligentnego budynku. Odbywa się to za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie.

Rozwiązania inteligentnych budynków mogą być zastosowane w różnorodnych obiektach – domach, mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych czy dużych przedsiębiorstwach.

Inteligentny budynek zawiera wiele rozwiązań, które sprawiają, że życie staje się łatwiejsze. To użytkownicy obiektów wybierają funkcje do nich, aby odpowiadały ich indywidualnym potrzebom i preferencjom. Wśród często wybieranych automatycznych elementów w inteligentnych budynkach można spotkać:

  • oświetlenie,

  • systemy alarmowe,

  • monitoring,

  • ogrzewanie,

  • klimatyzację,

  • urządzenia elektryczne,

  • systemy antywłamaniowe.

Tym co spaja cały system jak tak zwana centralka, która łączy poszczególne urządzenia wraz z Internetem. Dzięki temu można zdalnie zarządzać systemem oraz zautomatyzować część procesów, jak na przykład ustawienia optymalnej temperatury w budynku czy natężenia światła w określonych porach dnia.

Jakie są zalety inteligentnego budynku?

Ile użytkowników, tyle zalet rozwiązania Smart! Niesie ono ze sobą liczne korzyści, między innymi inteligentne budynki są uznawane za:

  • Wszechstronne - można je zastosować w różnorodnych budynkach, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające własnym potrzebom. Na dużych halach produkcyjnych można ustawić optymalną temperaturę do pracy czy zdalnie włączać systemy antywłamaniowe. Natomiast w domu, można chociażby ustawiać poziom natężenia światła do czasu pracy lub relaksu.

  • Funkcjonalne - jeśli systemy są odpowiednio zaprogramowane, to mogą automatyzować procesy tak, aby uzupełniały swoją pracę i tworzyły spójny łańcuch działań.

  • Bezpieczne - istnieją systemy rolet antywłamaniowych, alarmu, ale również jest możliwość zdalnego wyłączenia kuchenki czy żelazka, co chroni przed pożarem lub zalaniem.

  • Ekologiczne - sprzęty wyłączane o określonych porach dnia to nie jest tylko rozwiązanie ekonomiczne, ale także zmniejszające emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Jak widać, inteligentne budynki to świetne rozwiązania dla nowoczesnych i innowacyjnych obiektów, których właścicielom zależy na oszczędnościach czasu oraz pieniędzy, przy jednoczesnym zadbaniu o naturę, i własny komfort. Rozwiązania typu Smart polecane są dla każdego!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%