Ból głowy, gardła, katar cieknący z nosa, ogólne osłabienie - to objawy przeziębienia, które o tej porze roku najczęściej nas dopada.
Na przeziębienie częściej zapadają dzieci. Dorośli, których układ immunologiczny z biegiem lat uczy się radzić sobie z coraz większą liczbą wirusów powodujących przeziębienie, cierpią na tę dolegliwość znacznie rzadziej. Dorosłym zdarza się przeziębić średnio 2-4 razy w roku, a dzieciom 2-3 razy częściej. Żeby ustrzec się nieprzyjemnej dolegliwości powinniśmy wzmacniać nasz organizm od jesieni do wiosny.
- Najlepsze są sposoby naturalne, należy pamiętać o aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości pacjenta, biorąc także pod uwagę schorzenia na jakie cierpi – tłumaczy Wioletta Górska – Głowacka, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w Miedziowym Centrum Zdrowia w Legnicy.
- Częste spacery na świeżym powietrzu, jeżeli sprawność organizm na to pozwala, w miarę regularna gimnastyka. Nie należy zapominać o witaminach, ale tych występujących w postaci naturalnej. Przynajmniej raz dziennie każdy z nas powinien spożywać porcję świeżych warzyw i owoców.
Jeśli mimo wszystko choroba nas dopadnie, reagujmy natychmiast i starajmy się zwalczać jej objawy. Powinniśmy wówczas zaaplikować sobie środki przeciwgorączkowe, zostać w domu i wyleżeć. Niestety, nie zawsze organizm potrafi poradzić sobie sam.
- Jeżeli zakażenie się przedłuża, a temperatura nie spada poniżej 38 stopni Celsjusza dłużej niż cztery dni i towarzyszy jej uporczywy kaszel, należy zgłosić się do lekarza - radzi Górska - Głowacka.
Pamiętajmy. Jeśli zaczynamy odczuwać objawy przeziębienia, powinniśmy zostać w domu dla własnego bezpieczeństwa, a także po to,żeby nie zarażać innych. Jeśli chcemy się ustrzec nieprzyjemnej choroby starajmy się dbać o własny organizm.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz