Trycholog radzi. Wypadanie włosów jest nieodzownym elementem powtarzalnego cyklu włosowego.
Wypadanie włosów jest nieodzownym elementem powtarzalnego cyklu włosowego. To naturalny proces, składający się z trzech faz: anagenu (wzrostu włosa), katagenu (inwolucji mieszka) i telogenu (spoczynku). W ostatniej z nich, w normalnych warunkach, następuje utrata włosa telogenowego (nowy włos, znajdujący się w fazie anagenu, wypycha stary).
Przeciętnie każdego dnia tracimy około 70 włosów. A co wówczas, gdy liczba wypadających włosów jest większa? Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów? Do kogo udać się w celu wykonania badania włosów? Jakich kosmetyków do włosów należy używać?
Na te i więcej pytań odpowiada Ewelina Wysoczańska, doświadczona trycholog, prowadząca gabinet trychologiczny w Legnicy.
Przyczyny wypadania włosów
W przypadku, gdy tracimy powyżej 100 włosów dziennie, możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Nadmierne wypadanie włosów to poważna dolegliwość, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyny łysienia (nadmiernego wypadania włosów) mają różne źródła. Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów należy wskazać:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. wypadanie włosów w ciąży i po porodzie, zbyt wysoki
- poziom testosteronu);
- chemioterapię (wypadanie włosów po chemioterapii ma charakter przejściowy);
- choroby (wypadanie włosów na wskutek chorób ogólnoustrojowych (np. nadczynność tarczycy,
- niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty) oraz chorób zakaźnych (np. kiła));
- stres i niewłaściwa dieta.
Wypadają mi włosy. Do kogo się udać?
W sytuacji, kiedy włosy zaczynają nadmiernie wypadać, należy podjąć zdecydowane i odpowiedzialne kroki. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać uprzednio sprawdzone domowe metody walki z łysieniem (wychodząc z założenia, że skoro raz pomogły, to czemu miałyby drugi raz nie pomóc), niemniej zdecydowanie właściwszym będzie skorzystanie z usług specjalisty od włosów - trychologa.
Trycholog to specjalista, który na bazie dostarczonych wyników badań, konsultacji z klientem oraz samodzielnie przeprowadzonych badań jest w stanie precyzyjnie określić przyczynę nadmiernego wypadania włosów, a następnie wskazać odpowiednią kurację.
Dobrego trychologa pozna się m.in. po tym, że będzie zadawać dużo szczegółowych pytań, zapozna się z wynikami dostarczonych badań i skomentuje je przed przystąpieniem do badania mikro-kamerą,
będzie odpowiadać na wszystkie pytania związane ze stanem skóry głowy i włosów w sposób zrozumiały dla klienta oraz wskaże badania włosa lub badania skóry głowy (ewentualnie zabiegi pielęgnacyjne), które klient powinien wykonać.
Badanie włosa / badanie skóry głowy
Wśród podstawowych badań, które są wykonywane w gabinecie trychologicznym, w przypadku nadmiernego wypadania włosów są:
a) badanie trychologiczne
Jest to podstawowe badanie wykonywane przez trychologa. Trycholog wykorzystując specjalistyczną mikro-kamerę ocenia stan owłosionej skóry głowy. Owa kamera działa na zasadzie mikroskopu, z tym że umożliwia powiększenie analizowanego obrazu nawet dwustukrotnie. Dzięki temu trycholog może zaobserwować m.in. zminiaturyzowane włosy, różnice w grubości łodyg włosów, stopień przetłuszczania się skóry głowy oraz stan mieszków włosowych. Badanie trychologiczne jest bezbolesne i w pełni bezpiecznie (nie powoduje naruszenia ciągłości skóry).
b) analiza pierwiastkowa włosów APW (analiza pierwiastkowa włosów)
to nowoczesna metoda diagnostyczna szczególnie polecana osobom, które mają problemy z zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej oraz o obniżonej odporności organizmu. Analizie poddane są dwadzieścia cztery biopierwiastki oraz pięć pierwiastków toksycznych. Wyniki badania pomagają zniwelować zaburzenia gastryczne, co pozwala na prawidłowe odżywienie i detoksykację organizmu. Analiza pierwiastkowa włosów skutecznie wspomaga leczenie m.in. zaburzeń psycho-emocjonalnych, neurologicznych, kardiologicznych i dermatologicznych (w tym m.in. trądziku, bielactwa, łuszczycy i wypadania włosów).
c) badanie w kierunku nużeńca ludzkiego
Nużeniec ludzki (łac. Demodex folliculorum) to pasożytniczy roztocz wywołujący chorobę zwaną nużycą lub inaczej demodekozę. Objawy zakażenia nużeńcem są różne, od zaczerwienień, przez wypryski, krostki przypominające trądzik, po wypadanie włosów. Do badania w kierunku nużeńca ludzkiego pobiera się zeskrobinę ze zmian skórnych albo kilka brwi. Leczenie nużycy może być długotrwałe, dlatego warto, aby było prowadzone pod okiem specjalisty.
d) badanie mykologiczne bezpośrednie w celu wykrycia elementów grzyba
Badanie mykologiczne bezpośrednie w celu wykrycia elementów grzyba to badanie mikroskopowe, którego celem jest identyfikacja szczepu i odpowiednie dobranie leków przeciwgrzybiczych w celu eliminacji okrągłych, rumieniowych, łuszczących się wykwitów dających odczucie świądu oraz wysięku ropnego, jak również zmian dermatologicznych objawiających się równo ułamanymi włosami na wysokości kilku milimetrów nad powierzchnią skóry, otoczonymi biało-szarą pochewką widoczną po wyrwaniu włosa.
e) badanie mykologiczne bezpośrednie wraz z mykologiczną hodowlą
Badanie mykologiczne bezpośrednie wraz z mykologiczną hodowlą to badanie dokładniejsze od badania mykologicznego bezpośredniego w celu wykrycia elementów grzyba. Trwa 3 tygodnie, podczas których, w pierwszej kolejności, poddany zostaje analizie pobrany fragment (tak jak w przypadku badania opisanego powyżej), a następnie pobrany materiał zostaje poddany hodowli. Wyniki badania mogą być inne niż w przypadku badania mykologicznego bezpośredniego w celu wykrycia elementów grzyba, gdyż może się okazać, że dopiero po hodowli uda się określić szczep grzyba.
f) badanie mikrobiologiczne z antybiogramem
Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem ma na celu określenie, na które antybiotyki bakterie są oporne, a na które wrażliwe. Wyniki badania przekładają się na precyzyjniejszy, a przez to i bezpieczniejszy dobór antybiotyków, czego efektem jest zwiększona skuteczność antybiotykoterapii.
Produkty przeciw wypadaniu włosów
Badanie włosów to jedno, drugie to odpowiedni dobór produktów przeciw wypadaniu włosów, których, jak wiadomo, na rynku nie brakuje. Są to zarówno suplementy diety, leki, dermokosmetyki i kosmetyki naturalne polskich i zagranicznych marek. Które z nich warto wybrać?
Doświadczeni trycholodzy oraz dermatolodzy z wieloletnim stażem polecają zdecydowanie te, o naturalnym składzie. Zwykle charakteryzują się wyższą skutecznością i są dużo bezpieczniejsze w użyciu - co jak wiadomo, ma ogromne znaczenie dla osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów.
Wśród polecanych produktów przeciw wypadaniu włosów, ze względu na dobry stosunek ceny do jakości i skuteczności, warto zwrócić uwagę na kosmetyki, a w szczególności na kosmetyki naturalne do włosów i skóry głowy lokalnej (bo z Dolnego Śląska) marki BIONIGREE. BIONIGREE to polski producent kosmetyków trychologicznych (specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i włosów), zawierających w swoim składzie wyciąg z czarnej porzeczki (czyli jednego z owoców określanych mianem „super food”, o wyjątkowych właściwościach leczniczych, którego Polska, w skali świata, jest czołowym producentem).
Kosmetyki te można nabyć w większości szanowanych gabinetów trychologicznych i dermatologicznych oraz salonów kosmetycznych i fryzjerskich w Polsce (w tym w gabinecie trychologicznym w Legnicy), w sklepie firmowym BIONIGREE (w Złotoryi), w oficjalnym sklepie internetowym marki BIONIGREE (www.bionigree.pl), w dobrych drogeriach i u niezależnych partnerów biznesowych.
-------------
wypadanie włosów, nadmierne wypadanie włosów, przyczyny wypadania włosów, badania na wypadanie włosów, badanie trychologiczne, badanie włosów, apw, analiza pierwiastkowa włosów, badanie w kierunku nużeńca ludzkiego, badanie mykologiczne, badanie mikrobiologiczne, kosmetyki naturalne, kosmetyki do włosów
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz