Zamknij

Podziwiajmy haft krzyżykowy w Schadzce

LS(lca.pl) 12:42, 21.11.2016 ok. 4 min. czytania

Podziwiajmy haft krzyżykowy w Schadzce

Prace legnickich hafciarek – amatorek można podziwiać w Naleśnikarni „Schadzka”. Wystawa będzie czynna przez najbliższe kilka tygodni.


Haft krzyżykowy w Schadzce- FOTO:Anna Rzonca

Prezentacja, która od dziś cieszy oczy legniczan zasługuje na szczególną uwagę. Nie jest to ekspozycja prac uznanych artystów, nie są to prace osób zajmujących się plastyką. Z pewnością jednak są one warte pokazania. To dzieła pań o różnych profesjach. Haft krzyżykowy! Pasja, która towarzyszy autorkom od wielu lat.

Alicja Matelska, z domu Piskorowska,lat 39, dzieciństwo i lata młodzieńcze spędziła w Legnicy. Jest Absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Dreźnie w klasie fagotu. Niegdyś także tłumaczka i prowadząca na Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych dla młodzieży.Dziś mama 4 dzieci w wieku 1-6 lat, kobieta na 50 hektarowym gospodarstwie rolnym, v-ce przewodnicząca KGW Rabin, organizatorka projektów aktywizujących dzieci i kobiety lokalnej społeczności.

Izabela Gradzińska, lat 44. Sama o sobie mówi tak - „Od 39 lat każdego dnia choć przez chwilę trzymam igłę w ręku. Zamiłowaniem do haftu zaraziła mnie babcia, która w wieku 5 lat zabierała mnie na kurs robótek ręcznych. Dziś wykonuję zawód ratownika medycznego a haft, który jest moją pasją, daje mi relaks i jest odskocznią po ciężkim dyżurze…..” W swej domowej kolekcji ma około 70 własnoręcznie wyhaftowanych obrazów, które są ozdobą i nadają niepowtarzalny klimat mieszkania.

Joanna Widz, lat 41 – absolwentka Prawa Uniwersytetu im.A.Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Muzycznej IIst. w Legnicy w klasie altówki. Obecnie wykładowca prawa i behapowiec, właścicielka firmy ERGON BHP. Matka dwóch córek, bliźniaczek. Haftuje od ponad 20 lat, a także wykonuje inne prace rękodzielnicze (filcowanie na mokro, decoupage, odnawianie mebli, szycie i patchwork , transfer na drewnie, shibori, sznurkowe korale a ostatnio uczy się szydełka!)

Joanna Kania, lat 48, technik Rtg. Prace ręczne zawsze były obecne w jej rodzinie. W wieku 6, 7 lat pod okiem babci, która pięknie robiła na drutach zgłębiała tą umiejętność. Później, wspólnie z mamą - Czesławą Noczyńską, lat 68 (także autorką prac wystawionych w Schadzce), p.Asia poznawała techniki wyszywania i szydełkowania. Rzaem chodziły na różne kursy i spotkania pogłębiające te zainteresowania. Haftem krzyżykowym zainteresowała się będąc na urlopie macierzyńskim i wtedy powstała pierwsza praca. Odwrotnie niż w innych rodzinach, to p.Asia „zaraziła” swą mamę miłością do wyszywania obrazów.

Joanna Stokłosa, lat 40, z zawodu inżynier informatyk, pracująca jako księgowa. Mówi, ze „haft krzyżykowy mnie uspokaja….to jedna z niewielu rzeczy, do których mam anielską cierpliwość” . Haftem krzyżykowym zainteresowała się będąc sześcioletnim dzieckiem, kiedy to „postawiła” pierwsze krzyżyki, z których była bardzo dumna. Pamięta ten moment do dziś. Drugie podejście do haftu miała dopiero w czasach liceum wyszywając prezent ślubny dla kuzyna – monochromatyczną róże na żółtym tle, komplet serwet. Kiedy pojawił się u niej nielimitowany dostęp do Internetu, wtedy odkryła niezliczone ilości wzorów oraz motywów do haftowania – jak twierdzi – „przepadła z kretesem”.

Kobiety zaangażowane zawodowo, pełne pasji i radości życia, posiadające dzieci, prowadzące gospodarstwa domowe. Codziennie haftują. Kiedy….? Niech odpowiedź na to pytanie pozostanie ich tajemnicą. Zapraszamy do obejrzenia obrazów haftu krzyżykowego - Kawiarnia Schadzka, Legnica , ul. Sejmowa 3. Wystawa będzie trwać do połowy grudnia.


Haft krzyżykowy w Schadzce- FOTO:Anna Rzonca


Haft krzyżykowy w Schadzce- FOTO:Anna Rzonca

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%