Zamknij

A ty całuj mnie...dziś święto pocałunku!

LS(lca.pl) 09:07, 06.06.2014

A ty całuj mnie...dziś święto pocałunku!

Są dni, kiedy warto wstrzymać się od jedzenia czosnku i mieć przy sobie zapas miętówek. Dzisiaj jest właśnie taki dzień, Światowy Dzień Pocałunku.

Mówi się, że na pomysł obchodów Dnia Pocałunku wpadła jedna z brytyjskich firm sprzedających abonament stomatologiczny. Idea spodobała się ONZ, które na początku lat 90. oficjalnie ustanowiło to całuśne święto.

Okazuje się, że całowanie to jedna z najstarszych tradycji znanych już w czasach biblijnych. Pierwsze pocałunki zostały opisane właśnie w Biblii. Chyba każdy z nas słyszał o zdradzieckim pocałunku Judasza, czy ojcowskim pocałunku Izaaka całującego swojego syna Jakuba. W religiach pocałunek jest często wyrazem pokory i szacunku (np. ucałowanie ręki lub stopy władcy, czy pierścienia papieskiego przez pielgrzyma) i czci – Katolicy całują krzyże, obrazy i relikwie świętych; ortodoksyjni Żydzi całują wgłębienia w Ścianie Płaczu; Mahometanie całują Czarny Kamień, który wg nich jest darem archanioła Gabriela dla ludzkości. Dawniej dla chrześcijan pocałunek w usta oznaczał wymianę ducha – symboliczne przekazanie darów Ducha Świętego, stąd też wciąż żywy jest zwyczaj całowania zmarłych.

W pocałunkach drzemie wielka moc – można nimi wyrazić całą gamę uczuć, od sympatii, przez wdzięczność, miłość, aż po pożądanie. Całowanie kogoś w policzek może być wyrazem przyjaźni, pocałunek w usta – miłości. Całujemy się także na powitanie i pożegnanie. Jak wynika z badań pocałunek jest jedną z najprzyjemniejszych form odchudzania, pozwala nam też spalić od 50 do nawet 90 kalorii. W trakcie pocałunku wzrasta tętno, oddychamy szybciej, a do naszych płuc dociera więcej tlenu. W naszym mózgu uaktywniają się ośrodki odpowiedzialne za emocje, przez co wzrasta produkcja serotoniny, która zapewnia nam dobry nastrój. Można uznać go również za eliksir życia, bo jak wynika z badań pół minuty całowania przedłuża nasze życie o półtorej godziny! Z przeprowadzonych badań wiemy też między innymi, że całowanie pomaga zniwelować stres, pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz przyczynia się do obniżenia cholesterolu, a całowanie „z języczkiem” angażuje aż 34 mięśnie twarzy.

Rekord najdłuższego pocałunku ustanowiony został przez tajską parę w 2011 roku – Ekkachai i Laksana Tiranarat nie oderwali od siebie ust przez 46 godzin i 24 minuty. Kto z Was odważy się obić ten całuśny rekord?

Joseph Conrad napisał, że pocałunki są tym, co pozostało z języka raju. Całujmy się więc i urządzajmy raj na ziemi jak najczęściej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%