Choć sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce stopniowo się poprawia, to dane z najnowszego raportu Monitor Rynku Pracy – 59. edycja autorstwa Randstad pokazują, że wciąż istnieje wiele barier w ich rozwoju zawodowym. Zróżnicowanie płciowe w strukturach zatrudnienia nadal pozostaje wyzwaniem, a kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają barier w awansach, nierówności płacowych i pomijania w dostępie do szkoleń.
Szklany sufit wciąż obecny
Jedynie 28% respondentów twierdzi, że w ich firmach kobiety i mężczyźni pełnią role kierownicze w równych proporcjach. W zdecydowanej większości firm to mężczyźni dominują na najwyższych stanowiskach – zwłaszcza w branżach technicznych, takich jak przemysł, transport czy budownictwo. Kobiety częściej pełnią funkcje zarządzające w sektorach związanych z edukacją, opieką zdrowotną, administracją czy finansami.
Dyskryminacja – nadal codzienność wielu kobiet
Prawie połowa badanych uważa, że kobiety są częściej dyskryminowane w miejscu pracy. Najczęściej wskazywane przejawy to: lekceważenie kompetencji, niższe płace na tych samych stanowiskach i pomijanie w awansach z powodu przerw macierzyńskich. Jednak Tylko 15% kobiet deklaruje, że otrzymują niższe wynagrodzenia niż ich koledzy wykonujący tę samą pracę.
Czego chcą kobiety od pracodawców?
Wśród rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację kobiet w pracy, ankietowane najczęściej wskazują:
- jawność płac (32%)
- ustalenie jasnych zasad i kryteriów awansu (49%)
- doszkalanie po urlopach macierzyńskich (28%)
- szkolenia z negocjacji i budowania pewności siebie (19%).
Co ważne, kobiety są również bardziej otwarte na tworzenie grup wsparcia w miejscu pracy i podkreślają wagę doradztwa zawodowego, które pomaga przełamywać wewnętrzne bariery.
Satysfakcja i ryzyko utraty pracy
Mimo trudności, ponad 70% kobiet deklaruje zadowolenie z obecnej pracy, co jest nieco niższym wynikiem niż rok wcześniej. Jednocześnie 12% kobiet aktywnie poszukuje pracy, a 49% – rozgląda się za nowymi ofertami.
Co dalej?
Z raportu wyłania się obraz rynku pracy, który nadal wymaga dużych zmian w zakresie równouprawnienia płci. Firmy, które chcą przyciągać i zatrzymać utalentowane kobiety, powinny wdrażać transparentne zasady awansu, wspierać elastyczne formy pracy i realnie inwestować w rozwój zawodowy pracownic.
0 0
Zreformować należy mężczyzn. Oni dawno nie byli reformowani wiec ustawa potem rozporządzenie i szkolenie przez pryzmat reform.
Dzięki temu już nigdy nie trzeba będzie zastanawiać się co by jeszcze zreformować.
0 0
Co za bzdury. Niby w jaki sposób kobiety są dyskryminowane? Chyba tym, że mogą przejść szybciej na emeryturę albo tym, że w większości nie podlegają służbie wojskowej.
Mniejsze zarobki za tą samą pracę? Niebywałe ! Gdybym był pracodawcą to biłbym się o zatrudnianie kobiet, żeby im miej płacić "za tą samą pracę"..
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz