Jesteś w ciąży i odżywiasz się zgodnie z zasadami wegetarianizmu? Nie musisz rezygnować z takiej diety – jednak pod pewnymi warunkami. Dowiedz się, co można jeść, a czego nie jeść w ciąży, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, a jednocześnie nie zaszkodzić dziecku.
Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, dieta wegetariańska w ciąży jest bezpieczna – o ile jest odpowiednio zaplanowana. Chodzi o to, by skład posiłków stanowił odpowiedź na zapotrzebowanie żywieniowe kobiety spodziewającej się dziecka. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, co można, a czego nie jeść w ciąży.
Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska wpływa korzystnie na dzieckoJeżeli posiłki komponujesz zgodnie z zasadami wegetarianizmu, nie musisz obawiać się o zbyt niską wagę dziecka. Gdy dieta jest prawidłowo zbilansowana i nie naraża na występowanie niedoborów składników odżywczych, masa urodzeniowa noworodka jest bardzo zbliżona do masy urodzeniowej noworodka urodzonego przez kobietę niebędącą na diecie wegetariańskiej.
Przy diecie wegetariańskiej rośnie zapotrzebowanie na żelazoProdukty roślinne, które są podstawą diety wegetariańskiej, stanowią źródło żelaza niehemowego. Jest ono gorzej wchłaniane przez organizm, dlatego w tym przypadku zwiększa się ryzyko niedoborów tego pierwiastka. Z tego powodu dawki żelaza dla ciężarnych wegetarianek są 1,8 razy większe w porównaniu do dawek zalecanych osobom pozyskującym ten pierwiastek z produktów odzwierzęcych.
W codziennej diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak np. zielone warzywa liściaste, natka pietruszki, zarodki pszenne, ryby, pełnoziarniste pieczywo i makarony, pestki i nasiona. Warto także spożywać duże ilości żółtka – w postaci surowej jest jednak produktem, którego nie powinno się jeść w ciąży.
Aby zwiększyć wchłanianie żelaza, należy spożywać go w towarzystwie produktów spożywczych obfitujących w witaminę C, np. papryka czerwona, cytrusy, czarne porzeczki czy natka pietruszki.
Ważne nienasycone kwasy tłuszczoweNienasycone kwasy tłuszczowe – ze szczególnym uwzględnieniem DHA – są niezwykle istotne w okresie ciąży. Wpływają przede wszystkim pozytywnie na rozwój mózgu oraz narządu wzroku u dziecka.
Jeżeli chcesz zapewnić optymalny poziom DHA, warto spożywać nie tylko ryby (niektóre gatunki są tym, czego nie jeść w ciąży). Polecany jest także olej lniany lub olej z mikroalg (np. spiruliny, chlorelli).
Jeżeli jesteś na diecie wegetariańskiej i masz wątpliwości co do tego sposobu odżywiania, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista – na podstawie wyników badań – oceni konieczność dodatkowej suplementacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że taki rodzaj odżywiania jest w pełni bezpieczny i zdrowy dla twojego dziecka.
0 0
Pisanie o wegetarianiźmie, nie wiedząc nawet czym jest... Ryby? Błagam was...
0 0
Dokładnie, ryba to też mięso, bądź co bądź zdrowe ale jednak. Moja przyjaciółka jest weganką i urodziła 2 zdrowych dzieci, także oczywiście można rozsądnie zaplanować dietę wegetariańską i wegańską na każdym etapie życia. Ona ma już sporo doświadczenia w tym, bo na laktowegetarianizm przeszła mając naście lat, a teraz ma 36.
0 0
Obecnie odchodzi się od tego pojęcia dieta matki karmiącej. TO samo tyczy cię żywienia w ciązy. Ja jadłam wszystko tzn głównie warzywa, kasze, makarony, owoce i jajka. Bez nabiału i mięsa bo jestem wege. Trzeba obserwować dziecko, jeśli nic mu się nie dzieje, jeśli nie ma wzdęć i kolek to można jeść wszystko, a jeśli pojawią się problemy z brzuszkiem, czy wysypka to trzeba metodą eliminacji i obserwacji sprawdzać poszczególne składniki diety. Zazwyczaj uczula mleko krowie, gluten, jajka, drożdże. Uczulać mogą także nadmiernie w obecnych czasach pryskane owoce i warzywa. Ważne żeby kupować ze sprawdzonego źródła lub z certyfikatem bio organic
Więcej do poczytania tutaj: https://www.zdrowyportal.org/3335/dieta ... c-piersia/
0 0
Myślę, że dieta wegetariańska jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży, warto jednak poprosić dietetyka o jakieś konkretne wytyczne i robić badania regularnie. Myślę, że specjalista podpowie, czego nie jeść w ciąży: https://kcalmar.com/blog/2017/06/06/cze ... c-w-ciazy/ , bo jest określona lista produktów, których raczej należy unikać. Poza tym, o każdej porze roku są warzywa i owoce sezonowe, z których można skomponować bogaty w składniki i smaczny talerz dla przyszłej mamy.
0 0
Kontrowersyjny temat, w kwestii którego ciężko ufać nawet specjalistom.
0 0
Dieta jest bardzo dobra dla organizmu.
0 0
Będąc w temacie diety i odchudzania, to polecam wam zapoznać sie z tą stroną : https://top-supplemente.de/ Znajdziecie tam bloga, który w pełni poświęcony jest tematyce zdrowotnej. Dodatkowo, uważam, że możecie się stamtąd dowiedzieć wiele interesujących rzeczy na temat suplementów czy zdrowych posiłków.